Woodford Reserve to najmniejsza z dużych destylarni bourbona, należy do koncernu Brown-Forman. Destylarnia leży w stanie Kentucky, w Woodford County, niedaleko Versailles. Nie licząc specjalnych edycji, produkują zaledwie dwa bourbony z górnej półki. Każda butelka jest numerowana, podany jest numer beczki i numer butelki. Ich mała destylarnia otwarta jest dla odwiedzających i rocznie przybywa tu ok. 140 tys. osób.
Firma powstała w 1838 roku, są jedną z najstarszych destylarni bourbona (wcześniej w tym samym miejscu działała inna, mała gorzelnia, prawdopodobnie od 1780 roku). Początkowo działali jako Old Oscar Pepper Distillery. Założycielem był Elijah Pepper, a rozwinął ją jego syn, legenda w świecie bourbona, Oscar Pepper. W tamtych latach w firmie pracował też dr James Crow (znany w historii jako Doc Crow, szkocki fizyk, który w XIX wieku opracował technologię destylacji whiskey typu sour mash, czyli z osadami z fermentacji zboża). W 1878 roku rodzina Pepperów sprzedała jednak zakład spółce panów Leopold Labrot i James Graham (Labrot & Graham Distillery). Z przerwą na lata prohibicji firma funkcjonowała do 1941 roku, kiedy gorzelnie przejął obecny właściciel, Brown-Forman.
Destylarnię jednak zamknięto, potem ja odsprzedano, potem znów wróciła do Brown-Forman. Na rynek whiskey pod marką Woodford Reserve wkroczyła dopiero w1996 roku. Przez pierwszych szesnaście lat produkowano tu tylko jednego bourbona. W 2012 roku zadebiutowała bardzo udana Woodford Reserve Double Oaked Bourbon, siedem lat leżakująca w mocno wypalonych beczkach i na dodatkowy rok kierowana do specjalnie przygotowanych, lekko wypalonych i jednocześnie mocno opieczonych beczek, co dodaje trunkowi głębszego, dymnego, aromatu. Beczki przygotowuje macierzysta firma Brown-Forman.
Firma ma trzy stare magazyn z wapienia na 5000 beczek, z których tylko jeden jest wypełniony dojrzewającym trunkiem. Mashbill Woodford Reserve to 72% kukurydzy, 10% słodowanego jęczmienia, reszta to żyto. W efekcie jest bardziej kukurydziany w aromacie niż większość bourbonów. Gotowany przez sześć godzin zacier w kotle o pojemności 28390 l, trafia na sześć dni fermentacji w stuletnich kadziach z cyprysowego drewna. Drewno to element tradycji, podobno nie wpływa na ostateczny smak, równie dobrze można stosować tańsze stalowe kadzie, cyprysowe ma też Maker’s Mark. Jako jedyni w USA mają trzykrotną destylację spirytusu na bourbon. Pracują tu trzy potężne sprowadzone ze Szkocji alembiki o pojemności 6245,9 l (high wine i spirit still) i trzeci 9463,5 l (beer still). W środkowym alkohol ma 55%, w trzecim i 79%. Używają beczek 53 galonowych, w których alkohol dojrzewa nawet do 15-16 lat. Leżą w rzędzie od podłogi na 10 beczek w górę. Młody destylat, którego można na miejscu spróbować, ma bardzo kukurydziany aromat. Jest tu własna linia butelkowania.
Klasyczna whiskey Woodford Reserve Distillers Choice ma słodki kukurydziany aromat z nutą miodową. W smaku zdecydowany, lekko wytrawny, nuty orzechów i malin, a w finiszu bita śmietana. Jest to połączenie destylatów, które leżakowały w beczkach od 6 do 9 lat. Butelkowany jest mocą 45,2%. Woodford Reserve Double Oaked Bourbon też ma 45,2% I leżakuje o 6-12 miesięcy dłużej we wspomnianych specjalnych opiekanych beczkach. Znacznie mniej aromatyczna, bardzo gładka, nuty maślane i nugatowe. Obydwie są różne, trudno wskazać lepszą, to kwestia upodobań, pierwsza jest na pewno bardziej typowa dla american whiskey. Od 2005 roku firma co roku w listopadzie wypuszcza specjalne limitowane edycje znane jako Woodford Reserve Master’s Collection (przy czym nie są to zwykle bourbony lecz różne wariacje american whiskey). Są to, poczynając od 2005 roku: Four Grain Batch #1 (46,2%), Four Grain Batch #2 (46,2%), Sonoma Cutrer Finish (43,2%), Sweet Mash 1838 (43,2%), Seasoned Oak Finish (50,2%), Maple Wood Finish (47,2%), Aged Cask Rye (46,2%), New Cask Rye (46,2%), Four Wood (47,2%), Classic Malt (45,2%) i Straight Malt (45,2%). Miałem okazje próbowania tylko dwóch z tych edycji – Aged Cask Rye i New Cask Rye – i było to niezwykle ciekawe doświadczenie, jak wiele zmienia nowa i używana beczka. New Cask to zdecydowany waniliowy i bananowy aromat, barwa wrzosowego miodu, smak bardzo wyrazisty, wykwintny, finisz zdecydowanie bananowy, a Aged Cask to bardzo delikatny aromat moreli i bananów, słomkowa barwa, smak bardziej zgaszony, banan przełamany tytoniem, finisz ciężki.
Od 1995 roku gorzelnia jest wpisana do National Register of Historic Places, a od 2000 roku ma status zabytku – National Historic Landmark.