Trzecia edycja Festiwalu Wódki i Zakąski

W dniach 25-26 stycznia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Wódki i Zakąski, która będzie imprezą towarzyszącą „Jedz Pij Warszawo” – największego w Polsce wydarzenia dedykowanego szeroko rozumianej kulturze konsumpcji i biesiadowania. To jednocześnie reaktywacja legendarnej „Wystawy Kucharsko-Spożywczej” z 1902 roku, kiedy to Warszawa stała się jednym z pierwszych miejsc apoteozy i świętowania sztuki kulinarnej w Europie.

Czytaj więcej

Borsa Vini Italiani 2020

Ponad 50 producentów win włoskich zaprezentuje się 23 stycznia w Londynie. Miejscem ekspozycji jest korona stadionu Chelsea Football Club przy Stamford Bridge, impreza odbywa się w godz. 10.30-18.00. Imprezie towarzyszy szkolenie w Club 1905, które prowadzi Richard Ballantyne, poświęcone najlepszym winom ze wschodnich regionów Włoch.

Bilety na Whisky & Friends 2020

Ruszyła sprzedaż biletów na Whisky & Friends 2020. Bilet upoważnia do wejścia w godzinach 11:00 – 20:00. W cenie biletu znajduje się kieliszek, festiwalowy cennik produktów oraz możliwość degustacji około dwustu alkoholi. Można też nabyć kupony na płatne porcje whisky: pakiet A w cenie 100 zł (wartość kuponów 120 zł), pakiet B to koszt 200 zł (wartość 250 zł). Data wydarzenia: 18.04. Godzina: 11-21.00. Miejsce: Renaissance Warsaw Airport Hotel, Żwirki i Wigury 1H, Warszawa. Bilety do nabycia https://wina-mp.pl/kup-bilet.

Wódki i likiery Aprez

13 stycznia w koktajlbarze Kita Koguta odbyła się degustacja wódek i likierów marki Aprez. Marka zadebiutowała pod koniec 2018 roku. To wódki i likiery zestawiane na naturalnych składnikach, ręcznie butelkowane w manufakturze JAGO w Sulejówku, za receptury odpowiada Grzegorz Jakubiec. Z uwagi na niewielką ilość butelek w każdej partii smak i aromaty mogą być nieco różne, zależne od sezonu i botaników. Na serię składa się osiem smaków: Aprez Przepalanka (45%), Aprez Czarny Bez (30%), Aprez Naturalny Miód (35%), Aprez Kawa z Pomarańczą (30%), Aprez Pigwa (30%), Aprez Żubr (40%), Aprez Chrzan (40%) oraz Aprez Likier Jajeczny (20%). Każdy smak znalazł amatora, najwięcej głosów zdobyły jednak pigwa i kawa z pomarańczą.

Czytaj więcej

Degustacja Glenrothes

Fort Whisky Shop & Bar (Fort Służew 1B) zaprasza 22 stycznia o godz. 19.00 na degustację whisky Glenrothes. To destylarnia położona w sercu regionu Speyside, w miejscowości Rothes. Do spróbowania będą trzy wypusty z nowej serii Soleo, tylko z beczek po sherry: Glenrothes 10YO, Glenrothes 12YO i Glenrothes Maker’s Cut, ponadto: limitowana, torvfowa, trzynastoletnia Halloween Edition 2019 oraz Glenrothes 2006 Single Cask Carn Mor Chapter #4 Sherry Butt. To unikalne wydanie z jednej beczki po sherry typu butt o mocy 65,7%. Po degustacji uczestnicy będą mieli okazję skorzystać ze specjalnych cen na produkty Glenrothes. Koszt udziału w imprezie – 50 zł/os.

