1 października w Salonie M&P Strzelecka 27 odbyło się spotkanie z kolekcjonerem miniaturowych buteleczek z alkoholami, Łukaszem Czajką. Zaproszony gość omówił historię jego pasji. Miniaturki alkoholi zaczął zbierać w 1995 roku i dotychczas zgromadził ich około 2000 sztuk. Jest „generalnym kolekcjonerem”, co oznacza, że zbiera wszystkie rodzaje miniaturowych buteleczek, co odróżnia go od kolekcjonerów specjalizujących się w zbieraniu buteleczek z wybranego rodzaju alkoholu np. whisky, koniaków.

Podczas spotkania omówiona została historia i rodzaje pojemności buteleczek, historia miniaturek alkoholi w Polsce, która rozpoczęła się w 1871 roku od wprowadzenia przez Rosjan w Królestwie Polskim tzw. „mierzawczyków” o pojemności 1/200 wiadra, co odpowiada poj. 61,5 ml, a także historia buteleczek w USA.
Łukasz Czajka omówił pokrótce jego ulubiony rodzaj miniaturek, tj. przedwojenne buteleczki likierów. Przedstawiał dawnych czołowych producentów likierów, firmy: Zwack, Cusenier, Simon Aine, J.A. Baczewski. Zaprezentował także zasady datowania starych buteleczek w oparciu o banderole rządu USA i tzw. „tax stamps” poszczególnych stanów.
Na koniec spotkania rozmowa skupiła się wokół tematu miniaturek starki pięćdziesięcioletniej i absyntów Boggy Set, które Łukasz współtworzył.
Podczas wydarzenia można było także obejrzeć zagraniczne książki i periodyki poświęcone kolekcjonowaniu buteleczek z kolekcji Łukasza czajki oraz przykłady starych miniaturek z kolekcji obecnego na spotkaniu Grzegorza Ruty.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail