Łukasz Gołębiewski po raz drugi w tym formacie przedstawia polskie debiuty alkoholowe. W pigułce autor prezentuje tu wódki, okowity i inne destylaty, które pojawiły się na rynku w 2021 roku. Jest to prawdopodobnie najmniejszy pod względem wymiarów (14×10 cm) przewodnik po polskich nowościach alkoholowych. Jest w nim blisko 600 krótkich informacji o trunkach wraz z notkami degustacyjnymi i ocenami. To swego rodzaju ściąga, pomagająca w zakupie ulubionego trunku.
Jak widać w przewodniku, drugi rok pandemii nie powstrzymał producentów przed premierami, nowymi edycjami znanych trunków i ciekawymi recepturami. Można w nim znaleźć m.in. podsumowanie najwyżej ocenionych trunków w wielu kategoriach (w tym: innowacje, tradycja) oraz wybrane trendy rynkowe (np. ceny taniej wódki).
Przede wszystkim jednak, na 184 stronicową objętość składają się notki z nazwą trunku, jego mocą oraz krótką notą degustacyjną. Wśród ocenianych alkoholi znajdują się destylaty produkowane zarówno przez duże koncerny, jak i małe, rzemieślnicze gorzelnie. Dzięki temu dowiadujemy się, jak ocenione zostały produkty marki Soplica, Lubelska czy Biały Bocian w zestawieniu z polskimi destylatami od Jonston Gin, OVII Spirits, Podole Wielkie, Podkarpacka Destylarnia Okowity, czy Grochowica Spirits. Są też oceny trunków firmowanych przez Janusza Palikota.
„Wódki i inne mocne trunki” to praktyczna pozycja dla każdego fana alkoholi wysokoprocentowych. Zawiera przegląd większości premier wraz z notą punktową, która z jednej strony może pomagać w wyborze trunku, z drugiej – być pretekstem do polemiki. Warto mieć.
Marcin Młodożeniec
Polskie debiuty alkoholowe 2021 roku