Ring: Havana Club Professional Edicion

Havana Club Professional Edicion to jak na razie dwa specjalne rumy zrobione z myślą o miksologii w najlepszych barach. Wypuszczone w liczbie zaledwie 12 tys. butelek, o mocy 40% każdy. Havana Club Professional Edicion A powstał z okazji dwustulecia baru El Floridita w Hawanie, a w jego opracowaniu uczestniczyli barmani Cesar Martí i Alejandro Bolivar. Celem było stworzenie białego rumu, idealnego do daiquiri. Jest to mieszanka trzech rumów i aguardiente, beczki typu bocoy po 500 l i typu pipas po 200 l. Wiek destylatów… do 60 lat. Rum biały, czyli odfiltrowany. Rum Havana Club Professional Edicion B powstał w wyniku przypadku, ze Szkocji zamówiono beczki po whisky, ale niespodziewanie dotarły beczki po torfowych whisky ze Szkocji. Postanowiono zaeksperymentowac, a do współpracy zaproszono barmana Nicka Strangewaya. Trzy leżakowane rumy trafiły na dodatkowych 12 miesięcy do beczek po whisky z Islay. Wcześniej leżakowały przez okres…. do 70 lat w beczkach o pojemności 180 l z amerykańskiego dębu.
Stawiam naprzeciw siebie dwie butelki i zaczynam pojedynek. Jak smakują, która lepsza?

Czytaj więcej

Półtoraki i dwójniaki

10 stycznia w Salonie M&P Strzelecka odbyła się degustacja miodów pitnych od różnych producentów, jak: Piasecki, Apimed czy Almes. Były półtoraki, dwójniaki, wino miodowe, miody sycone i niesycone, w wieku 12-15 lat, z beczek dużych i małych. Piękną ciemną barwę gryczanego miodu miał półtorak Piaseckiego, miód gęsty i bardzo słodki. Przyjemną lekkość, nuty wanilii i owocowość prezentował Dwójniak Kasztel Nidzicki. Największe wrażenie zrobił jednak piętnastoletni półtorak Nicolas Copernicus, o smaku mlecznej czekolady, wiśni w czekoladzie, czekoladek trufli.

Alkohole roku 2019

Jako nominacje do tytułu najlepszych alkoholi roku brane były pod uwagę wszystkie alkohole degustowane przeze mnie w 2019 roku, niezależnie od daty ich produkcji czy butelkowania, ceny, rodzaju czy dostępności na polskim rynku. Tradycyjnie serwis Spirits.com.pl uhonorował złotymi i srebrnymi medalami najlepsze alkohole w wybranych kategoriach, a także najlepsze książki na temat alkoholi. Nominacje do tytułu alkoholi roku otrzymały trunki, które były od stycznia do końca grudnia 2019 roku wyróżniane jako najciekawsze pozycje miesiąca, a także wszystkie inne alkohole, które w swoich kategoriach otrzymały powyżej 95/100 punktów.

Czytaj więcej

Debiuty 2019 roku

Zebraliśmy tu najciekawsze polskie produkty 2019 roku – wódki, likiery, okowity, whisky, gin. Medalem Debiut roku honorujemy to, co innowacyjne, wyjątkowe i najwyższej jakości w swojej kategorii. Pod uwagę brane były 294 próbki różnych alkoholi. Średnia z ocen w skali 0-100 wynosi aż 73 (kolejno: 66 w 2018 i 68 w 2017 roku), co potwierdza, że jakość polskich alkoholi jest bardzo wysoka – pod uwagę brane były wszystkie segmenty, od ekonomicznego po super premium, a także – w niewielkiej liczbie – nadsyłane alkohole domowe. Nową kategorią w 2019 roku jest debiutująca najciekawsza destylarnia.

Czytaj więcej

Ring: Pieśń lodu i ognia

Dwie specjalne edycje Johnnie Walker, wypuszczone przez Diageo wspólnie z HBO i w nawiązaniu do tytułu cyklu powieściowego George’a Martina, na podstawie którego powstał serial „Gra o tron”. Johnnie Walker a Song of Fire jest inspirowana smokami, składają się na nią whisky zbożowe i słodowe z destylarni: Cameronbridge, Cardhu i Caol Ila. Johnnie Walker a Song of Ice związana jest tematycznie z wilkami, a tworzą ją whisky z: Cameronbridge, Cardhu, Knockando i Clynelish. Białą butelkę „lodu” zdobi rysunek Wilkora Starków, a na purpurowo-czerwonej butelce „ognia” znalazł się smok Targarienów. Jak smakują? Która lepsza? Ustawiam je naprzeciwko siebie w ringu, niech wygra lepszy zawodnik.

