Co zostało z Polmosu Sieradz?

Dzisiaj to plac budowy. W miejscu dawnego Polmosu Sieradz budowany jest market budowlany Leroy Merlin (wcześniej miała tu powstać Castorama). Z dawnego kompleksu fabrycznego pozostała ruina jednego z budynków, reszta została wyburzona. Wcześniej planowano m.in. budowę Multi Parku Stara Gorzelnia, z zachowaniem komina i części starych zabudowań fabrycznych, a w jednym z dawnych budynków miało być muzeum poświęconego historii gorzelnictwa w Sieradzu, ale ostatecznie z tego projektu nic nie wyszło.

Kadzie dębowe do leżakowania, z czasów, kiedy jeszcze działał Polmos Sieradz

Mieszkańcy Sieradza do dzisiaj wspominają tutejsze wódki. Zakłady przemysłu spirytusowego Polmos Sieradz produkowały wiele znanych marek m.in.: Sieradzka Wódka Gorzka, Ratafia, Alaska, Alaska Sitodruk, Dr Ozda, Nova Wódka Czysta, Polska Kraina, Sieradzka Wódka Czysta, VIP Vodka, Wódka Pożarna, Nord Vodka, Grenlandia, Brydżowa, Jarzębiak, whisky Long Joy, Sieradzka Gin-Seng, Mata-Hari, Euro Vodka, Winiak Sieradzki, Gvori, Sieradzka De Luxe, Vip Sito czy, ciekawostka: NIE – Urban Vodka. Sporym powodzeniem cieszyła się linia likierów Ratafia (wiśniowa, czarna porzeczka, owoce leśne i malinowa).
W latach 1998-2001 przedsiębiorstwo prowadziło produkcję wódek na zlecenie firmy Belvedere. W 1999 roku kupiono ogólnopolmosowe marki Jarzębiak i Ratafia. W 2008 roku zakład postawiono w stan likwidacji, w 2009 roku za 8,5 mln zł jego aktywa przejął Wojciech Wiśniewski, prezes spółki Agro-Jumal. W 2012 roku część dawnych receptur przejęła AWW Fabryka Wódek i Nalewek w Kaliszu, wznowiła m.in. markę Alaska oraz Jarzębiak. W samym Sieradzu po 2010 roku zaprzestano produkcji, a niszczejące budynki od 2012 roku zaczęto częściowo wyburzać. Przeszkodą w budowie centrum handlowego w miejscu dawnego Polmosu było odnalezienie grobów ponad 190 niemieckich żołnierzy z okresu I i II wojny światowej. Przez dwa lata trwały prace archeologiczne i ekshumacyjne.
Historia gorzelni sieradzkiej sięga 1907 roku, jej twórcą był Józef Modelski, firma nazywała się wówczas Gorzelnia Przemysłowa i Rektyfikacja J. Modelskiego. W 1936 roku spadkobiercy założyciela utworzyli spółkę akcyjną Sieradzkie Zakłady Przemysłowe Przemgor – Gorzelnia Przemysłowa w Sieradzu. W czasie II wojny światowej zakład był częściowo zniszczony. Wznowiono tu produkcję wódek dopiero w 1976 roku, zaczynając od tanich marek: Stołowa i Czysta. Wkrótce jednak gorzelnię rozbudowano, wprowadzając m.in. leżakownię i linię produkcji wódek gatunkowych. W 1987 roku zaczęto czerpać wodę do produkcji wódek z własnego ujęcia głębinowego. W latach 1974-1990 zakład w Sieradzu działał jako filia Polmosu Łódź. W latach 90. dokonano kolejnych inwestycji, wprowadzono wiele własnych marek, w 1992 roku uruchomiono nową linię rozlewniczą wódek. Już jednak w 1997 roku wprowadzono zarząd komisaryczny. Lepsze czasy przypadły na okres współpracy z Belvedere, potem jednak trudności powróciły, ostatecznie firma z blisko stuletnią tradycją upadła.
Ciekawostką jest wciąż działająca strona internetowa nieistniejącego od lat zakładu: polmossieradz.pl.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.