Historii firmy rodziny Mampe należy szukać w 1831 roku, kiedy to w Niemczech szerzy się cholera. Doktor Carl Mampe wynalazł specyfik Bitter Drops, który miał być skuteczny na epidemię. Krople powstały w Starogardzie i szybko zagościł w aptekach pruskich i nie tylko. Autor receptury przekazał ją swoim przyrodnim braciom – Ferdynandowi Johnnanowi Mampe i Carlowi Mampe. Drogi braci się rozeszły, jeden założył fabrykę alkoholu w Starogardzie (1835 rok), drugi w Koszalinie (1852 rok), przenosząc ją w 1877 roku do Berlina. I to tu w 1894 roku jego syn, Carl junior, stworzył likier składający się z około 130 ziół Mampe Halb und Halb – najstarszy berliński likier produkowany do dziś. W 1929 roku była to jedna z najnowocześniejszych destylarni, produkowano tu 78 rodzajów likierów i brandy, eksportowanych na cały świat.


Wytwórnia likierów i wódki kupca Ferdinanda Johanna Mamp i mieściła się przy Großer Wall 4 (obecnie ulica Bolesława Chrobrego). Działała do 1945 roku. W logo firmy widniała stargardzka Brama Wodna. Po 1945 roku znaki towarowe, receptury przejął koncern Horst Lehmann Getränke GmbH – producent do dnia dzisiejszego wielu likierów ze starogardzkiego portofolio (produkcja w Hamburgu). Pozostałości fabryki przejęła spółdzielnia mleczarska. W 1967 roku rozpoczęła tu działalność wytwórnia lodów, która funkcjonuje do dziś, produkując znane lody Bambino.
Obie firmy produkowały m.in.: Dr. Mampe’Bittere Tropfen, Mampe Curaçao, Mampe Edelfrucht, Mampe Halb und Halb, Mampe Koem, Mampedictiner, Mampe Solitär, Mampe Diktiner, Mampe Grüne Pomeranze lub Mampe Doppelkorn.
W Berlinie przy Tempelhofer Berg 6 mieści się produkcja destylatów Mampe, muzeum, sklep, miejsce na różne wydarzenia i imprezy. Możliwe zwiedzanie z przewodnikiem, degustacja i zakup alkoholi.
We własnej kolekcji mam kilka przedwojennych butelek z zakładów Mampe, ze Starogardu i z Berlina.

Komentarze

Komentarze

 1. Dzień dobry!

  Cenna inicjatywa, ale wykonanie – niestety – trochę niechlujne.
  W 1831 nie było Niemiec (zjednoczenie dopiero 1871).

  Stargardu, a nie Starogardu.

  Wzorcowa odmiana nazwiska Mampe: jak Goethe 🙂
  Jeżeli imię/imiona przedtem odmienione, może od biedy zostać Mampe.

  Raczej brama Młyńska (bo „Wodna” jest znacznie rzadziej używana).

  Mampe nie mógł też niczego „założyć przenosząc” – imiesłów kończący się na –ąc (przysłówkowy współczesny) odnosi się do czynności wykonywanych jednocześnie.

  Tekst opublikowany 31 sierpnia 2018 roku, a wyburzanie wytwórni lodów zaczęło się w grudniu 2017 roku.

  Mnóstwo informacji tutaj: https://de.wikipedia.org/wiki/Mampe
  Można przetłumaczyć (ale porządnie!) i wykorzystać – z podaniem źródeł rzecz jasna.

  Pozdrowienia
  Jarek Sobczak

 2. Właśnie, ten słoń w logo to ciekawa historia.. aż się prosi o uzupełnienie słabego opisu historii firmy. Wiele błędów w nazewnictwie i co do samej receptury…..ziół było o ponad 30 więcej niż w opisie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail