Destylarnia w Sióagárd, jedna z trzech należących do rodziny Savanya, mieści się ok. 5 km za Szekszárd, przy drodze na Sióagárd i jest to jedyny większy budynek przy drodze. Założycielem firmy i mistrzem destylacji jest pan Géza Savanya, wspiera go córka Klára. Firma zatrudnia w trzech destylarniach 11 osób.
Zaczynali w 1986 roku, początkowo w starej winiarni z 1910 roku, która działała do 1985 roku. Dziś budynek stoi pusty obok nowej destylarni, ale pod nim są wykorzystywane piwnice, jedna ma 15 m długości, druga jest mniejsza. W zakładzie pod Sióagárd działają dwie kolumny destylacyjne jedna pięciopółkowa (jednak jedna półka wyłączona), jedna to miedziany alembik. Spirytus na palinkę jest tu destylowany w kolumnie, w pozostałych dwóch destylarniach odbywa się tradycyjna dwukrotna destylacja w alembikach. Zdaniem Kláry Savanya nowoczesna technologia kolumnowa pozwala zachować więcej aromatów owoców. Spróbowałem palinki prosto z kolumny, jabłkowy new make o mocy 76%, rzeczywiście bardzo aromatyczny.
Na miejscu jest pełna linia technologiczna. Przyjmując owoce usuwają wszystkie pestki z wiśni czy moreli lub śliwki, w jabłkach i gruszkach pozostawiają. Po przygotowaniu owoce trafiają do plastikowych pojemników, gdzie fermentują. Przefermentowana pulpa ma konsystencję dżemu. – Fermentacja zwykle trwa od 14 do16 dni, w zależności od temperatury i od owocu – mówi pan Géza Savanya. Pulpa trafia do stalowych cystern, a stąd pompą odsysana jest do destylatora. Potem do spirytusu dodaje się wody i musi swoje odstać w stalowych cysternach by dobrze się wymieszać. Przed zabutelkowaniem przez 5 godzin palinka jest chłodzona w minus siedmiu stopniach żeby potem nie mętniała.
Produkowane są tu typowe białe palinki oraz coraz bardziej popularna na Węgrzech ágyas pálinka, czyli z dodatkiem macerowanych w butelce owoców (bardziej aromatyczna, choć według mnie nie zawsze lepsza). Asortyment obejmuje kilkanaście rodzajów wysokiej klasy mocnych alkoholi, m.in. destylaty: jabłkowy, morelowy, śliwkowy, gruszkowy, wiśniowy, czereśniowy czy winogronowy.