Maciej Mazur w półfinale konkursu Tio Pepe 1on1

Maciej Mazur, barman z Krakowa, jest już w półfinale międzynarodowego konkursu sherry Tio Pepe 1 on 1! Awansował po wygraniu dwóch pojedynków – z Duńczykiem i Niemcem. Przed nim ogromna szansa dostania się do finału. Aby tak się stało musi po swoim pojedynku otrzymać więcej głosów na Instagramie niż przeciwnik. Tym razem będzie to trudne bo jego przeciwnikiem jest Meksykanin, a więc przedstawiciel ludnego kraju.

Czytaj więcej

Chardonnay z Chile

390 kwietnia odbyła się degustacja win chardonnay z winnic należących do Casas Patronales, z dwóch regionów winiarskich Chile – Doliny Maule i Doliny Limarí. Jedno młode, drugie starzone w dębowych beczkach. Jak beczka wpływa na smak wina? W tym przypadku dodała dużo nut waniliowych, orzechowych, kokosowych. Chúcaro Chardonnay to młode, rześkie wino, kuszące egzotycznymi owcami, aromatami ananasa, smakiem, który łączy cytrusową kwasowość z tropikalną słodkością. Casas Patronales Gran Reserva Chardonnay fermentowało w dębowych beczkach, a następnie dojrzewało w nich na osadzie przez 8 miesięcy, by trafić do beczek na czas starzenia. To wino wciąż pełne aromatu i smaku ananasa, ale bardzo wyraźnie naznaczone słodkością jaką przekazał amerykański biały dąb.
Kolejna Akademia Wina online już 7 maja o godz. 20.00, a tematem będą wina z Prowansji.

Conor Hyde gościem degustacji

10 maja odbędzie się degustacja online irlandzkich whiskey Hyde. Specjalnym gościem będzie twórca i właściciel marki, Conor Hyde. Rodzina Hyde związana jest z przemysłem irlandzkiej whiskey od… 1640 roku! Wtedy powstała prowadzona przez rodzinę karczma Tinker’s Cross w West Cork, która jako pub przetrwała do 1962 roku. Skupowali beczki z whiskey i mieli największy w West Cork prywatny skład leżakujących alkoholi. Markę Hyde Conor powołał w 2014 roku. Do swoich whiskey skupuje destylaty z różnych irlandzkich destylarni, a potem eksperymentuje z ich leżakowaniem we własnych beczkach. Sam nadzoruje proces przygotowania, tostowania i opalania beczek, każda z nich ma certyfikat Approved by Conor Hyde, widoczny także na etykietach butelek. Używane wcześniej beczki sprowadzane są m.in. z: Francji, Hiszpanii, USA czy Barbadosu.

Czytaj więcej

Degustacja win z Prowansji

7 maja o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie w cyklu Akademii Wina online, tym razem będą to wina z Prowansji, białe oraz różowe Barbebelle Rose Fleuri, uważane za jedno z najlepszych różowych win na świecie. Organizatorzy opowiedzą o winnicach, pokażą zdjęcia i poprowadzą komentowaną degustację win na platformie komunikacyjnej, która umożliwi zadawanie pytań i dzielenie się własnymi odczuciami smakowymi. Każdy uczestnik otrzyma kurierem butelki wybranych win.

Czytaj więcej

Alkohole kwietnia 2021

Covid się kończy. Mam taką nadzieję. Życie zacznie bić zdrowym rytmem, w maju po długiej przerwie zostaną otwarte bary, zapowiadany jest już festiwal Rum Love we Wrocławiu. Wiosna. W kwietniu spróbowałem 131 nowych alkoholi, ponad dwa razy więcej niż w styczniu, lutym czy marcu. To było tak, jakby już Covida nie było, jak za dawnych czasów. Trochę dzięki konkursowi ginów „Fermentu”, gdzie miałem doskonały przegląd jałowcowych nowości na rynku, trochę dzięki grupie Degustujemy na Facebooku, w dużym stopniu dzięki ciągłym wsparciu przyjaciół oraz dostawom próbek od producentów i importerów. Dość powiedzieć, że na moje biurko trafiło w kwietniu znacznie więcej próbek, niż byłem w stanie spróbować, a zatem maj zapowiada się obficie już na starcie. Blisko połowa moich próbek w kwietniu (64) znalazła się w medalowym przedziale ocen 80-100.

