Dziś startuje Whisky Live Warsaw

Dzisiaj o godzinie 17. w hotelu Sangate (ul. 17 Stycznia 32) startuje czwarta edycja Whisky Live Warsaw. Na 2000 mkw. prezentować się będą wystawcy z całego świata, nie tylko producenci whisky, także innych trunków, jak rum, kalwados czy koniak. Imprezie towarzyszą sesje masterclass z udziałem zaproszonych zagranicznych gości, ekspertów w branży whisky. Przewidziano także pokazy foodapairingu z whisky czy licytację beczki z whisky z destylarni Wolf. Impreza trwa dwa dni, bilet na całość kosztuje 140 zł i uprawnia do spróbowania kilkuset bezpłatnych whisky. Każdy odwiedzający otrzyma także kieliszek degustacyjny. W sklepie festiwalowym czekają liczne zniżki.

Mocne alkohole drugiego dnia festiwalu M&P

Dzisiaj przed nami drugi dzień Ogólnopolskiego Festiwalu Win i Alkoholi M&P. Początek o godzinie 12., koniec o 20. Dzisiaj będą do spróbowania mocne alkohole – whisky, koniaki, armaniaki, kalwadosy, brandy, wódki, likiery, tequila, mezcal, rum itd. Prezentowanych będzie ponad 40 destylarni i kilkaset trunków. Bilet na dzisiejszą imprezę kosztuje 70 zł, obejmuje: kieliszek degustacyjny, katalog, ogromną ofertę bezpłatnych alkoholi do degustacji, a także możliwość z korzystania z licznych zniżek przy zakupach butelek.

Czytaj więcej

Dzisiaj wina w Fortecy

O godzinie 12. rozpoczyna się dzisiaj pierwszy dzień Ogólnopolskiego Festiwalu Win i Alkoholi M&P. Pierwszy dzień poświęcony jest winom. Prezentowanych będzie ok. 500 win z całego świata od ponad 50 producentów, także wina deserowe, wzmacniane oraz, oczywiście, bąbelki. Bilet na dzisiejszą imprezę kosztuje 50 zł, obejmuje: kieliszek degustacyjny, katalog, ogromną ofertę bezpłatnych win do degustacji, a także możliwość z korzystania z licznych zniżek przy zakupach win.

Czytaj więcej

Wieczór z U’luvką

5 października wódka U’luvką oraz jej dystrybutor – MV Poland – zaprosili na spotkanie do warszawskiej restauracji Moonsfera, gdzie po raz pierwszy szerzej zaprezentowano cztery nowe smaki, które niebawem zadebiutują oficjalnie. Na razie nie wiadomo jeszcze, które i kiedy będą dostępne w Polsce, nie ma też jeszcze ostatecznego projektu butelki. Na pewno będzie miała ten sam kształt, co klasyczna U’luvką, a więc przypominający korbas z średniowiecznej alchemicznej pracowni.

Czytaj więcej

Degustacja klejnotów Duncan Taylor

Fergus Simpson, ambasador whisky Duncan Taylor, przysłał mi do spróbowania zestaw pięciu unikatowych próbek – whisky rzadkich, drogich, jak sam je nazwał „klejnotów w ich kolekcji”.
Duncan Taylor to jedna z najważniejszych szkockich niezależnych firm pośredniczących na rynku whisky, powstała w 1938 roku w Glasgow. W 2001 roku siedziba firmy została przeniesiona do Huntly, gdzie mają też własną małą gorzelnię, magazyny i linie do butelkowania. Przez lata działalności zabutelkowali ponad 100 różnych whisky – rzadkich single malts, ale też blendów i blended malts. Perłą w koronie jest seria Rarest Collection, to butelkowana w eleganckie karafki, niezwykle drogie i rzadkie whisky jak np. Macallan z 1969 roku czy whisky z nieistniejących już destylarni: Kinclaith, Banff czy Glenugie. Seria Octaves to niezwykłe whisky, które przed zabutelkowaniem trafiają na co najmniej 90 dni do bardzo małych 60 l beczek, zwanych oktawami, co przyspiesza proces dojrzewania. Seria Dimensions, to kolekcja single malt i single grain whiskey, butelkowanych z mocą beczki lub z mocą 46%. W serii Single Range ukazują się drogie i poszukiwane destylaty, co najmniej 30-letnie whisky z nieczynnych już destylarni. Seria Tantalus to whisky co najmniej 40-letnie, finiszowane w beczkach po sherry lub porto.

