Wizyta w Hinch Distillery

Budowa Hinch Distillery pochłonęła ponad 15 mln funtów. Destylarnia rozpoczęła działalność w 2020 roku. Zbudował ją Terry Cross właściciel winnic w Bordeaux, master distillerem jest Aaron Flaherty, wcześniej związany przez wiele lat z Bushmills. Moce produkcyjne destylarni to 1,5 mln l destylatu na whisky i ok. 1 mln l ginu. W 2023 roku napełnili 8000 beczek. Używają natorfionego słodu z Port Ellen. Ziarno trafia do kadzi zaciernej, a potem dodatkowo do parnika, by bardziej je zmiękczyć. Mogą też osobno zacierać słodowany i niesłodowany jęczmień na single pot still whiskey. Fermentacja jest powolna, trwa 5 dni. Są tu trzy alembiki o pojemnościach:10000 l, 5500 l i 2500 l.

Zacieranie i fermentacja mają duży wpływ na ostateczny smak whisky, stąd działamy na dwa sposoby, by robić lżejsze whiskey w stylu irlandzkim, ale też cięższe, bardziej oleisty single malts. Tradycyjna whiskey irlandzka jest dużo lżejsza od szkockiej, ale nasza ambicja to coś więcej niż lekka whiskey. Będziemy robić oleistą whiskey pot still, złożone single malts oraz whiskey torfowe – mówi Aaron Flaherty.
Położona w Hrabstwie Down, niedaleko miasteczka Ballynahinch, gdzie w 1798 roku rozegrała się duża bitwa pomiędzy rebeliantami irlandzkimi a wojskami brytyjskimi. Region jest historycznie znany z produkcji whiskey. Obecnie, tak jak na początku XX wieku, jest tu siedem destylarni whiskey. Jest tu znakomite źródło wody, strumienie spływające z gór Mourne, jest lokalny jęczmień i duże tradycje, związane z wykorzystaniem torfu – opowiada Michael Morris, dyrektor ds. sprzedaży.
Jest tu restauracja, duże centrum dla zwiedzających, edycje ginu z beczki i whisky tylko do kupienia w destylarni. W oczekiwaniu na własną whiskey, która pojawi się już w tym roku, wypuścili kilka edycji blendów i single malt pod marką Hinch, m.in.: Small Batch 5YO, Double Wood Peated Single Malt 10YO, Sherry Cask Finish 15YO, Craft & Casks Imperial Stout Finish Aged 5 Years i inne. Produkują gin pod marką Ninth Wave, do którego jest osobny dedykowany alembik z koszem na botaniki. Mają bardzo duże zapasy beczek z Bushmills i Cooley, co pozwala na butelkowanie nawet kilkunastoletnich whiskey.
New make spirit trzykrotnie destylowany na single malt to w zapachu: morele, brzoskwinie, śliwki, tarnina. W smaku cierpkość jabłek, tarniny, kwaśne gruszki, mąka, śliwki. W finiszu kwaśne i słodkie gruszki i nutka ziela angielskiego. Podczas wizyty miałem możliwość spróbowania jeszcze nie butelkowanej Hinch 3YO 2020 Triple Distilled Single Malt Distillery Sample (46%). Beczka po bourbonie Maker’s Mark. W zapachu bardzo owocowa, dużo brzoskwini, moreli, nuty kwiatowe. W smaku słodkie owoce, morele, dużo brzoskwini, marmolada, syrop brzoskwiniowy, gruszka williams. Słodki, owocowy finisz, pełen gruszki williams i moreli, likier brzoskwiniowy, nuta koniakowa.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.