Gorzelnia rolnicza Top Farms we wsi Gola

Gorzelnia powstała w 1906 roku. Elewacja w kolorze budyniowym z białymi lizenami. Bryła zwarta, kanciasta, składająca się z trzech przyległych do siebie budynków o różnych wysokościach, ale sprawiająca wrażenie spójności. Wysokie okna, typowe dla przemysłowych, smukły komin na masywnym cokole.


Majątek Gola należał do rodziny Potworowskich od 1801 roku. Nabył go Andrzej Potworowski, pod którego ręką włości zaczęły rozkwitać. Po jego śmierci zarząd przejął jego syn, Gustaw Eugeniusz, uczestnik powstania listopadowego, wielki patriota, ale też zacny gospodarz, jak również człowiek postępowy – w 1830 roku uwłaszczył chłopów. Kolejnym z rodu był jego syn Gustaw Tadeusz, a po jego śmierci w 1891 roku, żona Franciszka z Kurnatowskich wraz z dziećmi. Od 1914 roku dziedzicem został Edward Potworowski, który zginął podczas egzekucji na gostynińskim rynku 21 października 1939 roku.
W międzywojniu gospodarstwo było sprawowane wręcz modelowo. W latach 1915-16 gorzelnia została połączona kolejką konną o długości 12 km z innymi zabudowaniami folwarcznymi, już wtedy obszar gospodarstwa wynosił 1730 ha. Gorzelnia miała własną elektrownię.
Hodowano tu konie remontowe dla wojska, ale główną specjalnością stało się nasiennictwo. W czasie okupacji zmieniono nazwę majątku na Kahlenhof. Po 1945 roku nieruchomości przeszły w ręce PGR-u. Od 1999 roku gorzelnia należy do firmy Top Farms i jest to ich największa gorzelnia o mocy produkcyjnej 4,5 mln l rocznie. Obecnie zamknięta.
Gola to duża wieś położona w województwie wielkopolskim, powiecie gostyńskim, gminie Gostyń. We wsi znajduje się zabytkowy pałac w stylu klasycystycznym, został zbudowany pod koniec XVIII wieku.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.