Czytaj więcej

Majowa Akademia Wina online

Nie musisz wychodzić z domu, martwić się jak wrócisz, ile zapłacisz za taksówkę. Możesz wygodnie usiąść w swoim ulubionym fotelu, otworzyć wino i połączyć się z ludźmi, którzy dzielą Twoją pasję. Co piątek od godz. 20.00 rozmawiamy online o winach. Opowiadamy o winnicy, o szczepach winorośli, a potem wspólnie rozmawiamy o smakach i aromatach. Przez cztery piątki będziemy rozmawiać z Wami o winach. Każdy uczestnik degustacji otrzyma kurierem zestaw win białych i czerwonych.

Czytaj więcej

Odstępstwa od normy

26 kwietnia odbyła się degustacja Wolf & Oak, prowadzona przez Michała Płucisza. Był to przegląd różnych trunków, z różnych okresów działalności. Na początek dwa destylaty z piwa, z browarów Chełmiński i Brodacz. – Praca z browarami to duże wyzwanie i ciekawe doświadczenie, a też znak czasu, bo na rynku jest bardzo dużo piwa, które przez Covid nie ma gdzie sprzedać. Destylacja piwa daje małą wydajność, często potrzeba trzech destylacji, jednocześnie jest tak aromatyczne, że daje dobre ostateczne efekty – mówił Michał Płucisz. Po destylatach piwnych była wódka żytnia starzona w beczkach, namiastka przyszłej rye whiskey, która będzie powstawać w wykańczanej destylarni w Stanicy. I na koniec brandy oraz brandy z miodem. – Dla mnie pięknem jest odstępstwo od normy – podsumował swoje eksperymenty Michał Płucisz, przyznając jednocześnie, że próbowane wypusty miały charakter jednorazowej przygody, doświadczeń. W przyszłości dla Wolf & Oak najważniejsza będzie żytnia whisky, ale też okowita i wódka żytnia czy doceniony już ziołowy Eliksir.

Czytaj więcej

Wina z Abruzji

23 kwietnia na platformie Zoom odbyła się degustacja win – 49 spotkanie Akademii Wina online. Do spróbowania były dwa wina bardzo charakterystyczne dla Abruzji, białe ze szczepu trebbiano, rześkie, owocowe, o wyraźnym aromacie słodkich jabłek, z delikatna nutą słodyczy w finiszu. Czerwone ze szczepu montepulciano, owocowe, dość taniczne, sporo przypraw korzennych w smaku, a w finiszu nawet nutka soli.
Kolejna Akademia Wina online już 30 kwietnia o godz. 20.00, jubileuszowe 50. wydanie, a tematem będą wina z Chile.

Wieczór z torfem

Zapraszamy 17 maja o godz. 19:30 na degustację czterech torfowych single malts. Do spróbowania będą: whisky z Highland Ardmore Legacy, dwie whisky z Islay – Bowmore 15YO i Laphroig 10YO oraz irlandzka Connemara Peated Single Malt. Degustację poprowadzi Janusz Trendewicz, brand ambasador marek w Polsce.
Degustacja odbędzie się na platformie Zoom. Każdy uczestnik otrzyma cztery sample 20 ml. Koszt udziału – 100 zł, z czego 50 zł do odebrania przy zakupie dowolnej whisky lub bourbon whiskey z oferty importu Stock Polska.

Wieczór z torfem

50 Akademia wina online

30 kwietnia o godz. 20.00 odbędzie się jubileuszowe, pięćdziesiąte spotkanie w cyklu Akademii Wina online, tym razem będą to wina z Chile, ze szczepu chardonnay – dojrzewanie z beczką i bez beczki . Organizatorzy opowiedzą o winnicach, pokażą zdjęcia i poprowadzą komentowaną degustację win na platformie komunikacyjnej, która umożliwi zadawanie pytań i dzielenie się własnymi odczuciami smakowymi. Każdy uczestnik otrzyma kurierem butelki wybranych win.

