3 Święto Lubuskiego Młodego Wina

24 listopada marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak, zaprasza na Święto Lubuskiego Młodego Wina. W programie: jarmark winiarski, show kulinarne Jana Kuronia z wykorzystaniem lubuskiego wina i produktów regionalnych, prezentacja lubuskich winnic i stowarzyszeń winiarskich z degustacjami dla publiczności, konkurs na najlepsze młode wino z lubuskich winnic oraz plebiscyt na najpopularniejsze wino. Miejsce: Lubuskie Centrum Winiarstwa, ul. Winiarska 1, Zabór. Godz. 12-16.00.

Druga Wyprawa KON KITI

Od dziś do 18 listopada bar KITI (ul. Krucza 6/14, Warszawa) zaprasza na swoje drugie urodziny. A tak rekomendują swoją uroczystość: „Urodziny to wyjątkowy czas dla wszystkich Kogutów. Zazwyczaj świętujemy nieco dłużej. W tym roku kumulujemy wszystkie atrakcje, specjały i emocje w dwa dni. Musimy mieć nieco więcej czasu, aby wyściskać się z Wami wszystkimi i zadumać się nad wspaniałym, minionym rokiem. Refleksji zawsze jest mnóstwo. Wiele z nich wyraża naszą wdzięczność za wsparcie jakie dostaliśmy przy tworzeniu KITI BARu. Podczas urodzin mamy zamiar wznosić liczne toasty za markę Bacardi, która aktywnie od wielu lat uczestniczy w życiu Kogutów. Z tej okazji w nadchodzący weekend spodziewać się możecie pysznych ponczy, wielu rumowych animacji, jak również odwiedzin dwóch wyrośniętych, kutrowych bosmanów, którzy przygotowali wraz z Bacardi specjalną niespodziankę. Ahoj!!!”.

Czytaj więcej

Spotkanie z Wolf & Oak

12 listopada w restauracji Evil Michał Płucisz zaprezentował projekt związany z inwestycjami w beczki z whisky. Projekt inwestycyjny zakłada, że pierwsze butelkowania z napełnionych w przyszłym roku beczek będą miały miejsce w 2022 roku. W ofercie inwestycyjnej są beczki: 50 l, 100 l i 200 l, a właściciel destylarni Wolf & Oak gwarantuje ich wykup z premią w wysokości 9,5%, gdyby inwestor zrezygnował z butelkowania swojej beczki.

Czytaj więcej

Distillers Limited Workshops

Od 14 listopada rusza cykl warsztatów Distillers Limited. Każde spotkanie będzie wprowadzało w świat whisky/whiskey. W sumie odbędzie się ich pięć (od listopada do marca/kwietnia), w pięciu miastach: Warszawa, Wrocław, Sopot, Katowice, Kraków. W programie: Odkryj bogactwo świata whisky. Proces produkcji whisky część 1. Proces produkcji whisky część 2. Regiony produkcji whisky na świecie. Regiony Szkocji. Bilet na jedno spotkanie: 99 zł. Więcej: https://www.facebook.com/pg/DistillersLimited/events/.

Degustacja wódek Square One

Amerykańska wódka robiona z ekologicznego żyta oraz z wody z gór Teton. Oferowana w wersjach: wódka czysta oraz smakowe: Botanical, Basil, Cucumber, Bergamot. Tradycyjnie rektyfikowana w kolumnach w zakładzie Distilled Resources Inc., filtrowana tylko raz przez filtr celulozowy.
Spróbowałem czterech (bez najnowszej – bergamotki) w barze Why Not? w Bassano del Grappa. I przyznam, że bardzo się rozczarowałem stosunkiem jakości do ceny.

Czytaj więcej

Degustacja tequili Milagro

Milagro to marka tequili z Jalisco, należy do szkockiego producenta whisky William Grant & Sons. Za jej produkcję odpowiada Pedro Juarez, master distiller z ponad trzydziestopięcioletnim doświadczeniem. Robiona jest wyłącznie z błękitnej agawy. Piñas agawy są gotowane w tradycyjnym ceglanym piecu przez 36 godzin. Fermentacja jest otwarta. Destylacja najpierw w alembiku, potem w kolumnie. Klasyczne wersje to: Silver, Reposado (3-6 miesięcy leżakowania w amerykańskim dębie) i Añejo (14-24 miesiące leżakowania). Jest też linia Reserve, gdzie dodatkowo wykorzystano leżakowanie w dębie francuskim, a wersja Barrel Reserve Silver spędziła 30 dni w beczkach z amerykańskiego i francuskiego dębu i potem została pozbawiono koloru przez filtrację. Najdroższa tequila Milagro Unico, to blend wersji Reposado i Añejo, poddany następnie specjalnej filtracji i utlenieniu.

