Rumy z Kolorado

17 lipca odbyła się degustacja rumów Montanya, produkowanych w Kolorado. Gościem była założycielka destylarni Karen Hoskin, która przedstawiła proces produkcji, a także miejsce, w którym mieszka i pracuje, czyli Colorado Springs. To urokliwe miasteczko, położone u podnóża Pikes Peak, który wznosi się na wysokość ponad 4300 m n.p.m.

Destylarnia powstała w 2008 roku. Wykorzystują trzcinę cukrową z Louisiany, destylują syrop cukrowy, który jest znacznie bogatszy w aromaty niż melasa, za to daje się wykorzystywać przez cały rok, w przeciwieństwie do soku z trzciny, który może być destylowany tylko w okresie zbiorów. Fermentacja jest powolna, z wykorzystaniem wyselekcjonowanych kultur drożdży, w czterech stalowych zbiornikach.
Alembik został zbudowany według projektu Karen Hoskin, jako jedyny taki na świecie. Zbiornik ma 5000 galonów amerykańskich, czyli prawie 19 tys. l. Ogrzewany parą, uzyskiwaną ze spalania odpadów, z dwoma retortami, które zwiększają moc refluksu. Destylacja trwa 11 godzin, odbierają alkohol z mocą 70-74%, co wystarcza do napełnienia 480 butelek rumu. Do starzenia używają głównie używanych beczek z amerykańskiego dębu, po bourbonie z zaprzyjaźnionej Laws Whisky House. Mikroklimat w Colorado Springs jest taki, że podczas starzenia odparowuje głównie woda, przez co następuje wzmocnienie alkoholu wraz z upływem czasu. Magazyny nie są klimatyzowane, jest w nich naturalna temperatura. Zmienna w zależności od pór roku.
Karen Hoskin jest pierwszą w Kolorado kobietą, która uzyskała licencję na destylację.

Montanya Platino (40%)
Biały rum, który przez 18 miesięcy leżakował w amerykańskim dębie, w beczkach po rumie Montanya Oro, a przed butelkowaniem był filtrowany przez węgiel drzewny, by pozbawić trunek koloru. W zapachu czerwone owoce – czereśnie, czeremcha, nuty migdałowe, kokosowe i rześkie, mineralne. Smak cierpko-słodki – gorzka czekolada z rodzynkami, z suszonymi śliwkami, ale też tytoń, skóra, herbata hibiskusowa. W finiszu czekolada z rodzynkami, z posypką kokosową, lukier, cierpki tytoń.
3.5/5
22,5/23,5/22,5/6=74,5

Montanya Oro (40%)
Rum przez rok dojrzewał w beczkach z amerykańskiego dębu po bourbonie z Laws Whisky House. Zapach słodki, owocowy, lekki i przyjemny – dużo śliwek, renklody, morele, agrest. W smaku nuty czekolady, tytoniu, wędzonych śliwek, wiśni, pestek dyni, nuty rześkie – mięta, eukaliptus i cierpki smak morwy, czarnej porzeczki. W finiszu morwa dominuje, bardzo przyjemnie wypełnia usta, lekkość zupełnie nie typowa dla rumu, w tle – liście pokrzywy, porzeczka i lekki tytoń.
4/5
23,5/25,5/26/7=82

Montanya Exclusiva (40%)
Rum trzyletni, leżakowany najpierw w beczkach po bourbonie z Laws Whisky House, potem finiszowany w beczkach z francuskiego dębu po porto i cabernet sauvignon. Zapach bardzo lekki, ziołowy (mięta, szałwia), lekko drzewny (sandałowiec), ale też leśny – jagody, nagrzany słońcem mech, suche igliwie. Czuć także banany. Smak gorzko-słodki: zielony orzech włoski, ale też rodzynki, suszone morele, dużo czarnej porzeczki, czerwony agrest, morwa, mineralność. Ciekawe, mało rumowe. Finisz cierpki – śliwki ume, kwaśne węgierki, czarna porzeczka, morwa, orzechy włoskie, nieco egzotycznego drewna, ale są też nuty słodsze – kakao, śliwki w czekoladzie, czekolada z ziołowym aromatycznym pieprzem.
4/5
25,5/26,5/26,5/7,5=86

Montanya Valentia (40%)
Rum leżakowany cztery lata w beczkach z amerykańskiego dębu po bourbonie z Laws Whisky House, a następnie 6 do 12 tygodni finiszowany w beczkach po rye whiskey z Catoctin Creek. W zapachu kokos, egzotyczne drewno sandałowca i orzech włoski, w tle – liczi, pomarańcze i grejpfrut, ziarna kawy, czekolada, lekko mięta. Smak – słodko-cierpki, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, kewaśne jabłka, ale też figi, mango, suszone morele, dobra wytrawna czekolada, delikatna nuta kokosowa, jeszcze bardziej delikatna tytoniowa. Finisz słodki – czekoladki After Eight – z miętą i wytrawna czekolada z pomarańczą, z rodzynkami, z suszonymi porzeczkami. Po prostu smaczne.
4/5
25,5/26,5/26,5/7,5=86

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.