O „Wódce” w „Magazynie Literackim Książki”

W lutowym numerze „Magazynu Literackiego Książki” Ewa Tenderenda-Ożóg recenzuje książkę „Wódka”. Pisze: „Pionierska bez wątpienia praca gromadzi obszerne informacje na temat tyleż lubianego, co zwalczanego trunku. Po lekturze tej książki można się zadziwić, jak bardzo ciekawe mogą być gatunki wódek, z jak nietypowych surowców są wytwarzane (komosa ryżowa, granat), z jakimi dodatkami (zasuszony skorpion), albo w jakiej formie (wódka w syfonie). Niebywałe wręcz są informacje na temat wariacji smakowych – okazuje się, że na świecie produkowane są wódki, takie jak paprykowa, wasabi, pikantne pomidorki, solony arbuz, a nawet o smaku elektryczności.


Łącznie opisano tu ponad 800 wódek, gatunków kolorowych i czystych, rodzimych i zagranicznych, nawet z najodleglejszych zakątków naszego globu, popularnych marek, jak też zupełnie niszowych i limitowanych, a wszystko posegregowane alfabetycznie – od Absoluta po Żytniówkę. Są też rozdziały poświęcone historii pochodzenia wódki, jej produkcji, a także kulturze podawania. Jest również dział z recepturami na drinki, oczywiście na bazie wódki. Całości dopełniają liczne fotografie. Autor jest niestrudzonym badaczem i pasjonatem, sztuka destylacji zajmuje ważne miejsce w kręgu jego zainteresowań, a przypomnę, że znany był dotychczas jako analityk rynku branży wydawniczej, a także dziennikarz i pisarz.
Łukasz Gołębiewski każdemu z opisanych gatunków wystawił notę – od jednej do dziesięciu gwiazdek. Sam czytelnik również może podjąć wyzwanie i organoleptycznie zbadać słuszność przyznanych ocen. Ot, na przykład wódka Vestal, destylowana w Polsce, w gorzelni Polmosu Siedlce. Zdaniem autora jest to jedna z najlepszych wódek na świecie i jedna z najlepszych, które wyprodukowano w Polsce. Jej smak? „To poezja smaku, smak prażonych orzeszków arachidowych i chrupiącej przypalonej w ognisku skórki ziemniaka, łagodne, niemal kremowe, w tle czarny bez, przepyszne”. Pięknie, prawda?
Świetnie napisany, ze znawstwem i lekkością swoisty przewodnik po świecie wódki. Edycja bardzo elegancka, rzecz wręcz nieodzowna w biblioteczce konesera mocnych trunków”.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.