Mazurska Manufaktura przejmuje przejmuje hurtownię alkoholi

Mazurska Manufaktura S.A. kontynuuje swój projekt rynkowej konsolidacji. Z końcem stycznia spółka przejęła 100% udziałów hurtowni Kujawianka Inter, która jest główną hurtownią alkoholi mocnych, wina, piwa, wody i napojów w województwie kujawsko-pomorskim. W planach Mazurskiej Manufaktury jest m.in. rozwój nowo otwartego oddziału firmy w Bydgoszczy.

Kujawianka Inter sp. z o. o. działa na rynku od 1991 roku. Ma w ofercie napoje, piwa i alkohole mocne. Jest też trzecim największym dystrybutorem wody mineralnej w północnej Polsce. Hurtownia specjalizuje się w obsłudze sklepów, hoteli i restauracji. W 2023 roku wygenerowała obrót sięgający 25 mln zł.
Wcześniej, w grudniu 2022 roku, Mazurska Manufaktura S.A. przejęła 35% udziałów Kujawianki Inter sp. z o.o. Od tego momentu do grupy konsolidacyjnej przystąpiło kilka podmiotów z różnych rejonów Polski, w tym: hurtownia Sajon specjalizująca się w imporcie czeskich piw, jeden z najstarszych i najbardziej znanych producentów piw rzemieślniczych AleBrowar oraz działająca na Pomorzu hurtownia Westtrade. Dzięki współpracy, spółki powiększyły znacznie zarówno swoje portfolio, jak i zasięg dystrybucji. Ponadto z końcem 2023 roku Mazurska Manufaktura nawiązała współpracę z Wolf and Oak Distillery S.A. oraz z hurtownią Czeskie Piwa. Ma ona na celu budowanie wspólnej struktury sprzedażowej i zwiększenie zasięgu dystrybucji. Spółka nawiązała też współpracę dystrybucyjną z niemieckim gigantem z rynku alkoholowego – firmą Schwarze und Schlichte.

Bliska współpraca z Kujawianką

Mazurska Manufaktura prowadziła od momentu nawiązania współpracy z hurtownią Kujawianka Inter wiele wspólnych projektów. Jednym z nich było uruchomienie oddziału Kujawianki w zabytkowym Browarze w Szczytnie, gdzie Mazurska ma swoją siedzibę. Dotychczasowy prezes zarządu Kujawianki – Łukasz Borkowski – objął też część akcji w Mazurskiej Manufakturze, a także wszedł do Rady Akcjonariuszy spółki. W momencie podpisania umowy o przejęciu pakietu udziałów obie strony podpisały list intencyjny dotyczący opcji dodatkowego wykupu udziałów w przyszłości. W styczniu br. wspólne rozmowy doprowadziły do decyzji o przejęciu przez Manufakturę całości udziałów Kujawianki.
– Konsekwentnie realizujemy nasz konsolidacyjny plan. Patrząc na duże przejęcia na rynku spożywczym, w tym na rynku alkoholi, idziemy w tym kontekście z prądem. Mamy jasny, biznesowy plan na rozwój Kujawianki, która jest istotnym podmiotem naszej grupy. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy pracować m.in. nad rozwojem kolejnego, nowo otwartego oddziału Kujawianki w formie centrum logistyczno-dystrybucyjnego w historycznym, poniemieckim bunkrze zlokalizowanym w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Warto dodać, że dotychczasowy Prezes pozostaje zresztą z nami na pokładzie Mazurskiej Manufaktury i ściśle współpracuje jako ekspert i członek Rady Akcjonariuszy, zwiększając dodatkowo swój pakiet akcji komentuje Jakub Gromek, dyrektor generalny Mazurskiej Manufaktury S.A.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.