Château Arton to największy producent w regionie Haut Armagnac, świetnie przygotowany do wizyt turystów. Łącznie mają 88 ha ziemi, ciągnącej się na płaskowyżu Lectoure. Gleba ochrowej barwy, gliniasto-wapienna, jest tu bardziej kamienista niż w innych miejscach w Haut Armagnac, poprzecinana podziemnymi strumieniami, tworzy wyjątkowe terroir. Wilgotność oceanu, śródziemnomorskie ciepło niesione przez wschodnie wiatry i wpływy kontynentalne powodują łagodne, wilgotne zimy i gorące, często burzowe lata, w których duże różnice między temperaturą dnia i nocy korzystnie wpływają na potencjał aromatyczny winogron. Winorośl zajmuje 34 ha, z czego 3 ha na armaniak, w większości ugni blanc, bardzo mało colombard. Łącznie mają osiem odmian (ugni blanc, colombard, gros manseng, petit manseng, sauvignon blanc, syrah, merlot, cabernet sauvignon) podzielonych na 19 parceli wokół château. Za wina i armaniaki odpowiada Patrick de Montal, który stworzył winnice od zera w 1981 roku.
Dawną posiadłość ziemską, która była w ruinie, kupili w 1979 roku Patrick de Montal i Victoire de Montesquiou. Początkowo armaniaki butelkowano pod marką De Montal. W 1986 jako pierwsi zrobili biały armagnac Fine Blanche.
Winogrona są zwożone do tłoczenia mniej niż dwie minuty jazdy traktorem od każdej parceli, co pozwala zachować idealną świeżość owoców. Grona z każdej parceli są traktowana oddzielnie. Także każda odmiana winorośli jest winifikowana oddzielnie. Wszystkie winogrona są umieszczane w kadziach w celu maceracji maceracji skórki i miąższu. Białe winogrona są macerowane przez 10 do 24 godzin na zimno w temperaturze 6-8°, następnie są przesyłane do prasy. Czerwone winogrona są macerowane przez 2 do 3 dni w temperaturze 4-6°. Przepompowywanie pozwala pestkom, które opadły na dno kadzi, wymieszać się z sokiem i miąższem pozostałym na powierzchni w celu zachowania garbników, umożliwiają wydobycie całego koloru i aromatu otoczki przed rozpoczęciem fermentacji. Aby przygotować wina różowe, czerwone winogrona są natychmiast wyciskane, a siła tłoczenia decyduje o kolorze różu. Kiedy winogrona zbierano wcześnie rano, niskie temperatury pozwalały na lepszą kontrolę koloru. Białe fermentują przez 2-3 tygodni w temperaturze 18-20°, a czerwone 1,5-2 tygodni w temperaturze 22-24°.
W przypadku armaniaków po fermentacji lekkie wino na jakiś czas trafia do kadzi, a potem następuje destylacja w zakontraktowanym przewoźnym alembiku, na miejscu nie ma własnej destylarni. Destylują do 55%. W Château Arton nie dodaje się wody do obniżenia mocy armaniaków, następuje to samoczynnie. Podczas starzenia eau-de-vie w bardzo wilgotnej piwnicy, woda w powietrzu, która naturalnie przedostaje się do beczki przez porowatość drewna, pozwala na rozcieńczenie armaniaków. Ta naturalna redukcja (-0,5° alkoholu rocznie), bez interwencji człowieka, jest subtelna i delikatna, z szacunkiem dla aromatów. Takie naturalne rozcieńczenie armaniaku to proces zajmujący 10 lat, po tym czasie pozostaje ok. 45% alkoholu.
W Arton produkuje się armaniaki białe blanche oraz trzy rodzaje starzonych: assemblages, millésimés oraz fûts uniques. Te ostatnie zawsze pochodzą z jednej beczki, jednego rocznika i jednej odmiany winogron. To są unikatowe egzemplarze, pozwala to prześledzić historię każdego z nich aż do działki, na której narodziły się jego winogrona. W tym duchu numerowane są beczki. – Terminy takie jak VS, VSOP, XO, out of age itp., zapożyczone z Cognac, dotyczą wyłącznie mieszanek i nie oddają wyjątkowości armaniaku – twierdzi Patrick de Montal.
Château Arton rozpoczyna dojrzewanie w nowych, mocno wytostowanych beczkach z dębu szypułkowego, wykonanych przez mistrza Gillesa Bartholomo. Przez 18 miesięcy eau-de-vie nabiera smaku i koloru drewna. Potem alkohol trafia do beczki starszej, ponad trzyletniej.
Podstawę oferty stanowią armaniaki La Réserve, to mieszanka eau-de-vie z kilku beczek, kilku odmian winogron i kilku roczników, z których najmłodszy leżakował co najmniej 6 lat w dębowej beczce.
Armagnac La Flamme® powstaje z mieszanki wyselekcjonowanych beczek, różnych odmian winogron, destylowanych w tym samym roku i dojrzewających przez 10 lat.
Kolekcja armaniaków rocznikowych Pièce Unique pochodzą z jednej beczki, jednej destylacji, jednej odmiany winogron. Zwykle to zaledwie jedna lub dwie wyjątkowe beczki z każdego rocznika.