Wambrechies to urokliwe choć małe miasteczko na północy Francji, blisko Lille. Powstało w XII wieku i przez dwa stulecia należało do rodziny Wambrechies. Przy głównym placu zwraca uwagę filigranowy ratusz z wieżą niczym latarnia morska z 1868 roku, jest tu też muzeum zabawek oraz renesansowy Zamek Robersart. Najwspanialszą budowlą jest monumentalny kościół z szarego kamienia św. Wedasta z Arras, zbudowany w XIV wieku, potem zniszczony, odbudowany w stylu flandryjskiego gotyku, z typową niesymetryczną wieżą.


Gorzelnia Claeyssens powstała w 1817 roku i jest jedną z większych atrakcji miasta, jest tu nawet fontanna zrobiona w starym alembiku. Gallium Claeyssens przybył z Belgii w 1789 roku i kupił stary młyn, w którym otworzył destylarnię i starał się odtworzyć rodzime receptury, m.in. na bazie zbóż i jałowca zaczął produkować mocny destylat genievre, będący czymś między młodą whisky a ginem. W 1850 roku zainstalowano tu parowe aparaty odpędowe, produkowano wówczas genievre o mocy 49%. Do dziś jest on w ofercie firmy według dawnej receptury. Firma Claeyssens w Wambrechies produkuje m.in. genievre pod marką Loos, a także whisky i destylaty owocowe oraz liczne likiery. Genievre powstaje w starym aparacie, przypominającym te do produkcji armaniaku. Na miejscu trunki dojrzewają w wielkich dębowych beczkach. Stworzono tu też coś na kształt muzeum gorzelnictwa, eksponowanych jest wiele starych maszyn, także z innych regionów Francji – np. alembik do produkcji koniaku. Firma mieści się w oryginalnych budynkach, częściowo na miejscu młyna wodnego z XVI wieku, częściowo w halach z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest tu także słodownia. To jedna z nielicznych gorzelni we Francji produkujących jałowcówkę. Zakład można zwiedzać, trzeba się jednak wcześniej umówić na wizytę.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Komentarze

Autor: Disorder

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail