Podole Wielkie ma ekspozycję w Muzeum Polskiej Wódki

Czy to kolejny kamień milowy w rozwoju polskiego gorzelnictwa rzemieślniczego? Wygląda na to, że tak. Warszawskie Muzeum Polskiej Wódki stworzone przez fundację założoną przez Pernod Ricard, zdecydowało się na ekspozycję alkoholi rzemieślniczych z Podola Wielkiego. Od teraz, podczas zwiedzania Muzeum, w końcowym etapie, wśród kultowych dla polskiego rynku spirytusowego trunków, można podziwiać też okowity z pomorskiej gorzelni rzemieślniczej.

Czytaj więcej

Dzień Polskiej Wódki

Z okazji Dnia Polskiej Wódki, który obchodzimy 13 stycznia, Muzeum Polskiej Wódki zaprasza na bezpłatne zwiedzanie w godz. 12.00-15.00. Pula biletów jest jednak limitowana, Muzeum działa w reżimie sanitarnym i w każdej grupie zwiedzających może znaleźć się 10 osób. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami pandemicznymi, do limitu nie wliczane są osoby zaszczepione, co daje szansę zwiększyć grupę do maksymalnie 18 osób. Darmowe wejściówki chętni będą mogli odebrać jedynie na miejscu w recepcji Muzeum w Dniu Polskiej Wódki, więc warto przyjść chwilę wcześniej.

Czytaj więcej

Łódzkie Monopolis

Na terenie dawnego Polmosu Łódź, czyli obecnie kompleks Monopolis, otwarta została trwała ekspozycja Monopol Wódczany w Łodzi. Pokazuje ona 105 lat działalności łódzkiej wytwórni wódek. Zgromadzono: kieliszki, szklanki, butelki – niektóre nadal z zawartością, gadżety opatrzone zmieniającym się na przestrzeni lat logotypem Polmosu, fotografie dokumentujące produkcję i życie pracownicze. Wystawa jest bezpłatna i dostępna w godzinach od 12 do 18.

Zmiany w Muzeum Polskiej Wódki

Z powodu pandemii przez 200 dni Muzeum Polskiej Wódki było zamknięte. Ten czas wykorzystano na nowe aranżacje wnętrz. powstała Akademia Polskiej Wódki, opracowano wielojęzyczne audio-przewodniki, co pozwoli na indywidualne zwiedzania bez przewodnika. W sklepiku z pamiątkami będą spersonalizowane pamiątki, które będzie się zamawiało przed zwiedzaniem. Powstają dwie interaktywne sale degustacyjne. Dawna restauracja Zoni, czyli zabytkowa kotłownia warszawskiego Konesera, będzie powierzchnią imprezowo-konferencyjną. Oddany zostanie taras widokowy i ogródek. Ceny biletów pozostały bez zmian.

Czytaj więcej

3 lata Muzeum Polskiej Wódki

Dla odwiedzających gości 12 czerwca przewodnicy Muzeum Polskiej Wódki przygotowali specjalne, jubileuszowe wersje zwiedzania VIP. Tego dnia bowiem przypadają trzecie urodziny Muzeum. Z tej okazji na fanpagu Muzeum Polskiej Wódki wystartował także konkurs na urodzinowy koktajl.
Muzeum Polskiej Wódki to tradycja w nowoczesnym wydaniu, a urodzinowe atrakcje, jak twierdzą ich pomysłodawcy – przewodnicy i barmani – ową dewizę mają podkreślić. Patronat nad wydarzeniami objęło Stowarzyszenie Polska Wódka.

Czytaj więcej

Rewitalizacja gorzelni w Kochcicach

Gmina Kochanowice rozstrzygnęła przetarg na rewitalizację gorzelni w Kochcicach. Wykonawcą będzie Zakład Usługowo-Remontowy Idziaszek Sp. z o.o. z Nowego Miasta nad Wartą. Od 2014 roku planowane jest stworzenie w starej gorzelni Muzeum Gorzelnictwa, które znajdzie się na Szlaku Zabytków Techniki. Koszt tej inwestycji to ok. 11 mln zł. Gmina Kochanowice pozyskała na ten cel finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Przebudowa ma się zakończyć w 2022 roku.

