30 września w praskim Bistro Pod Sowami odbyły się warsztaty foodpairing w towarzystwie ośmiu win z różnych stron świata. Były to wina nagrodzone w 2017 roku podczas targów Wine Expo Poland przez jurorów i konsumentów. Spotkanie prowadził sommelier z Olsztyna, Arkadiusz Komorowski, menadżer wine baru Provincja.
Villa Caviciana Lorenzo 2015 (11,5%), Włochy
Nagrodzone srebrnym medalem konsumentów. Musujące klasyczną włoską metodą Charmata. Ze szczepu aleatico, który dobrze się sprawdza w winach musujących ze względu na wysoką kwasowość. W aromacie: polne kwiaty, lekko drożdże, miód, powidła śliwkowe. W ustach: brzoskwinie, bardzo dużo jabłek, finisz idzie w kierunku słodki, słodkie jabłka, słodkie gruszki i miód. Ocena wg skali Parkera: 82
Do białej delikatnej ryby, przegrzebki, białe warzywa.
Azienda Agricola Lusenti Malvasia Emiliana 2016 (12%), Włochy
Nagrodzone srebrnym medalem konsumentów. Lekko musujące, kończyło fermentację w butelce – przez dwa lata, mętne, nie filtrowane. Zamykane kapslem. Aromat bardzo delikatny – skórki jabłek, drożdże, wosk. W ustach bardzo przyjemna kwasowość – papierówki, kwaśne gruszki. Finisz to jabłka w popiele. Ocena wg skali Parkera: 88
Świetne do wine baru, żeby o nim opowiadać, ale słabo sprawdzi się w restauracji. Orzeźwiające wino do picia w ciepły dzień.
Agrolaguna Adriana 2016 (12%), Chorwacja
Nagrodzone brązowym medalem jurorów i brązowym konsumentów. Wino różowe, kupaż: teran, syrah, cabernet sauvignon i cabernet franc. Każde wino dojrzewa osobno, po czterech miesiącach są kupażowane. Kontakt ze skórkami jest bardzo krótki. Aromat lekki, kwiatowy, truskawki, jagody. Truskawki w ustach, ale przyjemnie zestawione z nutką cytrusową.
Ocena wg skali Parkera: 81
Jako aperitif
Dona Otillia Quero.Te Branco 2016 (13%), Portugalia
Nagrodzone srebrnym medalem jurorów. Kupaż czterech portugalskich szczepów: gouveio, viosinho, rabigato, fernão pires uprawianych w Douro. Pierwszy nos zdominowany przez siarkę, a po napowietrzeniu nuty mięsne, grzybowe. W ustach nieco lepiej – słodka gruszka, słodka brzoskwinia, nie ma ciała, nie ma odpowiedniej kwasowości. Finisz to nać selera.
Ocena wg skali Parkera: 78
Można je podać w towarzystwie tłustych serów, tłustych przekąsek, sosów śmietanowo-serowych.
Casa Ermelinda Freitag Vinha do Torrao Branco 2016 (13,5%) Portugalia
Nagrodzone brązowym medalem jurorów. Kupaż: verdelho, antão vaz, fernão pires, trzy miesiące dojrzewania we francuskim dębie. W nosie: słodkie maliny, słodkie jabłka, gruszki. Przyjemny soczysty aromat. W ustach bardzo dużo jabłek, słodkie i papierówki. W finiszu nieco papryki, leciutko pieprz, ale też miód.
Ocena wg skali Parkera: 90
Z lekkim drobiem
Azienda Vitivinicola Alessandro Secchi Cabernet Sauvignon 2013 (13,5%), Włochy
Nagrodzone złotym medalem jurorów. W beczkach – 18 miesięcy, dość mocno utlenione. W zapachu czarna porzeczka, powidła wiśniowe, powidła truskawkowe. W ustach wiśnie w czekoladzie. W finiszu liście wiśni, trochę czarnego pieprzu.
Ocena wg skali Parkera: 81
Dobrze będzie pasować z czerwonym mięsem, bez sosów, do deski wędlin.
Vignerons de la Vicomte’ Vintage 2016 (13,5%), Francja
Nagrodzone złotym medalem jurorów. Kupaż merlot i cabernet. Aromat intensywny, przetworzone owoce (wiśnie, porzeczka), zielona papryka, liście wiśni i czarnej porzeczki. W ustach wanilia i wędzone śliwki, dużo papryki. Finisz bardzo waniliowy. Za dużo wanilin z beczki.
Ocena wg skali Parkera: 82
Do gęsi, do mięs w sosach ziołowych.
Vignerons de la Vicomte’ Fontaniels Syrah 2016 (13,5%), Francja
Nagrodzone złotym medalem jurorów. Pierwszy aromat leśny, grzybowy, ściółka, powidła wiśniowe, nuty warzywne – papryka, buraki i kakao. Smak zaskakuje słodkością przetworzonych owoców, spora taniczność, wiśnie, jeżyny. W finiszu bardzo przyjemna kwasowość wiśni.
Ocena wg skali Parkera: 91
Nadaje się zarówno do wyrazistych mięs jak jagnięcina, jak i do ciężkich kremowych serów