Wyborowa Agrest

Agrest jest skierniewicki. Barwa brandy. W nosie landrynka agrestowa, brakuje rześkiej owocowości, ale agrest to bardzo niewdzięczny owoc w nalewkarstwie. Smak też landrynkowy, cierpko-słodki, za mało agrestowy, czuć poziomki, śliwki. Finisz nawet przyjemny, lecz bardziej to jak ratafia niż agrest. Przyjemne do picia, ale to najsłabsza receptura w tej kolekcji. Moc – 30%.

Fieno

fieno, to po włosku siano. Firma Marzadro z Trydentu stworzyła Liquore al Fieno o mocy 40%. Co do produkcji tego dziwnego likieru, chyba najlepszy jest opis producenta: „Z łąk porastających góry w Trydencie zbieramy świeżo skoszone siano, delikatnie wysuszone przez słonce, charakteryzuje się różnymi odmianami botanicznych. Siano poddawane jest szybkiemu procesowi infuzji w czystym alkoholu, a następnie stopniowej redestylacji. W ten sposób otrzymujemy czystą esencję gór i natury”. W aromacie przede wszystkim siano, do tego: rumianek, trawa cytrynowa, koszyczki lipy. W smaku 100% siano. Trochę cukru, ale nie za dużo. Słodkie siano, syrop klonowy. Niezwykłe. Delikatna nuta apteczna w finiszu i mięta pieprzowa, cynamon.

Degustacja Luxardo

Spotkanie z Luxardo w Warszawie było wyjątkową okazją do spróbowania sztandarowych produktów oraz kilku nowości włoskiej firmy, znanej przede wszystkim z likieru Maraschino. Ponieważ degustacje prowadził Nicolo Luxardo, więc z pierwszej ręki można było dowiedzieć się sporo na temat produkcji i receptur. Zabrałem próbki do domu, żeby w spokoju przyjrzeć się uważnie tym trunkom.

Czytaj więcej

Hermes

linia likierów barowych z wyższej półki, produkowanych przez Suntory, głównie na lokalny rynek japoński. Hermes Green Tea (25%) robiony jest na maceratach jednej z najlepszych japońskich zielonych herbat z upraw w okolicach Kyoto, z dodatkiem trawy cytrynowej. Ma przyjemny aromat zielonej herbaty i zielony kolor, smak nieco zbyt słodki. Hermes Violets (27%) to likier fiołkowy, ma bardzo delikatny kwiatowy aromat, w smaku fiołki i nuta wodorostów nori. Hermes White Curaçao (40%) to klasyka koktajli, aromat pomarańczy i smak taki sam, tyle, że mocno kandyzowanej skórki pomarańczy. Jest też wersja Blue Curaçao o tej samej mocy. Pod marką Hermes Suntory oferuje też bittery w stylu Angostura Bitters, dodawane w formie kropli do koktajli.

Czytaj więcej

Tchernyi Znakhar

(Черный Знахарь), białoruski likier, produkowany przez Minski Zavod Vinogranych Vin (Минский Завод Виноградных Вин). Macerat ziół, korzenia żen-szenia, bergamotki, orzechów włoskich, owoców leśnych. W aromacie jagody, igliwie, mech, żywica – jednym słowem las. Głębiej trochę cierpkości wiśni i winogron. I lubczyk, zaskakujące nuty rosołowe, które bardzo ładnie zagrały z leśnymi nutami. W ustach sporo miodu, paproć, nadal igliwie, słodycz miesza się z goryczą, pinie, gdzieś zielony orzech. Bogaty, bardzo dobry likier, idealny po schłodzeniu z kawałkiem pomarańczy. Albo do kawy. Moc – 20%.

Jarovska

ukraiński likier orzechowy, produkowany przez Bayadera Group. Wprowadzony na rynek w 2017 roku. W nosie orzechy włoskie i dębina. W ustach mamy włoskie orzechy w cukrze, a finisz to ciasto z orzechami plus kawa z mlekiem. Dobre do deserów. Moc – 35%.

Warsztaty z Luxardo

21 lutego w klubie FatBuddha w Warszawie odbyła się prezentacja wyrobów firmy Luxardo. Po raz pierwszy z polskimi barmanami spotkał się Nicolò Luxardo, współwłaściciel firmy, który prowadził masterclass wraz globalnym ambasadorem Luxardo, Garethem Franklinem, znanym wśród barmanów jako Mr. G. Pokazano dziewięć alkoholi z szerokiego portfolio Luxardo, w tym najważniejszy, z którego firma znana jest w barach całego świata – Maraschino.