Czytaj więcej

Muzeum Gorzelnictwa w Cieleśnicy

Fundacja Kultura i Dziedzictwo, której udziały w 100% należą do Cieleśnica S.A. otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałka Województwa m.in. na remont gorzelni na terenie Fabryki Wódek Gatunkowych, w której powstanie Muzeum Gorzelnictwa. W dawnej kotłowni utworzona zostanie sala warsztatowa, w której będą organizowane szkolenia z zakresu technologii gorzelnictwa, gatunków alkoholi i zielarstwa. Dawna fermentowania przekształci się w salę wystaw czasowych, gdzie goście poznają wiele ciekawych historii z Rzemieślniczego Gorzelnictwa. W pozostałej części budynku powstanie wystawa stała poświęcona tematyce związanej z kulturą ludową, zielarstwem, a także tradycjami szlacheckimi, dwudziestoleciem międzywojennym, w czasie którego Cieleśnica przeżywała najlepsze lata. Na terenie Fabryki Wódek Gatunkowych powstaną również wystawy interaktywne, film promujący 500-lecie Cieleśnicy, a w parku przy Pałacu Cieleśnica kino letnie. Rozpoczęcie remontu planowane jest na wiosnę 2021 roku.

Muzeum rumu i… motyli

Odwiedzający zakład Angostura w Port of Spain, mają okazję zwiedzić także duże muzeum rumu oraz… największą na świecie kolekcję motyli z Karaibów. Zbiory gromadził badacz Malcolm Barcant, który poświęcił pięćdziesiąt lat na szukanie okazów i zebrał ich ponad 8000. Jest wśród nich kilka okazów tak unikatowych, że noszą jego imię, gdyż już nigdy później nie udało się nikomu ich odnaleźć. Jest tu też 615 okazów z Trynidadu. Angostura odkupiła kolekcję od wdowy po badaczu w 1974 roku i przygotowała dla niej osobną salę ekspozycyjną. Motyle nie są wypożyczane, można je oglądać tylko na terenie destylarni, podobnie jak wiele unikatowych dzieł sztuki z całego świata.

Czytaj więcej

Jakob Haberfeld powraca do Oświęcimia

Po osiemdziesięciu latach powróciła do Oświęcimia marka Jakob Haberfeld. W miejscu dawnej Parowej Fabryki Wódek i Likierów powstało muzeum Jakob Haberfeld Story, stworzone przez pasjonatów, dwóch architektów, właścicieli obiektu – Krzysztofa Stramę i Marcina Susuła oraz Piotra Przeniosło, który zarządza muzeum. Panowie postanowi też wskrzesić markę wódek i likierów Jakob Haberfeld, wypuszczając na początek sześć produktów we współpracy z zakładem rodziny Nissenbaum w Bielsko-Białej. Są to alkohole koszerne, najwyższej klasy. W planach jest poszerzenie oferty o kolejne receptury, a także budowa mikrodestylarni.
Niestety, z dawnej fabryki Haberfelda nie zostało nic. To, czego nie zniszczyli Niemcy podczas II wojny światowej, czego nie zdewastowały lata PRL, zniszczono w 2003 roku, kiedy podjęto decyzję o rozbiórce kamienicy rodziny Haberfeld i destylarni, mimo iż cały zespół był od 1995 roku wpisany do rejestru zabytków województwa bielskiego.

