O „Wódce” w „Notesie Wydawniczym”

W numerze 11/12 „Notesu Wydawniczego”, miesięcznika adresowanego głównie do bibliotekarzy i księgarzy, Kuba Frołow – redaktor naczelny – recenzuje „Wódkę”.


Monografia najpopularniejszego do niedawna nad Wisłą trunku. Dziś – jak mówią statystyki – więcej spożywamy lżejszych alkoholi, w pierwszej kolejności piwa, które od roku-dwóch imponuje różnorodnością. Ale jeszcze kilkanaście lat temu piło się u nas przede wszystkim właśnie wódkę – mocną i stosunkowo tanią. Lata Polski Ludowej gatunek ten skutecznie zresztą zdeprecjonowały i dopiero od niedawna destylat ten powoli zdobywa sobie należne mu miejsce nie tylko na stole (i nie tylko weselnym), ale także w szeroko rozumianej kulturze picia alkoholu.
Trudno dziś jednoznacznie określić, które z państw stało się jego kolebką – Polska czy Rosja. Nie zmienia to jednak faktu, że tradycje mamy tutaj ogromne. Między innymi o nich pisze Łukasz Gołębiewski, smakosz i znawca nie tylko destylatów (choć przede wszystkim). Także o tym, w jaki sposób powstaje wódka oraz – last but not least – jej rozmaitych markach i smakach.
W „Wódce” znalazły się opisy ponad… ośmiuset! Wraz z notami degustacyjnymi oraz, rzecz jasna, fotografiami butelek. Przyznam, że miałem przyjemność (zaszczyt?) nie raz towarzyszyć Gołębiewskiemu w podróżach po rozmaitej maści barach, w których smakował wszystkich trunków, które widział po raz pierwszy, degustacje te wieńcząc dokonywanymi na gorąco zapiskami w swoich słynnych już kajecikach. Stąd nie mam cienia wątpliwości, że materiał pomieszczony w książce przeszedł dosłownie przez gardło jej autora.
Ponieważ zaś jest on także miłośnikiem literatury, w „Wódce” nie zabrakło cytatów z wielu nie wylewających za kołnierz mistrzów pióra. Wpamięć najbardziej zapadł mi fragment z twórczości Jerzego Pilcha: „Dopóki nie znajdzie się taki komputer, co potrafi wypięć więcej od człowieka, ludzkość nie powinna czuć się w swych pryncypiach zagrożona”.
Na zdrowie!
Kuba Frołow

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.