Podczas wyprawy na Spisz miałem okazję zwiedzić drugi pod względem wielkości na Słowacji zakład produkujący alkohole (po St. Nicolaus z Liptowskiego Mikulasza) – GAS Familię. To producent wielu cenionych słowackich trunków, m.in. spiskiej borovički, wódki Goral czy owocowych destylatów Spiš Original. Firma jest młoda, powstała w 1994 roku w mieście Stara Lubownia, gdzie tradycje destylacji sięgają XIII wieku. W 1929 roku gorzelnię w poblizu centrum Starej Lubowni założył Heinrich Morgenbesser. Produkował: borovički, koniaki, ajerkoniaki, rum czy śliwowicę. Po zakładzie oprowadził mnie pan Roman Šipoš, odpowiedzialny za rynki zagraniczne.

W miejscu, w którym kiedyś stała destylarnia rodziny Morgenbesserów, dziś mieści się nowoczesna fabryka wódek firmy GAS Familia. Jej założycielem był Ladislav Gurega wraz z synem Mariánem. Powiązana kapitałowo z GAS Familia jest wielka destylarnia Nestville, gdzie poza spirytusem produkowana jest jedyna na Słowacji whisky, a także hurtownia spożywcza Gurlex i sieć sklepów First Day. W zakładzie GAS Familia odbywa się destylacja borovički w miedzianym aparacie firmy Holstein. Spiska borovička robiona jest ze spiskiego jałowca, który jest macerowany i potem jeszcze raz destylowany. W zakładzie produkowane są też wina, a także filtrowane i zestawiane wódki, do których spirytus powstaje w siostrzanej Nestville, oddalonej o ok. 10 km. Stosowane są filtry karbonowe, woskowe oraz diamentowy pył dla wódek klasy premium, jak Double Cross i Goral. Zainstalowana jest linia do butelkowania Krones. Woda do zestawiania wódek pochodzi z podziemnych strumieni górskich w Tatrach. Poza borovičką firma destyluje też malinowicę, a w zakładach Nestville destylowane są zboża. Inne destylaty (np. śliwowica, gruszkowica itd.) są kupowane w małych gorzelniach. Rocznie Gas Familia przetwarza 12,5 mln l spirytusu 96%. Poza destylatami produkują też wina i ocet oraz soki owocowe.
Najbardziej znana seria alkoholi Spiš Original obejmuje dziewięć smaków, są to wódki zbożowe zmieszane z alkoholem owocowym oraz z macerowanymi owocami, z których każdy jest także pozostawiony w kawałku w butelce. Tanie i nie najgorsze. Naturalne owocowe destylaty oferowane są w linii Spišska Original, tu jakość jest bez zarzutu. Są też likiery o mocy 38% o marce Spiš Zahrada. Inne alkohole to m.in.: fernet, borovička, rum, absynt rozmaite likiery i wódki oraz wiele tanich alkoholi dedykowanych do sieci handlowych. GAS Familia produkuje też niezwykle wysokiej jakości wódki – Goral, Goral Master, Double Cross i Forel’. Pod marką Goral, w pękatych butelkach, których szyjkę zakrywa mały filcowy góralski kapelusz, oferowane są: śliwowica, dereniowica, gruszkowica, malinowica, borovička oraz borovička z korzeniem goryczki.

fot. GAS Familia (4) fot. GAS Familia fot. GAS Familia (1) fot. GAS Familia (2) fot. GAS Familia (3)

Komentarze

Autor: Disorder

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail