Witold Włodarczyk, prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy wystosował list otwarty w związku z planami wprowadzenia podatku od sprzedaży mocnych alkoholi w małych pojemnościach.

W imieniu przedsiębiorców zrzeszonych w Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy chciałbym wyrazić zaniepokojenie branży planami wprowadzenia dodatkowej opłaty dla sprzedawców napojów alkoholowych o objętości nie przekraczającej 300 ml. Byłoby to kolejne już wzmocnienie uprzywilejowanej pozycji jednej grupy napojów alkoholowych – piwa, ponieważ to przede wszystkim napoje spirytusowe są sprzedawane w małych opakowaniach.
Plan wprowadzenia opłaty za sprzedaż małych formatów napojów alkoholowych może sprawić, że branża spirytusowa, która wnosi do budżetu państwa kilkanaście miliardów złotych rocznie i zapewnia 100 tys. miejsc pracy, nie udźwignie dodatkowych obciążeń finansowych, szczególnie wobec niespodziewanej decyzji podniesienia akcyzy o 10% od 2020 roku.
„Obecnie jedna trzecia wyrobów spirytusowych produkowana jest w małych pojemnościach – jednak konsumpcja wyrobów spirytusowych nie wzrasta. Mamy do czynienia ze zjawiskiem nazywanym w handlu kanibalizacją – tak zwane małpki zastępują większe objętości, np. 0,5 lub 0,7 l. Warto zwrócić uwagę, że gram czystego alkoholu w małych opakowaniach wyrobów spirytusowych jest najdroższy na rynku, szczególnie w porównaniu do piwa, które przecież zawiera taki sam etanol. Nie upatrywałbym zatem popularności małych formatów w ich cenie, a raczej w tym, że branża spirytusowa oferuje szeroką gamę smaków, których klienci mogą spróbować w mniejszej objętości” – podkreślił Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
Już teraz napoje spirytusowe są najbardziej opodatkowanym produktem alkoholowym w Polsce. Około 75% ceny wódki stanowią podatki, a akcyza na mocny alkohol jest prawie trzy razy wyższa niż na taką samą zawartość alkoholu w piwie. Dalsze preferowanie piwa jest nieuzasadnione, a jak uważają niektórzy eksperci nawet niekonstytucyjne. W Polsce konsumpcja napojów spirytusowych utrzymuje się na stabilnym poziomie od ponad dekady, wzrasta jedynie konsumpcja piwa, którego w zeszłym roku statystyczny Polak spożył już ponad 100 litrów (statystyki PARPA). Jeśli chodzi o strukturę spożycia, to w Polsce 34,6% czystego alkoholu spożywamy w postaci mocnych alkoholi, natomiast aż 57,9% w piwie.
Według analizy Fundacji Republikańskiej (Produkcja i rynek napojów spirytusowych względem pozostałych napojów alkoholowych) 1% alkoholu w piwie mocnym 10% kosztuje zaledwie 40 gr, w piwie 5% – 9 gr, natomiast w wódce 1% alkoholu kosztuje 1,2 zł, a w whisky 2,16 zł.
„Z tego powodu wątpliwość budzi stosowanie kolejnych restrykcji tylko i wyłącznie wobec napojów spirytusowych, a nie piwa, które jest odpowiedzialne za prawie dwa razy wyższe spożycie alkoholu, a co za tym idzie i wyższe szkody związane z nieodpowiedzialną konsumpcją. Jest także bardziej dostępne dla młodzieży – według wyników badania ESPAD 2015, picie piwa zdarzyło się ponad połowie gimnazjalistów co najmniej raz w ciągu ostatnich trzydziestu dni, natomiast wódkę pił, w tym samym okresie co trzeci badany gimnazjalista”, zwraca uwagę Witold Włodarczyk.
Od ponad 10 lat Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy angażuje się w kampanie społeczne zmierzające do budowania odpowiedzialnej kultury spożywania napojów alkoholowych, Na wspomnienie zasługuje akcja „Alkohol. Zawsze odpowiedzialnie”, której celem jest uświadomienie odbiorcom, że alkohol etylowy, niezależnie od tego w jakim napoju się znajduje, zawsze działa na organizm tak samo i zawsze jest przeznaczony tylko dla osób pełnoletnich. Nie ma wyjątków od ograniczeń i zakazów w jego spożywaniu, czy specjalnej taryfy ulgowej dla którejkolwiek kategorii alkoholu. Każdy napój zawierający alkohol trzeba traktować odpowiedzialnie.
Z uwagi na powyższe Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy apeluje o dokładną analizę struktury spożywania alkoholu przez Polaków i na jej podstawie opracowanie programu walki ze szkodliwym i ryzykownym spożyciem. Wierzymy, że propozycja dodatkowego opodatkowania małych pojemności mocnych alkoholi wynika z niedostatecznego zbadania tej kwestii i nagonki medialnej. Dodatkowa dyskryminacja mocnych alkoholi nie rozwiąże problemów społecznych związanych z nieodpowiedzialnym spożyciem alkoholu.

Witold Włodarczyk
Prezes Zarządu
Związek Pracodawców
Polski Przemysł Spirytusowy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail