Molasses Act 1733

Ustawa o melasie (Molasses Act) z 1733 roku była prawdopodobnie pierwszą w historii ustawą antyalkoholową, czyli nie tylko mającą na celu zasilenie budżetu z podatków od alkoholu, lecz także ograniczenie jego spożycia. Była trzy lata wcześniejsza od słynnych ustaw antyginowych z 1736 roku, które – w rezultacie – skutecznie doprowadziły do ograniczenia konsumpcji ginu w Londynie, choć nie samego pijaństwa, gdyż jedynie zmienił się model konsumpcji i Anglicy z ginu przestawili się na piwo. Ustawa o melasie dotyczyła mieszkańców kolonii, zwłaszcza Nowej Anglii. Uchwalona przez parlament brytyjski, wprowadzała podatek w wysokości 9 pensów za każdy galon melasy importowanej na kontynent amerykański z niebrytyjskich wysp cukrowych w Indiach Zachodnich. Była to także część wojny ekonomicznej, głównie z Francją, ale też z Hiszpanią czy Niderlandami, rum wyrabiany na Jamajce czy Barbadosie był znacznie droższy od rumu przykładowo z Martyniki. Najtańszym był jednak rum, który powstawał w samej Nowej Anglii, czego brytyjski ustawodawca w ogóle nie brał pod uwagę.

W przeciwieństwie do ustawy o ginie, ustawa o melasie okazała się być całkowicie nieskuteczna, gdyż nie było w koloniach zainteresowanych jej przestrzeganiem i nadzorowaniem wykonania. Z melasy wyrabiano rum, a rum był wówczas najważniejszym towarem, zastępował walutę, a nawet kredyty. Ograniczenie dostępu do taniego rumu nie wchodziło w grę.
Zniechęceni Brytyjczycy już rok po wydaniu Molasses Act uchwalili nową Ustawę o cukrze (Sugar Act), która zmniejszyła podatek na melasę z 6 do 3 pensów za każdy galon trafiający na kontynent amerykański z niebrytyjskich wysp cukrowych.
Podatek obniżono, ale postanowiono wprowadzić ściślejszą kontrolę przepływu rumu między Karaibami a Nową Anglią. Okazało się, że kontrabanda kwitnie w najlepsze. Wielka Brytania posłała okręty Royal Navy, w sprawę włączyły się Francja i Hiszpania. Historycy powszechnie uważają, że następujące po sobie podatki Molasses Act i Sugar Act doprowadziły w rezultacie do wojny między Królestwem Wielkiej Brytanii a koloniami w Ameryce Północnej, a w konsekwencji do powstania Stanów Zjednoczonych.
Tak to rum dał podwaliny pod powstanie nowej potęgi.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.