Czytaj więcej

Whisky w blasku świec

29 września Stephen Swinney poprowadził degustację pięciu whisky. Nieoczekiwanie spotkanie w restauracji Freta 33 rozpoczęło się bez prądu, zapalono świece, więc atmosfera przypominała spotkanie klubu Pickwicka, co wszystkim przypadło do gustu. Mieliśmy pięć whisky, w tym trzy ze Speyside, jedna z Anglii, jedna z Walii, trzy z nich to były edycje single cask i trzy butelkowane w wersji cask strength.

Czytaj więcej

Alkohole września 2017

We wrześniu spróbowałem 163 nowych alkoholi. To był czas kilku wizyt w destylarniach na Morawach i na Śląsku – czeskich i polskich, w Krakowie odbył się festiwal whisky, odwiedziłem też kilka winnic, gdzie powstają coraz ciekawsze mocne alkohole. Podróże, spora liczba nowych próbek, znajdują odzwierciedlenie w wynikach, bo aż osiem alkoholi dostało najwyższą notę 5, a jedenaście notę bliską ideału 4.5.

Czytaj więcej

W sześć whisky dookoła świata

28 września odbędzie się degustacja zatytułowana „W sześć whisky dookoła świata”, którą poprowadzi Rafał Stanowski. Podróż zacznie się w jednym z państw w Europie, jednak nie będzie to ani Szkocja, ani Irlandia. Następnie uczestnicy udadzą się do Stanów Zjednoczonych, aby sprawdzić jak wygląda „american dream”. Potem przyjdzie kolej na kraj kwitnącej wiśni, aby sprawdzić, czy boom na japońską whisky jest uzasadniony. Kolejnym przystankiem będzie jeden z azjatyckich tygrysów, czyli Tajwan, gdzie odwiedzimy destylarnię Kavalan. Przedostatnim przystankiem będzie kolejna wyspa, gdzie można spotkać Koale, czyli Tasmania. Cała podróż skończy się w słonecznych i ciepłych Indiach. W trakcie degustacji będzie sześć porcji whisky, każda po 20 ml. Miejsce: Incognito Cocktail Bar, Plac Solny 11, Wrocław. Koszt uczestnictwa: 75 zł/os. Godz. 19-22.00. Zapisy pod adresem: rafal@stanowski.it.

Varsovino XIII Wystawa Win Hiszpańskich

26 września odbędzie się wystawa win hiszpańskich. Na Varsovino 2017 pokaże się kilkadziesiąt winiarni z Hiszpanii. Goście wydarzenia będą mieli okazję degustować 250 etykiet, wiele z nich po raz pierwszy na polskim rynku. Organizatorem Varsovino 2017 jest Biuro Radcy Handlowego Ambasady Hiszpanii wspólnie z ICEX Hiszpania Handel i Inwestycje. Więcej: hiszpanskiewina.pl/varsovino-2017.

Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P

W dniach 11-12 października odbędzie się już ósma edycja festiwalu M&P. Po raz pierwszy przyjmie ona formę dwudniowego eventu, gdzie pierwszy dzień będzie poświęcony winom, a drugi alkoholom mocnym. Podział wynika z rosnącej z każdym rokiem liczby dostawców zagranicznych, którzy chcą zaprezentować swoje produkty na festiwalu, a także wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, co do większego komfortu degustacji.

Czytaj więcej

Degustacja whisky z Jura

30 września we Wrześni odbędzie się degustacja whisky single malt z Wyspy Jura. Oprócz nowych smaków będzie można poznać historię destylarni, sposób wytwarzania destylatu i wiele innych informacji związanych z produkcją alkoholu. Miejsce: Czasem Trzeba, ul. Słowackiego 10a, Września. Godz.: 17-19.00. W celu dokonania rezerwacji należy dokonać przedpłaty. Cena 50 zł. Szczegóły: www.facebook.com/events/1712285615745812.