Czytaj więcej

Dekonstrukcja Glenfididch 15

Dom Whisky zaprasza 28 kwietnia o godz. 18.00 do udziału w degustacji, którą poprowadzi Jakub Magnuszewski – ambasador marki. Do spróbowania będą: Glenfiddich 12YO, Glenfiddich 15YO, Glenfiddich Project XX oraz niebutelkowane edycje prosto z destylarni: Glenfiddich 15YO, Bourbon Cask Strength, Glenfiddich 15YO Sherry Cask Strength, Glenfiddich 15YO New Oak Cask Strength. Liczba miejsc ograniczona. Degustacja odbywać się będzie online poprzez komunikator internetowy Zoom. Koszt degustacji 199 zł/osoba, a w cenie: butelka Glenfiddich 15-letni Our Solera Fifteen + 6 sampli degustacyjnych wymienionych powyżej o poj. 20 ml. + kieliszek degustacyjny Dom Whisky.

Chivas The Blend Online

Dom Whisky zaprasza 23 kwietnia o godz. 18.00 do udziału w degustacji online poprzez komunikator internetowy Microsoft Teams, którą poprowadzi Sonia Grabowska. Każdy uczestnik otrzyma próbki: 1 x Chivas 12YO 50ml, 1 x whisky zbożowa 50 ml (kwiatowa), 4 x whisky słodowa 50 ml (cytrusowa, kremowa, owocowa i dymna), 1 x kieliszek degustacyjny, 1 x zlewka 100 ml, 1 x szklane mieszadełko (rurka), 1 x naklejka z logo Chivas Regal. Koszt degustacji 219 zł/osoba, a w cenie butelka Chivas 18YO Gold Signature + sample oraz wymienione akcesoria.

Wina z Abruzji

23 kwietnia o godz. 20.00 odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu Akademii Wina online, tym razem będą to wina włoskie, z regionu Abruzji, z winnic Podere Castorani. Organizatorzy opowiedzą o winnicach, pokażą zdjęcia i poprowadzą komentowaną degustację win na platformie komunikacyjnej, która umożliwi zadawanie pytań i dzielenie się własnymi odczuciami smakowymi. Każdy uczestnik otrzyma kurierem butelki wybranych win.

Czytaj więcej

Peated Malts online

Dom Whisky zaprasza 22 kwietnia o godz. 18.00 do udziału w degustacji online poprzez komunikator internetowy Microsoft Teams, którą poprowadzi Janusz Trendewicz, brand ambassador Beam Suntory. Do spróbowania będą whisky: Ardmore Legacy, Connemara Peated Malt, Bowmore 15YO Sherry Cask Finish i Laphroaig 10YO. Koszt degustacji 265 zł/osoba, a w cenie butelka Bowmore 15YO + 4 sample degustacyjne o poj. 20 ml i kieliszek z logo Dom Whisky.

Wieczór z bardolino

9 kwietnia na platformie Zoom odbyła się degustacja win – 47 spotkanie Akademii Wina online. Do spróbowania były dwa wina bardolino – różowe i czerwone. Bardolino jest jednym z najdelikatniejszych spośród włoskich win czerwonych. Podstawowym szczepem bardolino jest corvina veronese – to właśnie ona zapewnia mu lekkość i owocowe aromaty. Corvina veronese (ta sama, z której w sąsiedniej Valpolicella produkuje się Amarone) może być wykorzystana do 80% całkowitej ilości winogron. W pozostałej części używana jest inna lokalna winorośl – rondinella, również uprawiana w Valpolicella. To pełne młodzieńczej rześkości wino o czereśniowej, jasnej barwie i niezłej kwasowości. Wyczuć w nim można intensywnie owocowe aromaty, między innymi porzeczki, truskawki i wiśni z nutami przypraw (cynamon, goździk, czarny pieprz). Konsekwentnie żywe na języku, z nerwem owocu, lekkiej budowy. Po prostu smaczne, nie jest ani za lekkie, ani za ciężkie i niezwykle uniwersalne kulinarnie. Włosi piją je na co dzień.
Kolejna Akademia Wina online już 16 kwietnia o godz. 20.00, tematem będą wina z Bierzo.