Czytaj więcej

Nisskosher

Wytwórnia Wódek Gatunkowych Nisskosher działa jako Zakład Gospodarczy Fundacji Rodziny Nissenbaumów. Powstała w 1990 roku. Początkowo firma działała w ścisłej współpracy z Polmosem Bielsko-Biała w ramach spółki Polnisskosher, wyroby miały wspólną dystrybucję. W tamtym okresie wprowadzono na rynek wódki: Kosher, Trojka, Szabasówka, Zytniovka, Arendarska, Dożynkowa, Dzięgielówka, Purim, Soniss, Piołunówka i Śliwowica 66, Passover Slivovitz i Passover Nissovka.

Czytaj więcej

Wódki Regionalne

Firma powstała w 2011 roku w Szczyrku, jako marka popularnego górskiego pensjonatu Gościniec Salmopolski. Kultywują tradycje regionalne Beskidów, gdzie najbardziej znanymi trunkami są warzonka i miodonka. W nazwach, recepturach i stylistyce trunków Wódki Regionalne nawiązują do tradycji góralskich. Linia wódek o nazwie Kurnwica obejmuje m.in.: Czysto Kurnwica, Prze Kurnwica, Staro Kurnwica, Czarno Kurnwica, Pieprzno Kurnwica, Expressowa Kurnwica. Ponadto wytwarzane są takie tradycyjne lokalne trunki, jak: Warzonka Zbójnicka, Przepalanka Zbójnicka, Wiśniowa Zbójnicka, Macidula, Miodonka, Śliwowa Gorzałka. Najnowszy koncept, to linia wódek Zajenbista: Zajenbista Polska Wódka, Zajenbista Góralska, Zajenbisty Bimber. Trunki zostały wpisane do Rejestru Produktów Regionalnych Ministerstwa Rolnictwa.

Czytaj więcej

Masterclass alkoholi Luxardo

21 lutego Pinot Wine & Spirits organizuje degustację produktów marki Luxardo. Spotkanie poprowadzą Nicolò Luxardo oraz global ambasador Luxardo – Gareth Franklin aka Mr. G. Podczas masterclass będzie można poznać zarówno historię firmy Luxardo jak i rozmaitych ich produktów. Nie zabraknie także włoskich koktajli. Prezentacja będzie prowadzona w języku angielskim. Miejsce: Fat Budda Warsaw, ul. Mazowiecka 2/4, godz. 13.00-15.00. A 20 lutego Luxardo będzie prezentowane w Gdańsku w Eliksirze, ul. Mariana Hemara 1, godz. 12.00-14.00.

Produkty Benedyktyńskie

to kolekcja wysokiej jakości artykułów spożywczych, wódek, piw, nalewek, cydrów, miodów pitnych oraz rosnąca oferta kosmetyków i wyciągów leczniczych, specjalnie wyselekcjonowana przez mnichów z Opactwa w Tyńcu. Oferta mocnych alkoholi obejmuje wódki czyste: Noc Konfederatów i Moc Konfederatów, likier Złoto Konfederatów oraz nalewki: wiśniowa, cytrynowa. malinowa, pigwowa, śliwkowa, aroniowa, kwiat czarnego bzu, miodowa i orzechowa, a także Likier Franciszkański.

Czytaj więcej

IZI

Firma IZI Alkohole Regionalne, której właścicielem jest Michał Izydorczyk, powstała w 2011 roku na Kujawach, a w 2016 roku przekształciła się w hurtownię alkoholi. Jest to mała firma rodzinna, która początkowo  zajmowała się tylko wyjazdami plenerowymi, tzn. jarmarkami tematycznymi oraz festynami. Rok 2014 zaowocował produkcją trunków alkoholowych, według własnej receptury  i na bazie naturalnego syropu z kwiatów czarnego bzu. Tak powstały: likier, nalewka i wódka. Seria alkoholi o nazwie Ciechocińskie oraz Hyćka, zyskały duże uznanie na wielu konkursach oraz zadowolenie klientów. Dzięki jakości i tradycji jaką zachowuje w produkcji, w roku 2015 firma, stała się członkiem regionalnej sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze. Cały czas dążąc do zadowolenia klienta, firma udoskonala swoje receptury, aby w przyszłości połączyć nowe smaki z alkoholem.

Czytaj więcej

Brown-Forman

to jeden z czołowych koncernów alkoholowych, amerykańska spółka o zasięgu globalnym z siedzibą w Louisville. Właściciel m.in. tak znanych marek jak: Jack Daniel’s, Gentelman Jack, Finlandia Vodka, Maximus Vodka, Woodford Reserve Bourbon, Canadian Mist, Early Times, Old Forester, Korbel Champagne, Chambord, Casa Herradura, Pepe Lopez, El Jimador i wiele innych. Działając w wielu krajach Brown-Forman zatrudnia obecnie blisko 4000 ludzi.

Czytaj więcej