Old Forester wraca do Louisville

Brown-Forman przywraca miastu Louisville kolejną destylarnię bourbona. W słynnym Whiskey Row – częściowo zachowanym ciągu dawnych budynków przy West Main Street, w których przed prohibicją mieściły się gorzelnie, składy beczek i bary – otwarta zostanie destylarnia na potrzeby marki Old Forester. Projekt ma być gotowy w 2016 roku, pochłonie 30 mln dolarów, a destylarnia otwarta będzie dla zwiedzających. Warto tu przypomnieć, że na początku 2014 roku również w historycznej części Louisville, niemal po sąsiedzku, mikrodestylarnię i centrum dla zwiedzających otworzyła firma Heaven Hill z marką Evan Williams – historycznie związaną z miastem.
The Old Forester Distillery ma być pełnowymiarową destylarnią, z własnymi kadziami do zacierania i fermentacji zboża, alembikami, składem beczek, a nawet linią do rozlewania i butelkowania oraz małym zakładem bednarskim. Inwestycja ma podwoić dotychczasową produkcje bourbona Old Forester. Gorzelnia zajmie budynki 117 i 119 przy West Main Street, pochodzące z 1857 roku i służące wówczas jako magazyn whiskey. Historycznie pierwszy z budynków był wynajmowany przez Brown-Forman w latach 1900-1919. Obydwa zostały wykupione przez koncern na własność.


Old Forester został stworzony przez George’a Garvina Browna w 1870 roku właśnie w Louisville. Jest to najstarsza marka Kentucky Straight Bourbon (początkowo jako Old Forrester – przez podwójne „r” – dla uczczenia pamięci generała wojny secesyjnej Nathana Bedforda Forrestera). George Garvin Brown w 1902 roku dał początek konsorcjum gorzelni Brown-Forman Corporation. W nazwie stosuje się szkocką pisownię Bourbon Whisky, nie tradycyjne amerykańsko-irlandzkie whiskey. Produkowany nieprzerwanie, także w latach 1920-1933, kiedy w okresie prohibicji jako jedna z zaledwie dziesięciu marek bourbona był dopuszczony do sprzedaży na receptę w aptekach. Jest bardziej żytni niż większość bourbonów, skład stanowią: 72% kukurydza, 18% żyto i 10% słodowany jęczmień, a proces fermentacji zacieru trwa do tygodnia. Podstawowa wersja Old Forester Classic, starzona cztery lata, ma 43%, o kwiatowym aromacie, w smaku czuć owoce cytrusowe, drewno, słodycz świeżych ziaren kukurydzy, a także ostre nuty politury. Jest też mocniejsza wersja Old Forester Signature (50%) oraz bardzo wysoko oceniany Old Forester Birthday Bourbon, który wprowadzono w krótkich seriach w 2002 roku, ma 47,5% i bardziej złożony, łagodniejszy smak. Okazjonalnie wypuszczany jest też w krótkich seriach dwunastoletni Old Forester.

SONY DSC

 

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.