Rząd zapowiedział wzrost podatku akcyzowego na alkohol o 3 proc. Tym razem podwyżka akcyzy będzie jednakowa dla wszystkich producentów alkoholu, za wyjątkiem cydru. Pójdą w górę ceny piwa, wina i najtańszych wódek.


Ceny najtańszych wódek 40% nie przekraczają 20 zł za 0,5 l, z czego 11,41 zł to akcyza, 3,74 zł to VAT, reszta to opakowanie i marża sklepu, producent praktycznie nic nie zarabia, zwłaszcza, że z początkiem tego roku huty szkła podniosły ceny najtańszych butelek. Czy akcyza będzie o 3% wyższa, czy nie, cena taniej wódki i tak jest zbyt niska, co nie ma ani biznesowego, ani społecznego uzasadnienia, więc może wzrost akcyzy będzie okazją by nieco uporządkować zepsuty rynek taniej wódki. Wzrost akcyzy bardziej odczują producenci i importerzy wina oraz piwa. Znowu jednak można powiedzieć, że nie ma społecznego uzasadnienia dla taniego piwa czy taniego wina. Dobrze, że rząd podnosi o tule samo stawki akcyzy dla wszystkich alkoholi, a nie tylko dla mocnych. Ministerstwo Finansów uzasadnia decyzję potrzebą indeksacji podatku o inflację.
Serwis Money.pl cytuje Ryszarda Woronowicza ze Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego: – Kolejna podwyżka nas zaskoczyła. Nikt z nami tego nie konsultował. Nie jest prawdą, że od dawna nie było zmian w podatkach dotyczących akcyzy. Branża spirytusowa odczuła 15 proc. podwyżkę w 2013 roku. Dotyczyła ona tylko alkoholi mocnych. To pokazuje nierówne traktowanie podmiotów działających na jednym rynku. Jedyny pozytywny wydźwięk w tym podniesieniu podatku, to że pierwszy raz rząd zauważył nasz postulat: równe traktowanie wszystkich produkujących alkohole. Alkohol to alkohol. Stawka akcyzy powinna być taka sama bez względu na to, czy jest to wódka, whisky czy piwo i zależeć od ilości alkoholu w produkcie, a nie np. jak w przypadku piw, ilości ekstraktu chmielowego.
Resort finansów szacuje, że podniesiona akcyza na alkohol przeniesie zysk w budżecie państwa wysokości 353 mln zł.

Ile procent ceny stanowi akcyza?

Rodzaj alkoholu ABV Pojemność Średnia cena Opłata akcyzowa Udział akcyzy w cenie
Piwo 5,5% 0,5 l 3 zł 0,48 zł 16,0%
Wino 12,0% 0,7 l 15 zł 1,11 zł 7,4%
Wódka 40% 0,5 l 20 zł 11,41 zł 57,1%
Komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail