Wizyta w zakładzie Alita

Zakład Alita powstał w 1963 roku. Specjalizują się w winach musujących i brandy, choć robią tu także wódki i likiery. Wina musujące powstają metodą szampańską. Zaczęli ich produkcję w 1980 roku, najpierw powstawało tu Sovietskoye Szampanskoye na winach kupowanych głównie w Mołdawii i Ukrainie. Teraz kupują wina w Hiszpanii czy Włoszech, drożdże do drugiej fermentacji są francuskie z Szampanii. Fermentacja odbywa się w butelkach, które są ręcznie obracane by wytrącić osady drożdżowe. Dojrzewanie w butelkach trwa co najmniej dziewięć miesięcy. Rocznie robią ok. 5 mln butelek win musujących, a moce produkcyjne to 11 mln butelek. Są to wina słodkie, półwytrawne i wytrawne, kupaże i jednoodmianowe, m.in. riesling czy chardonnay, cabernet sauvignon. To naprawdę wysokiej klasy wina. Robią też własne cydry.


W grudniu ubiegłego roku Alita znalazła się w jednej grupie z zakładem Stumbras w Kownie. Po połączeniu mieli 68 % udziału w rynku bitterów na Litwie, więc część marek musieli sprzedać, ale dalej tu powstają. Podobnie jest z wódkami czystymi.
Niezwykle interesującym trunkiem jest Samane – bimber, destylowany tradycyjną metodą w kubłowym aparacie, z żyta (a wcześniej także z pszenżyta). Po ześrutowaniu ziarno jest gotowane przez półtorej godziny, potem dodawane są drożdże piekarnicze (a nie gorzelnicze). Fermentacja trwa 72 godziny, a drożdże przefermentowują niemal cały cukier. Destylacja jest dwukrotna, aparaty są miedziane, w drugiej destylacji rozdzielane są frakcje, alkohol odbierany jest z mocą 50%. Nie jest rozcieńczany, butelkowany jest z mocą z jaką zszedł z kolumny.
Do wódek wykorzystują filtry z węgla z drewna bukowego. Poza tym powstają tu własne kupaże winiaków (także infuzjowanych – cynamonem czy sokiem z czarnej wiśni) na bazie francuskich brandy z Cognac i Bourdeaux. Są to wszystko młode winiaki, od pół roku leżakowania we francuskim dębie do czterech lat w przypadku XO.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.