Czytaj więcej

Degustacja Old Pulteney

8 listopada będzie miała miejsce degustacja nowej edycji Old Pulteney, która niedawno miała swoją światową premierę. Zaprezentowane zostaną cztery whisky, godnie reprezentujące „Króla szkockiego wybrzeża”. Do każdej z nich zostanie podana odpowiednio skomponowana przystawka, tak aby jak najbardziej podkreślić aromaty, które się w nich kryją. Rezerwacja: degustacje@coffeeandwhiskyhouse.pl, tel: 533 985 144 bądź bezpośrednio w lokalu. Liczba miejsc ograniczona. Miejsce: Coffee & Whisky House, ul. Ducha 3, Toruń. Godz. 19-22.00. Bilet: 120 zł.

Alkohole października 2018

W październiku próbowałem aż 194 nowych alkoholi. Tak dużo, bo i okazji wyjątkowych nie brakowało – Whisky Live Warsaw, Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P, Festiwal Wódki i Zakąski, WineExpo Poland, wreszcie wielka degustacja cachaça na koniec miesiąca. Pracowity był to okres i przydałby się po tych wszystkich atrakcjach tydzień w sanatorium. Łącznie w październiku aż 96 trunków dostało noty w medalowym przedziale 80-100, czyli niemal połowa próbowanych alkoholi to były rzeczy bardzo dobre.

Czytaj więcej

Niezwykłe spotkanie z cachaça

29 października w barze Kita Koguta odbyła się niecodzienna degustacja. Leszek Wedzicha, organizator Festiwalu Cachaça w Wielkiej Brytanii, zaprezentował czternaście butelek kraftowych cachaça, destylowanych w tradycyjny sposób w alembikach, pochodzących od małych, niezależnych producentów. Jeszcze nigdy w Polsce nie było tak szerokiej prezentacji narodowego trunku Brazylii. W spotkaniu uczestniczyli zastępca szefa misji Ambasady Brazylii w Polsce, minister Leonardo Cleaver de Athayde oraz Elżbieta Jura z Polish Portugal Chamber of Commerce.

Czytaj więcej

WineExpo & Warsaw Oil Festival

W dniach 26-27 października odbyły się w Warszawie targi WineExpo & Warsaw Oil Festival. Wzięli w nich udział winiarze m.in. z: Włoch, Francji, RPA, Słowacji, Chorwacji, Serbii, Ukrainy, Austrii, byli też właściciele polskich winnic i firm importujących wina. Degustacjom towarzyszył ciekawy program konferencji i masterclass, dyskusje dotyczyły m.in. kondycji polskiego winiarstwa, win z Chorwacji, RPA czy ze słowackiego Tokaju. Nie zabrakło też degustacji oliwy.

Czytaj więcej

Festiwal Wódki i Zakąski: Schodami w górę, schodami w dół

Więcej wystawców i więcej ciekawych wódek przyniosła druga edycja Festiwalu Wódki i Zakąski. Kilku firm brakowało. Tradycyjnie nie było Wyborowej Pernod Ricard i CEDC z Żubrówką, ale też wystawców z roku poprzedniego, jak: M&P, Pravda, Longinus i kilku mniejszych. Za to było wiele nowości, w tym wódki z Rosji, Ukrainy i Białorusi, takie firmy jak Cerville, BZK-Alco czy Akwawit. Znacznie obszerniejszy wybór wódek pokazał Pinot (wraz z partnerami – Polugar czy Wódki Regionalne). Aż sześć stanowisk miał Stock.

Czytaj więcej

IX Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi: Świat win M&P

W tym roku M&P zorganizowało swój festiwal w dwóch miastach – Warszawa i Katowice – a trwał aż trzy dni, od 17 do 19 października. W tym czasie przedstawiono niezwykle szeroką ofertę win z całego świata i wybór mocnych alkoholi od wódek czystych po koniaki z lat 60. W cenie biletu goście otrzymywali butelkę wina, a drugiego dnia w Warszawie dodatkowo butelkę wódki Starosta. Organizator wręczał też obszerny katalog (86 stron) z ofertami rabatowymi od 30% do 50%, które obowiązywały nie tylko w sklepie festiwalowym, lecz także są ważne przez kolejny tydzień w sklepach sieci M&P Alkohole Świata.

Czytaj więcej

Koktajl na Halloween

Bar & Books zaprasza 31 października o godz. 19.00 na warsztaty robienia koktajli na Halloween, które poprowadzi Marcin Stefaniuk. Przedstawione zostaną koktajle o nazwach: Zombie, Diabelska Margarita, Pumkinita. Powitalny drink nazywa się Ghost Punch. Cena: 80 zł od osoby. Wydarzenie odbędzie się w języku polskim i angielskim. Ograniczona ilość miejsc – tylko 12. Po warsztatach odbędzie się Halloween Party. Bilety: www.barandbooks.pl/warsaw/events_tim-how-to-make-the-best-halloween-cocktails-227.html.