Fabryka założona w 1816 roku w Poznaniu, wielokrotnie zmieniała właścicieli. Od 1868 roku działała jako Fabryka Spirytusu J. Prochownik (był on założycielem gorzelni), potem znana jako Fabryka Wódek i Likierów Markus Henius (lub po niemiecku Marcus Henius Likör Dampf, Sprit & Fabrik). Henius miał także destylarnię w Toruniu, o której pisałem tutaj. Od 1922 roku właścicielem został Artur Gaede i on nadał nazwę Najstarsza Poznańska Fabryka Wódek i Likierów. Rozbudował fabrykę w 1937 roku, wynika to z archiwalnej dokumentacji mieszczącej się w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Produkowano tu m.in. wódkę Stołowa o mocy 45%, podwójnie rektyfikowaną. Równie jak z alkoholi firma znana była ze słodyczy, przede wszystkim z produkcji czekolady.


Artur Gaede urodził się w 1873 roku, zmarł w 1955, pochowany został na cmentarzu w Pucku. W latach międzywojennych był potentatem, właścicielem m.in. wystawnej neoklasycystycznej poznańskiej willi, znanej jako willa Paula Ueckera, przy ulicy Ryszarda Berwińskiego nr 5. Do dziś zachowała się kamienica przy ul. św. Wojciecha 29, w której firma Artur Gaede miała swoje biura i siedzibę spółki, dziś działa tu Farmapol, a numer wcześniej jest znany Klub u Bazyla.
Mam swoich zbiorach dwie stare faktury fabryki Artur Gaede – z 1928 i 1931 roku.

Artur Gaede, Poznań 5.12.1931 Artur Gaede, Poznań 28.4.1928

Komentarze

Komentarze

  1. W dniu wyzwolenia Poznania tj.23 lutego 1945r. Artur Gaede został aresztowany wraz z szwagrem Aleksandrem Lermanem
    i jego s.Wiesławym przez Rosjan następnie wywieziony.Losy Wiesława L. są nam znane zmarł w obozie pracy na Syberi.Losy i śmierć Artura GAEDE i jego szwagra są nieznane prawdopodobnie w trakcie selekcji na stacji Świebodzin zostali rozstrzelani jako niezdolni do dalszej jazdy na wschód. W Poznaniu na cm. Janikowskim jest grobowiec rodzinny gdzie spoczywają prochy Henryka Gaedy jego syna który walczył w brygadzie gen.Maczka a zmarł w Australii.Piszę o tym bo jako potomkini uważam że jest nieprawdopodobne by na cm.w Pucku był jego grób.Dodatkowo rok jego ur.1889 jest inny od tego podanego.Łączę wyrazy szacunku i pozdrowienia . Danuta tel 501 779 321

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail