Miasto Třebíč położone jest na Morawach. Pod nazwą Trebich znane jest od niedawna z produkcji whisky. To ośrodek miejski z długa historią, także w wytwarzaniu mocnych alkoholi. Początki miasta związane są z założeniem klasztoru w 1101 roku. Przy klasztorze wybudowano w XII wieku bazylikę, później kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony w stylu romańskim. W XIII wieku kościół i klasztor przebudowano w stylu gotyckim.
W 1468 roku, podczas oblężenia przez węgierskie wojska króla Karola Korwina świątynia została uszkodzona. Przez dwa wieki służyła jako spichleż i browar. W okresie wojny trzydziestoletniej Szwedzi urządzili tu magazyn piwa i stajnie. Powstała także gorzelnia, która była kilkukrotnie przebudowywana. Działała jeszcze w XX wieku. Obecnie w dawnym budynku gorzelni jest pub i przestrzeń kulturalna – Centrum Lihovar, a w przylegającym budynku utworzono niewielki browar rzemieślniczy.
Funkcja sakralna bazyliki została przywrócona w I połowie XVIII wieku – ustanowiona została Bazylika św. Prokopa. Zabudowania dawnego klasztoru zostały przebudowane na pałac – do 1945 roku właścicielami byli Waldsteinowie. Obecnie mieści się tu Muzeum Wysoczyny. To Waldsteinowie odpowiadają także za obecny kształt gorzelni, zwanej w tamtych czasach pałacową, typowy neogotycki budynek fabryczny z długimi oknami powstał w 1890 roku.
W okresie największego rozkwitu, po Ołomuńcu i Brnie, Třebíč był najważniejszym ośrodkiem na Morawach, majątki miejscowego klasztoru sięgały prawie do Opawy.
Dzielnica Żydowska (jeden z najlepiej zachowanych obszarów żydowskich w Europie) została wpisana na listę UNESCO. W żydowskim kwartale działa destylarnia whisky Trebitsch Old Town Distillery, aktualnie w przebudowie. Produkcja została przeniesiona poza miasto, ale pozostanie przestrzeń dla zwiedzających, jest też stylowo urządzona pijalnia whisky i rumu Trebitsch.