Czytaj więcej

Noc Muzeów w Muzeum Polskiej Wódki

18 maja Muzeum Polskiej Wódki zaprasza na Noc Muzeów. Uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, skąd wzięła się nazwa „wódka”, jakie miała znaczenie w historii Polski, jakie surowce i procesy pozwalają na jej produkcję, jakie są tradycyjne polskie obyczaje i toasty. Będzie też mowa o odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Pijalnia Czekolady Wedel ugości oczekujących bogatą ofertą słodkiego co nieco. Slow Festival zadba o ucztę kulturalną, zapraszając na wyjątkowe koncerty na Placu Konesera oraz zlot zabytkowych Citroenów. Czas: 20-00.00. Nie ma możliwości rezerwacji. Czas zwiedzania: 60 min. Degustacja dla chętnych: 10 min. Osoby niepełnoletnie wchodzą tylko pod opieką dorosłych.

Noc Muzeów 2019 w Muzeum Wódki

Muzeum Wódki na pl. Teatralnym serdecznie zaprasza na Noc Muzeów – wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się już 18 maja. Z tej okazji zorganizowana będzie gra terenowa – odnajdź ukryte na wystawie specjalne obiekty i zgarnij nagrodę! Zasady: na wstępie otrzymasz kieliszek dobrego trunku na wzmocnienie sił oraz wydrukowane (w języku polskim i angielskim) przewodniki ze zdjęciami, które pomogą odnaleźć obiekty. Aby potwierdzić ich odnalezienie wykonaj zdjęcia obiektów w gablocie i pokaż obsłudze w strefie degustacyjnej. Na zwiedzanie i odnalezienie obiektów masz 30 minut. Zabawa zaczyna się o godzinie 19:00 i potrwa równo do północy. W jednej turze gry może brać udział maksymalnie 20 osób. Aby zapisać się do gry wyślij w wiadomości prywatnej informację do Muzeum Wódki, na którą godzinę chcesz się zapisać i z iloma osobami się pojawisz. Należy wskazać konkretną godzinę przybycia (co pół godziny – 19:00, 19:30, 20:00… ostatnie wejście o 23:30). Zgodnie z zasadami Nocy Muzeów, wejście jest bezpłatne.

Levi Serafino

destylarnia-muzeum. Można powiedzieć, że żywe muzeum, bo wszystkie stare urządzenia pracują i produkują grappę. Cały czas destylują w alembiku z 1920 roku. Jako jedyny producent we Włoszech opalają alembik ogniem. Sporą część muzeum stanowią pamiątki po ostatnim właścicielu z rodziny Levi, zmarłym w 2008 roku Romano Levim, który prowadził destylarnię z żoną Lidią. Romano był artystą, malarzem, w destylarni zebrano jego prace, w tym kolekcję 999 etykiet do grappy, które projektował. Na wielu z nich są tańczące kobiety, seria nazywa się Donna Selvatica che scavalca le colline, czyli Dzika kobieta skacząca po wzgórzach. Taką też nazwę ma linia butelkowanej tu grappy.

Czytaj więcej

Muzeum Piwa we Lwowie

Львиварня, czyli Muzeum Piwa we Lwowie, które miastu zafundował Carlsberg, właściciel miejskiego browaru. Pierwsza ekspozycja powstała w 2005 roku (290 lecie powstania browaru) i była dziełem pracowników. Obecnie kompleks jest po gruntownej rekonstrukcji i można go zaliczyć do najnowocześniejszych muzeów na Ukrainie. Zebrano tu eksponaty związane z lwowskim piwowarstwem, ale również z samym miastem i jego biesiadną historią. Szeroko została przedstawiona technologia produkcji. Zwiedzanie jest interaktywne, można niemalże stworzyć własne piwo, wsłuchać się w gwar lwowskiej ulicy, baciarskich melodii. Budynek jest trzykondygnacyjny. Na drugim piętrze stworzono przestrzeń kulturalną z salami wystawienniczymi i konferencyjnymi. Jest tu również obszerna sala degustacyjna. Za niewielką dopłatą do biletu można skosztować czterech piw: Lager (Lvivskie 1715), Unfiltered Lager (Biały Lew), Ale i Dark Lager (Ciemne Lwowskie).

Czytaj więcej