Gorzelnia pochodzi z XIX wieku. Jest częścią folwarku z tego samego okresu. Nie działa już od ponad 50 lat i zachowała się tylko częściowo, jej stan pierwotny był obszerniejszy. Powstała zapewne w okresie, gdy właścicielami dóbr byli Raczyńscy (1668-1869) lub Potoccy (1869-1912). Ostatnimi gospodarzami majątku była rodzina Mielżyńskich (1912-1939) – Aniela z Mielżyńskich Ostrowska.


Budynek gorzelni ma nietypową kubaturę. Dość niska – dwie kondygnacje – wpisana w wydłużony plan prostokąta, rozciągnięta niczym olbrzymia stodoła. Front w części środkowej z ładnymi, typowymi, wydłużonymi oknami. Przylega do niego rampa. Komin żałośnie ścięty, niczym wypalona w połowie świeczka.
Punktem centralnym włości był dwór wybudowany prawdopodobnie przed 1720 rokiem (widnieje na mapie z roku 1813). Budynek pod koniec XX wieku znajdował się w stanie ruiny. Od początku XX wieku pełnił funkcję rządówki, został wtedy wyremontowany. W zabudowaniach składowano też owoce i inne płody rolne. Był tu piec chlebowy. Obecnie w niezłym stanie, pełni funkcję mieszkalną.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail