Fabryka Likierów i Gorzelnia Win Sułtan i S-ka

Gorzelnią Win onegdaj nazywano fabrykę koniaków, czyli wódek wypalanych z wina, po naszemu winiaków. Firma Sułtan i S-ka, produkująca winiaki, ale nie tylko, powstała w Toruniu w 1858 roku, założycielem był Wolf Sułtan. Produkowano tu też: likiery, rumy, wódki gatunkowe, a także słynne ziołowe Krople Toruńskie, znane wcześniej jako Thorner Lebenstropfen lub Wuma Kamp. Był to napitek typu boonekamp – bardzo gorzki digestif na trawienie. W 1927 roku Krople Toruńskie otrzymały nawet złoty medal Grand Prix na wystawie w Paryżu. Firma dysponowała destylarnią przy ul. Podmurnej 28 oraz rozlewnią i sklepem firmowym (także składem hurtowym) przy ul. Szerokiej 24. W jednym ze starych ogłoszeń prasowych możemy znaleźć reklamę następującej treści: „Nie będziesz miał udręki, jeżeli przed spożyciem szynki, chcąc uniknąć bólu żołądka i kiszek wypijesz Sułtana kieliszek”. Dlaczego akurat szynki? Licentia poetica, ja bym napisał „Nie będziesz miał udręki, ani nijakiej męki”, ale ad rem…


Do rodziny Sułtanów należała też fabryka rektyfikacji nad Strugą Toruńską we wsi Mokre (dziś centrum Torunia), założona w 1884 roku, a w 1919 roku przejęta przez znanego producenta alkoholi H Hermana Aleksandra Winkelhausena (dziś w tym miejscu działa Wytwórnia Wódek i Spirytusu w Toruniu, czyli dawny Polmos, inny zakład Winkelhausena – w Starogardzie Gdańskim – należy do grupy Sobieski i rektyfikuje spirytus). W 1922 roku skład alkoholi i produkcję z Szerokiej i Podmurnej przejął Wacław Maćkowiak i od tej pory ta część firmy działała w Toruniu pod marką Wacław Maćkowiak dawniej Sułtan i S-ka. Oto reklama z tego okresu: „Nie chcesz mieć bólu głowy, żołądka i kiszek, napij się Maćkowiaka Toruńskich kropli kieliszek”.
Z czasem zmieniono nazwę na Toruńskie Krople Życia. Firma zatrudniała ok. 60 osób, produkowała ponad pół miliona litrów alkoholi rocznie, które eksportowano do wielu krajów europejskich oraz do Azji i Afryki.
Dziś Toruńskie Krople Życia są znakiem towarowym należącym do firmy Vinpol (też z Torunia), ale nie są produkowane. Zakłady Wacław Maćkowiak dawniej Sułtan i S-ka zdmuchnęła II wojna światowa, potem nie prowadzono już produkcji alkoholu w centrum Torunia.
W swoich zbiorach mam stary rachunek z 1934 roku wystawiony przez firmę Wacław Maćkowiak dawniej Sułtan i S-ka dla toruńskiego restauratora Antoniego Dittmanna na zakup: koniaku, rumu oraz wódki czystej 40% i 45%. Wówczas pod adresem ul. Szerokiej 24 mieścił się skład importowanych win gronowych, a firma chwali się, ze jest zaprzysiężonym dostawcą win mszalnych. Trudno znaleźć informacje, czy w tym czasie działała jeszcze destylarnia przy Podmurnej, ale Krople Toruńskie cały czas były wytwarzane. Kto wie, może znając recepturę obecny właściciel tej marki wprowadzi gorzki balsam ponownie na rynek?

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.