18 grudnia odbyła się prezentacja koniaków marki Park z Distillerie Tessendier. Spotkanie poprowadził Jérôme Tessendier, od 30 lat w rodzinnej branży, odpowiada za beczki i destylację, jest w czwartym pokoleniu właścicielem rodzinnego biznesu w Jarnac. Współorganizatorem spotkania był polski dystrybutor marki Park i innych alkoholi Tessendier & Fils, Spirit Depot.
W 1862 roku Gaston Tessendier kupił posiadłość ziemską – znaną dziś jako Maison Park – wraz z parcelami winnic. W 1880 roku powstała destylarnia Tessendier & Fils. Gaston od początku skoncentrował się na produkcji koniaku nie win, a jego dorobek kontynuowali spadkobiercy. Dziś firmą zarządzają Jérôme i Lilian Tessendier. Blendując koniaki rodzina Tessendier wykorzystuje nie tylko winogrona z Borderies, gdzie ma winnice, ale także z Fins Bois oraz Grande Champagne. Mają ponad 83 tys. ha winnic, wyłącznie obsadzonych ugni blanc, wyłącznie na koniak.
– Ponieważ używamy tylko winogron ugni blanc różnice w smaku naszych koniaków w dużym stopniu są uzależnione od terroir, od rodzaju gleby – mówił Jérôme Tessendier.
Mają jeden wielki alembik na 10 tys. l do pierwszej destylacji i pięć alembików po 2500 l do drugiej destylacji. W rodzinnych piwnicach, a jest ich aż czternaście, leżakuje ok. 20 tys. beczek, tj. 12 mln l eau-de-vie.
Marka Park stała się własnością rodziny Tessendier w 2008 roku. Wcześniej, od 1993 roku, produkowali oni z własnych zasobów koniaki pod tą marką dla Dominica Park. Do 2008 roku duża część produkcji Tessendier & Fils była odsprzedawana do największych domów koniakowych. W 2025 roku otwarte zostanie visitors center.
Park VSOP (40%)
Mieszanka eau-de-vie z regionów: 40% Fins Bois, 40% Petite Champagne i 20% Grande Champagne, winogrona ugni blanc. Po ośmiu miesiącach w beczkach z nowego dębu o pojemności 400 l, trafia do beczek starszych, też 400 l, na ok. 4 lata. W zapachu figi, rodzynki, orzechy włoskie, dojrzałe słodkie jabłka, owocowy tytoń, delikatnie anyż. W smaku dużo słodkich jabłek, kandyzowane skórki pomarańczy, morele, brzoskwinie, poziomki – słodko, ale też gorzkie migdały. W finiszu słodkie i gorzkie jabłka, gorzkie migdały, morele, kandyzowany imbir, anyż, pieprz.
26,5/26,5/26,5/7=86,5
Park Mizunara Borderies 10YO (44%)
Tylko 800 butelek. Po 10 miesiącach w beczkach z nowego dębu, trafia do beczek starszych na ok. 10 lat, a potem jeszcze jest finiszowany 9-12 miesięcy w beczkach z dębu mizunara.
– Ostatnie lata dały możliwość wprowadzenia wielu innowacji w finiszowaniu koniaków – mówi Jérôme Tessendier. – Dąb mizunara daje nuty pikantne, taniczne, a obecnie konsument szuka trunków bardziej wytrawnych, o wyższej mocy, nie zadowala ich już słodki alkohol podany na lodzie. Francuski dąb nigdy nie da takich ostrych nut jak mizunara. Od 25 lat współpracuję z Japończykami, co pozwala mi na dostęp do tych rzadkich beczek, zalewamy ich 5-8 rocznie, używamy ich czterokrotnie tylko do krótkiego finiszowania naszych koniaków.
W zapachu dużo kwiatów, delikatne zapachy białych owoców, dużo brzoskwini, moreli, lekko migdałowość, kokos, anyż. Smak cierpki, owocowy – kwaskowe jabłka, gruszki, cierpkie nuty hibiskusa, tytoń, zioła. W finiszu cierpko – tytoń, skóra, śliwki, kwaskowe jabłka, migdały, imbir, anyż.
27/27/27/8=89
Park Mizunara Borderies Single Cask 2006 (45,2%)
Tylko 660 butelek, butelkowanie 2021. Po 10 miesiącach w beczkach z nowego dębu, trafia do beczek starszych na ok. 14 lat, a potem jeszcze jest finiszowany 6 miesięcy w beczkach z dębu mizunara. W zapachu: kwiaty, dojrzałe białe owoce, dojrzałe jabłka, egzotyczne drewno, odrobina cynamonu. W smaku cierpko i słodko. Kwaskowe i słodkie jabłka, gruszki, pomarańcze, renklody, lukrecja, gorzkie migdały, lekko nuty herbaciane i hibiskusowe, do tego przyprawy korzenne. W finiszu zielone śliwki, suszone morele, migdały, imbir, lekka słoność, tytoń, herbata, orzechy włoskie.
27,5/27,5/27/8=90
Park XO Grande Champagne (40%)
Koniak z gron ugni blanc wyłącznie z Grande Champagne. Po 12 miesiącach w beczkach z nowego dębu, trafia do beczek starszych na ok. 10 lat, choć są też w mieszance eau-de-vie starsze, w wieku 20 lat. W zapachu dużo orzechów, daktyle, śliwki, morele, suszone brzoskwinie, egzotyczne drewno, nutka skórki pomarańczy. W ustach orzechy włoskie, gorzka czekolada, gorzkie migdały, gorzkie jabłka, śliwki, suszone brzoskwinie, rodzynki, tytoń. W finiszu nuta herbaciana, skóra, owocowy tytoń, lekki anyż, gorzki migdał.
27/27/27,5/8=89,5
Park Chai no. 8 21 Years Barrel 118 (43%)
Tylko 480 butelek. Eau-de-vie w 100% z regionu Petite Champagne, winogrona ugni blanc. Po 12 miesiącach w beczkach z nowego dębu lekko wytostowanych, trafia do beczek starszych. Piękny zapach gruszek, dojrzałych jabłek, dalej lukrecja, tytoń, imbir. W ustach cierpkość i słodycz, kwaskowe i słodkie jabłka, gruszki, orzechy włoskie, anyż, hibiskus, nuta herbaciana i pomarańczowa, albo nawet mandarynkowa. W finiszu są nuty słonej lukrecji, orzechy włoskie, anyż, śliwki, suszone morele, figi i tytoń, suszone skórki wytrawnych jabłek. Bardzo elegancki koniak, z bardzo długim finiszem.
28/28/28,5/9=93,5