Wizyta w Wild Atlantic Distillery

Destylarnia położona jest w środku pól i pastwisk, na których pasą się owce, w Hrabstwie Tyrone, niedaleko Derry, we wsi Aghyaran. Powitał nas przesympatyczny właściciel, wielki chłop, Jim Nash.

Zaczynaliśmy w ogrodzie z alembikiem 25 l, eksperymentując z ginem, ale zawsze marzyłem żeby robić whisky. W 2019 roku zabraliśmy nasz gin na festiwal Donegal, a jego dobre przyjęcie skłoniło nas do budowy destylarni, którą uruchomiliśmy w 2020. Wódkę destylujemy z jęczmienia. W grudniu zabutelkują pierwszą whiskey w wersji single cask i to będzie pierwsza whiskey z okolic Derry od 103 lat – opowiadał Jim. Whisky zostanie zabutelkowana pod marką IslandMen.
Destylarnię założyli w 2018 roku przyrodni bracia Brian i Jim Nash. Zaczynali jako pasjonaci bimbrownictwa z malutkim alembikiem na 25 l. W lutym 2020 roku otworzyli obecną destylarnię, ale niemal natychmiast musieli ją zamknąć z powodu covid. W 2021 roku napełnili pierwszą beczkę na whisky.
Słód jęczmienny kupują w dużej słodowni Minch Malt z Athy w Hrabstwie Kildare, ale w planie jest pozyskiwanie jęczmienia od lokalnych rolników i własnoręczne słodowanie.
Magazyn leżakowania jest w szopie, w drugiej szopie są fermentatory. Mają beczki po bourbonie, porto, oloroso, pedro ximenez. Na razie mają jeden alembik o pojemności 1100 l, muszą go drugi raz napełniać, by drugi raz przedestylować. Uzyskują destylat 63% i z tą mocą wlewają go do beczek. Napełnili 60 beczek, dojrzewa ok. 12 tys. l whisky. W planie jest budowa nowej destylarni o zdolnościach produkcyjnych 200 tys. l, z dużym centrum dla zwiedzających. W tym celu uruchomiono program inwestycyjny, trwa zbiórka środków, jest też możliwość zainwestowania we własną beczkę. Nowa destylarnia ma zostać otwarta w 2026 roku, z czasem ma zostać rozbudowana i produkować 600 tys. l alkoholu rocznie.
Ich gin jest zestawiany m.in. z dodatkiem wodorostów z Atlantyku – dillisk i kelp, zbieranych przez rodzinę Talty z Clare, która od ponad stu lat zbiera wodorosty. Produkują też własną wódkę z dodatkiem cytryn amalfi, bez cukru.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.