Wizyta w Teerenpeli

Teerenpeli to fińska rodzinna destylarnia whisky z Lahti, a właściwie obecnie dwie destylarnie. Anssi Pyysing, właściciel Teerenpeli prowadził w Lahti restaurację, a w 1995 roku otworzył minibrowar. Kolejnym krokiem była destylarnia whisky, w piwnicach kolejnej restauracji, która ruszyła w 2002 roku. Alembiki zostały zamówione w Rothes w firmie Forsyth, zaprojektowane według wskazówek Anssiego. Na początek dwa niewielkie aparaty – wash still na 1500 l, a spirit still 900 l. Są na chodzie do dzisiaj, choć obecnie już używane tylko do produkcji ginu. Podobno były to najmniejsze alembiki do whisky jakie wówczas powstały w Forsyths. Szkoci bardzo się dziwili, że Finowie chcą robić destylarnię w restauracji. Trzeba było dobrze się natrudzić, by w niskim pomieszczeniu wszystko ulokować – kadź zacierną, fermentatory, alembiki, beczki. Jest tu chłodno, zainstalowane przysufitowe nawilżacze zraszają beczki.

Druga destylarnia jest na przedmieściach Lahti, w strefie przemysłowej. Tu jest teraz duży browar, produkcja cydru, napojów RTD, toników, oranżad i destylarnia. Młyn ma dwie prędkości, pozwala mielić słodowane ziarno w różnych grubościach. Kadź zacierna jest na 3000 l, na jeden zacier idzie 700 kg ziarna. Przez trzy dni w tygodniu zacierają na whisky, resztę tygodnia na piwo. Mają pięć fermentatorów po 6000 l, fermentacja odbywa się z dodatkiem francuskich drożdży gorzelniczych i trwa 72 godziny. Jest osobna wielka hala z fermentatorami do piwa, tych jest 24. Alembiki wykonano w Forsyth i są kopiami tych ze starej destylarni, z tą różnicą, że washstill jest dwa razy większy, ma 3000 l, natomiast spirytusowe są dwa po 900 l. O ile w przypadku zacierania i fermentacji wszystko jest sterowane komputerowo, to odbiór spirytusu jest ręczny, destylacja trwa osiem godzin Odbierają ne make spirit z mocą niską, 67-68%, a do beczek wlewają z mocą 63,5%. W Lahti są słodownia i zakład bednarski. Na gin kupują rektyfikat. Na whisky nietorfową jęczmień jest lokalny, słód z Viking Malts, w przypadku słodów torfowych są sprowadzane z Belgii.
Obecna oferta whisky single malt to: Portii (najpierw leżakowana 3-4 lata w beczkach po bourbonie, potem finiszowana pół roku w beczkach po porto), Kaski (leżakowana wyłącznie w beczkach po sherry), Karhi (po leżakowaniu przez 5-7 lat w beczkach po bourbonie na rok trafia do beczek po maderze), Savu (wersja torfowa, mieszanka beczek po bourbonie – 80% i po sherry pedro ximenez – 20%) oraz Teerenpeli 10YO (beczki po bourbonie i sherry w proporcjach 80:20). Wcześniejsze edycje, już nie dostępne w ofercie to m.in.: Teerenpeli 4YO, 5YO, 6YO, 8YO, Hosa (z mocno wypalonych beczek), Aura (z beczek po piwie porter), Rasi (z beczek po moscatelu) i inne. Styl whisky Teerenpeli jest lekki, kwiatowy, wyraźnie zielone owoce, winogrona, dużo jabłek. O 2016 roku firma produkuje też własny gin – Pyygin – zestawiany z lokalnych botaników: jagód jałowca, chmielu, liści brzozy i leśnych jagód. Na lokalny rynek robią brandy z cydru czy likier lukrecjowy.
Polskim dystrybutorem jest Spirit Depot.

Poniżej zdjęcia ze starej i nowej destylarni

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.