Piękna pogoda, na Bulwarach Wiślanych roztańczony pijany tłum, producenci przebijają się ofertami: cydrów, piw rzemieślniczych, niskoprocentowych win musujących, napojów ready-to-drink. Ze sporym spóźnieniem zabrałem się za przeglądanie gazetek z ofertą alkoholi w sieciach handlowych, przez zakaz handlu w niedziele nie miałem kiedy pozbierać ofert.

Lidl
Majowa oferta win i alkoholi mocnych została zatytułowana „Toast majowy”. Na okładce Ballantine’s Finest 1,5 l za 89,99 zł. Pamiętam mojego pierwszego w życiu Ballantine’sa, to był 1986 rok i było tak samo gorąco jak w tym roku. Ciepła whisky z plastikowych kubków, popijana polococtą nie smakowała nam, ale nad rzeką przyjemnie się siedziało i zeszła nam cała butelka, kupiona w Peweksie za bony towarowe. Nie ma Pewexu, nie ma Polococty, nikt nie pije whisky z plastikowych kubków, a tym bardziej nikt nie płaci bonami, ale Ballantine’s jest wciąż opoką i numerem jeden na rodzimym rynku szkockiej whisky.
Na czwartej okładce gazetki Lidla reklamuje się sklep internetowy Winnicalidla.pl, są tam takie ciekawostki jak Bols Genever czy Jameson Blender’s Dog. Wewnątrz gazetki przykuwa uwagę ciekawy design wódki Wyborowa The Dark. Wyłącznie w Lidlu, Wyborowa barwiona na ciemno. Cena za 0,5 l to 23,99 zł. Jeszcze ciemniejsza jest butelka Żubrówki Czarnej, 0,7 l za 39,99 zł. W porównaniu z konkurencją, Lidl nie szaleje z niskimi cenami wódek, a przynajmniej nie reklamuje swojej najtańszej marki, czyli Czarnoleskiej. W gazetce są natomiast: Żubrówka Biała, Soplica Szlachetna, Żołądkowa de Luxe (konkurentów ustawiono na jednej stronie, w dodatku w identycznych cenach, z identyczną promocją – Kup 2, zapłać mniej). Whisky Label 5 w pojemności 1,5 l w cenie 74,99 zł – to niewątpliwie majowy hit. Grant’s Sherry Cask Finish kosztuje 59,99 zł za 1 l, tyle samo czerwony Johnnie Walker, ale tu dodano w gratisie mianiaturkę likieru Baileys. Absolut czysty 1 l za 49,99 zł i wersje smakowe – 42,99 zł za 0,7 l. Są też w gazetce różne samki Jima Beama, letni hit CEDC, czyli Aperol, Cointreau, whisky Singleton 12YO, Lauder’s czy Passport Scotch w cenie wódki (29,99 zł za 0,5 l).

Tesco
„Zapraszamy na piknik!”, woła Tesco na okładce „Karty drinków i alkoholi”. Na okładce prosecco i Tulamore DEW, 1 l za 71,99 zł. Na czwartej okładce m.in.: William Peel 1,5 l za 74,99 zł, a więc tyle samo, co Label 5 w Lidlu, Grant’s w różnych rodzajach po 58,99 zł za litr, Saska i Stock w różnych smakach i atrakcyjnych cenach.
W środku dużo wódczanych pomysłów na majówkę: Żubrówka, Żołądkowa, Lubuski, Bols, Stock Sparkling (tylko 19,99 zł za 0,5 l). Rekord niskiej ceny chce pobić CEDC, oferując Absolwenta za 17,99 zł. Są też wódki droższe – Chopin, Beluga, Starotoruńska, Copernicus, Amundsen (z kieliszkami lub bez), wódki rzemieślnicze z Nieszawy, Orkisz, Ogiński, Ostoya, Moniuszko i Moniuszko Simphony… Różne propozycje smakowe, różne propozycje pojemnościowe, wódki i nalewki w formacie 200 ml. Dalej inne alkohole – na upały Lubuski Gin & Tonic, albo Bacardi Carta Blanca + Sprite. Rumy, giny, likiery i w ramkach pomysły na koktajle, do tego różne alkoholowe ciekawostki, trzeba przyznać, że Tesco znacznie bardziej profesjonalnie niż konkurencja kreuje popyt na alkohole. Jest też szeroki wybór whisky – blendów, single malts, bourbonów.

Carrefour
Trzy gazetki – „Majówkowe alkohole”, „Winoteka” i znane już wydanie „Kolekcji whisky”. Na okładce „Majówkowych alkoholi” prosecco i czerwony Johnnie Walker w cenie 45,99 zł za 0,7 l. Nowość CEDC, wódka Husaria, za 21,99 zł, czyli o 2 zł taniej niż reklamowana w gazetce Tesco. Masa innych wódek czystych i kolorowych, m.in.: Absolut, Krupnik (17,99 zł za 0,5 l – tu najtańszy), Sobieski, Żubrówka, Palace, Żołądkowa de Luxe, Wyborowa, Biały Bocian, Stumbras, Soplica, Finlandia, Dębowa Polska… Napoje read-to-drink Impress w wielu smakach na bazie wódki Sobieski. Nalewki, likiery, gin w dużym wyborze, w tym Mr. Stacher’s z MBWS w cenie 29,99 zł za 0,7 l. Rum Brugal Blanco 0,7 l za 49,99 zł, co jest ceną niezwykle atrakcyjną jak na tą markę. Whisky te same, co wszędzie plus William Peel Double Maturation w cenie 49,99 zł za 0,7 l.
Gazetka „Kolekcja whisky” leży w Carrefour od początku kwietnia i już ją omawiałem. Przypomnę tylko spragnionym, że Glenfiddich IPA 0,7 l kosztuje 199,99 zł, a Glenfiddich Project XX – 229,99 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail