Destyle stare i nowe

23 marca w krakowskim cocktail barze TAG miała miejsce branżowa degustacja komentowana alkoholi kraftowych Destyl. Degustację prowadzili właściciele marki Destyl Radosław Froń i Bartosz Wilczyński. Uczestnicy zostali przywitani skomponowanym przez właściciela baru TAG Macieja Mazura koktajlem, sporządzonym na bazie: Destyl Silesian Gin, Destyl Light Hibernal i soda infuzowana trawą.

Degustacja obejmowała znane już miłośnikom rzemieślniczych alkoholi Destyle z rocznika 2020, zeszłoroczne Destyle z 2021 oraz premiery z 2022 roku. W kolejności serwowania były to: Destyl riesling 2020 (43%) – okowita z soczystych wytłoków gronowych stworzony we współpracy z biodynamiczną Winnicą Wieliczka, Destyl Souvignier Gris 2021 (43%) – okowita z soczystych wytłoków gronowych stworzony we współpracy z Winnicą Kazimierskie Wzgórza, Destyl Bierbrand 2020 (43%) stworzony ze specjalnie chmielonego na zimno piwa APA z krakowskiego browaru Dwie Wieże, Destyl Kozia Serwatka 2021 (57%) – stworzony we współpracy z Rodzinnym Gospodarstwem Ekologicznym „Figa”, który podano wraz z serami od tego producenta. Jest to wyjątkowy produkt z kategorii „hate or love” o stosunkowo wysokiej mocy, w której kompromis pomiędzy kozowatością a pijalnością jest najlepszy. Zapasy „Kozy” się kończą, stąd trzeba się śpieszyć by jej jeszcze spróbować i wyrobić sobie własną opinię. Produkcja tych alkoholi odbywała się w Podkarpackiej Destylarni Okowity u Grzegorza Pińczuka. Następnie organizatorzy degustacji zaprezentowali i omówili nowości, na które składały się dwa likiery gronowe i gin. Likiery firmowane są marką Destyl Light, to: Hibernal (22,5%) i Dornfelder (22,8%). Dopisek „Light” oznacza niższą moc i inną metodę produkcji tj. brak destylacji. Destyle light to likiery gronowe stworzone z moszczu winnego, zaprawionego spirytusem. Moszcz najlepszej jakości dostarczyła Winnica Jakubów. Oba likiery są bardzo pijalne, słodycz równoważy kwasowość, nie zastosowano filtracji stąd nie są do końca przejrzyste a lekko opalizujące. Sprawdzają się świetnie solo, ale też są doskonałym uzupełnieniem w cocktailach. Oba likiery zostały przygotowane we współpracy z Drake Distillery. Na zakończenie podano Destyl Silesian gin (40%) stworzony we współpracy z Winnicą Silesian i Jonston Distillery. Ten gin „winiarski” oprócz klasycznych dla ginu botaników zawdzięcza swój charakter skórkom winogron pozostałym po maceracji wina Roter Riesling oraz dodatkowi lawendy uprawianej przy winnicy.
Pomysł na markę Destyl opiera się na łączeniu wybitnych rzemieślniczych winiarzy, piwowarów, serowarów, dostarczających najlepszych surowców z uznanymi gorzelnikami, którzy wiedzą jak z dostarczonych składników uzyskać najlepszy alkohol. Alkohole te w kieliszku oddają naturę surowca, z którego były sporządzone. Nie ma tu kompromisów i półśrodków. Podejmowane decyzje są przemyślane, a w butelkach Destyl mają znaleźć się tylko wyniki najlepszych prób. Nie jest to alkohol masowy, lecz produkowany w małych seriach po kilkaset butelek. Właściciele marki i współpracownicy przykładają też uwagę do dbałości o środowisko, nie mają tajemnic i honorują współtwórców poszczególnych Destyli. A że Radosław Froń i Bartosz Wilczyński są uznanymi ekspertami w dziedzinach, którymi zajmują się na co dzień i mają wielu przyjaciół wśród winiarzy, gorzelników, czy producentów tradycyjnych artykułów spożywczych, to wiedzą kogo i jak połączyć a i łączeni też chcą z nimi współpracować. Kolejne Destyle są w fazie pomysłu bądź opracowania i stopniowo mają się pojawiać na rynku. Zaskoczeń, w co wierzę pozytywnych, nie zabraknie.

Łukasz Czajka

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.