Czytaj więcej

Wódki z Manufaktury

16 grudnia w Salonie M&P Strzelecka 27 odbyła się degustacja wyrobów firmy Manufaktura Wódki. Zestawiane na naturalnych maceratach, na rynku od roku, podobają się konsumentom ze względu na ich delikatny, słodki charakter. Dotyczy to zarówno wódki czystej zbożowej (40%), o nutach wanilii, jak i Bimbru (41%) czy Śliwowicy (50%). Te dwa trunki leżakowane są w beczkach po miodach pitnych, co dało im dodatkowej słodyczy. Bimber jest uszlachetniony nalewami z destylatów jabłkowych i śliwkowych oraz słodu jęczmiennego. Śliwowica jest delikatna, słodka, przypadła do gustu osobom, które nie lubią szorstkiego charakteru owocowych destylatów, beczka po miodzie uszlachetniła trunek. Czwartą butelką wieczoru był likier z kolekcji Prohibicja tego samego producenta. Słodko-gorzka receptura, oparta w dużym stopniu na pomarańczach, gałce muszkatołowej i innych przyprawach korzennych, przypominająca dawną Angielską Gorzką. Butelkowana z mocą 32%, świetna z dodatkiem wermutu, sody i lodu.

Jedz Pij Warszawo – największe wydarzenie kulinarne roku

25 i 26 stycznia 2020 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się festiwal „Jedz Pij Warszawo” – największe w Polsce wydarzenie dedykowane szeroko rozumianej kulturze konsumpcji i biesiadowania. To jednocześnie reaktywacja legendarnej „Wystawy Kucharskiej” z 1902 roku, kiedy to Warszawa stała się jednym z pierwszych miejsc apoteozy i świętowania sztuki kulinarnej w Europie.

Czytaj więcej

Spotkanie z wermutami Padró

14 grudnia w Salonie M&P Strzelecka 27 odbyła się degustacja wermutów firmy Padró & Co. Ich historia zaczęła się w 1886 roku, w wiosce Bràfim w Tarragonie. W tej liczącej 400 mieszkańców mieścinie, rodzina Padó rozpoczęła swoją winiarską przygodę. Dzisiaj rodzinnym biznesem kieruje już piąte pokolenie, licząc od założyciela winiarni, Daniela Padró. Obecnie firma oferuje dwie linie wermutów. Luksusowe ziołowe wina pod rodzinną marką Padró & Co., a także bazujące na mieszankach ziół alpejskich wermuty Myrrha. Łącznie jest to osiem unikatowych receptur.

Czytaj więcej

Rum w Wolsztynie

20 grudnia o godz. 19.00 Rum Explorer zaprasza do Wolsztyna, do Zielonej Prowansji (ul. Wodna 1/3) na degustację sześciu rumów: Botucal Reserva Exclusiva (Wenezuela), Abuelo 12 (Panama), Worthy Park Sigle Estate (Jamajka), Tiki Lovers Ananas (Jamajka/Barbados/Trinidad/Gujana), Clairin Casimir (Haiti) i Karukera Gold (Gwadelupa). Do wszystkich rumów serwowane są przekąski tematyczne. Liczba miejsc ograniczona. Dodatkowe informacje: 508411005, contact@rum-explorer.com. Koszt udziału w degustacji: 149 zł.

Grecka Panorama

W dniach 7-8 grudnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się kolejna Grecka Panorama. To impreza kulinarno-turystyczna, połowę powierzchni zajmują biura podróży, prezentujące atrakcje różnych regionów Grecji. Są pokazy kulinarne, a poza tym mydło i powidło, oliwki, kapary, marynaty, sery, oliwy, przyprawy, miody, chałwa i inne słodkości. Są i alkohole w dużym wyborze. Greccy producenci szukają w Polsce dystrybutorów.

Czytaj więcej