Setki wydarzeń na całym świecie z whisky na pierwszym planie – to właśnie World Whisky Day. 20 maja miłośnicy whisky z kilkudziesięciu państw będą mogli wziąć udział w niezwykłych degustacjach i celebrować święto „wody życia”. World Whisky Day będzie można także obchodzić w kilku miejscach w Polsce.


World Whisky Day w 2012 roku stworzył Blair Bowman, który od prawie dziesięciu lat promuje spożycie whisky na świecie i jest autorem kilku książek na jej temat. Bowman przede wszystkim zrewolucjonizował podejście do tego trunku. To między innymi dzięki jego działalności i takim akcjom jak World Whisky Day bursztynowy trunek przestał się kojarzyć jako alkohol zarezerwowany jedynie dla wybranych. Bowmanowi przy tworzeniu tego międzynarodowego wydarzenia przyświecał jeden cel – picie whisky ma przede wszystkim sprawiać radość, umilać czas. Nie ma znaczenia, jak ją pijesz – ważne, by ci smakowała. Ostatnio Bowman opracował swój autorski sposób degustowania whisky w oparciu o wszystkie zmysły, który prezentował między innymi na drugiej edycji Poznań Whisky Show pod koniec kwietnia tego roku.
World Whisky Day z roku na rok można obchodzić w coraz większej liczbie państw. Do światowej akcji włączają się całe festiwale, ale także wiele barów, które przygotowują specjalne degustacje. W tym roku wiele wydarzeń nie ogranicza się tylko soboty 20 maja, ale trwa przez cały weekend. Najwięcej akcji z okazji święta whisky organizowanych jest oczywiście w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale do imprezy włączyli się także miłośnicy whisky z wielu innych państw, w tym także z Polski. Takie wydarzenia to oczywiście czas do wspólnego czerpania radości z picia whisky, ale często są także okazją do degustacji niezwykle rzadkich trunków. Tak będzie między innymi w Poznaniu.

W Polsce też świętują
– W tym roku World Whisky Day obchodzimy przez cały weekend – mówi Mikołaj Rzeźnik z poznańskiego Whisky Rush, które na święto whisky przygotowało wiele atrakcji. – 19 maja Mateusz Zabiegaj, ambasador Glenfiddich, przeprowadzi degustację niezwykle rzadkiej szkockiej Glenfiddich 40 Year Old. Każdego roku na rynek trafia tylko 600 butelek tej whisky, każda jest ręcznie numerowana. Tego samego dnia prezes Stilnovisti, Krzysztof Maruszewski, zaprezentuje laureata konkursu Speyside Challenge – Aultmore Stilnovisti, a Michał Kosior, ambasador Whisky Rush, wieloletnie trunki z oferty showroomu – dodaje Mikołaj Rzeźnik.
Ceny butelki whisky, która będzie degustowana w Whisky Rush w piątek, sięgają nawet 18 tysięcy złotych. Piątkowa potrójna degustacja kosztuje 500 zł. Za to w sobotę Mikołaj Rzeźnik poprowadzi degustację Johnnie Walker Blender’s Batch, której uczestnicy zapoznają się także z historią marki oraz poznają tajniki nowoczesnego podejścia do tworzenia whisky w niekonwencjonalnych beczkach. Z kolei w niedzielę Józef Paprzycki przedstawi różne ekspresje ze szkockiej destylarni Jura. Każda z tych dwóch degustacji to wydatek 60 zł. Wejściówka na wszystkie trzy dni kosztuje 600 zł.
Oprócz tego World Whisky Day będzie można obchodzić także w Warszawie czy Krakowie. W sobotę 20 maja odbędzie się Whisky Day Cracow. W tym krakowskim święcie weźmie udział ponad 20 wystawców, nie zabraknie także muzyki.

Whisky rośnie w siłę
Polacy coraz chętniej sięgają po różnego rodzaju whisky. Świadczy o tym chociażby rosnący eksport szkockiej whisky nad Wisłę. Jego wartość w 2016 roku wyniosła 62 miliony funtów – to wzrost aż o 18,4 proc. w stosunku do 2015. Z kolei wielkość eksportu do Polski zbliżyła się do 8 milionów litrów czystego alkoholu, co dało ponad 15 proc. wzrostu w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Okazji do świętowania dnia whisky nie brakuje – niektórzy miłośnicy tego trunku może zdecydują się zaliczyć kilka z wydarzeń. Sam twórca wydarzenia daje przykład, że jest to możliwe. W poniedziałek 15 maja Blair Bowman podjął się The Great Whisky Distillery Challenge, podczas którego miał 17 godzin na odwiedzenie 60 szkockich destylarni.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail