Degustacje, Spirits
degustacje, wódka

Wódka i zioła

Wódka i zioła

Udostępnij:

Pod hasłem „Wódka i zioła – szlachetna para” 25 lutego odbyło się spotkanie w warszawskim Domu Wódki (ul. Wierzbowa 9/11). Gościem specjalnym wieczoru był Adam Łukawski, drukarz z zawodu i kolekcjoner z zamiłowania, który ma największą w Polsce kolekcję polskich etykiet wódki i likierów oraz historycznych butelek, a także dr Krystyna Stepczyńska-Szymczak, botanik, znawczyni ziół, przez ponad 30 lat pracowała w Katedrze Botaniki i Ekologii na dzisiejszym Uniwersytecie Technologiczno- Przyrodniczym w Bydgoszczy. Spotkanie prowadziła dziennikarka kulinarna, Monika Kucia.


Menu przygotował Michał Tkaczyk, szef kuchni restauracji Elixir w  Domu Wódki, która specjalizuje się w foodpairingu dań z wódką. Klasyczne dania kuchni polskiej z użyciem ziół i korzeni, a także trawy żubrowej.

SONY DSC
Michał Tkaczyk

– To dla nas fantastyczna przygoda, wytyczamy nowe trendy w nowoczesnej gastronomii – powiedział Piotr Popiński, właściciel restauracji. – Zgromadziliśmy tu kolekcję ponad 360 wódek z całego świata. I jest ich coraz więcej, ostatnio poszerzyliśmy ofertę o wódki z: Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii. Niebawem otwieramy cocktail bar i pierwsze w Polsce muzeum wódki.

Piotr Popiński
Piotr Popiński

Barem zarządza Tomek Małek, wielokrotny mistrz międzynarodowych konkursów barmańskich. Przygotowano koktajle na bazie wódek z dodatkiem ziół i bitterów, choć chyba największym zaskoczeniem była Soplica Wiśniowa z sokiem z buraków.
– Większość ziół aromatyzujących alkohole doskonale nadaje się do potraw – mówiła Krystyna Stepczyńska-Szymczak. – Mamy różne techniki aromatyzowania wódek – maceraty, napary, wywary, odwary, ługowanie, nalewki. Od praktyki osoby zajmującej się ziołami i alkoholem zależy efekt końcowy. W alkoholu dobrze rozpuszczają się olejki eteryczne. I zioła w połączeniu z alkoholem dobrze wpływają na trawienie.

Krystyna Stepczyńska-Szymczak
Krystyna Stepczyńska-Szymczak

Adam Łukawski opowiedział o historii wódek ziołowych – od alchemików, przez klasztory po czasy współczesne. Wspomniał o historii wielkich likierów jak Chartreuse czy DOM Benedictine. Pokazał – na przykładzie okazów z własnej kolekcji – polskie przykłady naśladownictwa słynnych ziołowych likierów, a także lokalną inwencję marek wódek ziołowych, jak: Pradziadówka, Poniatówka, Podbipięta, Kujawiak, czy wręcz wódka Teściowa, reklamowana jako doskonała na trawienie.

Adam Łukawski
Adam Łukawski

Jako przystawkę podano łososia marynowanego w żubrówce z relishem z grzybów leśnych, kawiorem z ogórka kiszonego i kawiorem chrzanowym, do tego oczywiście Żubrówka Bison Grass. Potem na stoły trafiła słodko-pikantna kaczka z czerwoną cebulą, papryką, pikantną gruszką, pigwą i czipsem z prażonego boczku. Do tego Jägermeister. Następnie comber z jelenia, pierogi z bryndzą i szałwią, pieczony z miodem pasternak i sos z dereniem. I wspaniała ziołowa wódka Krzeska. A na deser mus czekoladowy z chilii oraz Żołądkowa Gorzka z Figą.
Paweł Matczak, menadżer Domu Wódki, wprowadził zebranych w historię i technologię wytwarzania Żubrówki, najbardziej znanej polskiej wódki ziołowej, eksportowanej do ponad 60 krajów. Potem przedstawił pozostałe alkohole, które brały udział w foodpairingu, czyli Żołądkową Gorzką, Krzeską i likier Jägermeister. Duże zainteresowania wzbudziła butelka Krzeskiej z pęczkiem wysuszonych ziół w środku.

Paweł Matczak
Paweł Matczak

Było to drugie tematyczne spotkanie w Domu Wódki, poprzednie poświęcone było wódce i ziemniakom. Monika Kucia zapowiada, że następne poświęci wódce i owocom.

Powiązane artykuły

Degustacje
degustacje, koniak, likier

8 grudnia odbyło się spotkanie w cyklu Mocny Poniedziałek i degustację koniaków Meukow. Historia marki […]

Wydarzenia
whisky blendowana, whisky szkocka

Pernod Ricard zaprezentowało trzecią edycję Ballantine’s 40YO The Moment. Pierwsza The Remembering ukazała się w […]

Wydarzenia
whisky blendowana, whisky szkocka

Od stycznia 2026 roku nowym master blenderem szkockich whisky w Pernod Ricard zostanie Kevin Balmforth, […]

Alkohole dnia
absynt

Nowa receptura absyntu o mocy 68%, produkowanego przez Mundivie w serii Krakow’s Home of Craft […]

Wydarzenia
likier
Podczas Warsaw Spirits Competition zadebiutują dwie limitowane edycje Klaudiusza Szurgota, w tym Cytrynówka Częstochowska z Marakują, dostępna wyłącznie 9 stycznia w limitowanych ilościach.
Degustacje
degustacje, rum
19 grudnia Dom Whisky organizuje online spotkanie edukacyjne poświęcone marce Don Papa, prowadzone przez brand ambasadora Marcina Szymę.
Wydarzenia
gin, muzeum

Legendarny producent ginu Beefeater ogłosił, że z końcem 2025 roku jego destylarnia w Londynie zaprzestanie […]

Partnerskie
Wydarzenia
partnerskie, rynek
Nicolas Krantz od 1 stycznia 2026 obejmie stanowisko CEO Wyborowa Pernod Ricard i regionu CEE, zastępując Fabrice’a Audana, który po 40 latach kariery przechodzi na
Przewijanie do góry
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.