Muzeum rumu i… motyli

Odwiedzający zakład Angostura w Port of Spain, mają okazję zwiedzić także duże muzeum rumu oraz… największą na świecie kolekcję motyli z Karaibów. Zbiory gromadził badacz Malcolm Barcant, który poświęcił pięćdziesiąt lat na szukanie okazów i zebrał ich ponad 8000. Jest wśród nich kilka okazów tak unikatowych, że noszą jego imię, gdyż już nigdy później nie udało się nikomu ich odnaleźć. Jest tu też 615 okazów z Trynidadu. Angostura odkupiła kolekcję od wdowy po badaczu w 1974 roku i przygotowała dla niej osobną salę ekspozycyjną. Motyle nie są wypożyczane, można je oglądać tylko na terenie destylarni, podobnie jak wiele unikatowych dzieł sztuki z całego świata.

Czytaj więcej

Jakob Haberfeld powraca do Oświęcimia

Po osiemdziesięciu latach powróciła do Oświęcimia marka Jakob Haberfeld. W miejscu dawnej Parowej Fabryki Wódek i Likierów powstało muzeum Jakob Haberfeld Story, stworzone przez pasjonatów, dwóch architektów, właścicieli obiektu – Krzysztofa Stramę i Marcina Susuła oraz Piotra Przeniosło, który zarządza muzeum. Panowie postanowi też wskrzesić markę wódek i likierów Jakob Haberfeld, wypuszczając na początek sześć produktów we współpracy z zakładem rodziny Nissenbaum w Bielsko-Białej. Są to alkohole koszerne, najwyższej klasy. W planach jest poszerzenie oferty o kolejne receptury, a także budowa mikrodestylarni.
Niestety, z dawnej fabryki Haberfelda nie zostało nic. To, czego nie zniszczyli Niemcy podczas II wojny światowej, czego nie zdewastowały lata PRL, zniszczono w 2003 roku, kiedy podjęto decyzję o rozbiórce kamienicy rodziny Haberfeld i destylarni, mimo iż cały zespół był od 1995 roku wpisany do rejestru zabytków województwa bielskiego.

Czytaj więcej

Noc Muzeów w Muzeum Polskiej Wódki

18 maja Muzeum Polskiej Wódki zaprasza na Noc Muzeów. Uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, skąd wzięła się nazwa „wódka”, jakie miała znaczenie w historii Polski, jakie surowce i procesy pozwalają na jej produkcję, jakie są tradycyjne polskie obyczaje i toasty. Będzie też mowa o odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Pijalnia Czekolady Wedel ugości oczekujących bogatą ofertą słodkiego co nieco. Slow Festival zadba o ucztę kulturalną, zapraszając na wyjątkowe koncerty na Placu Konesera oraz zlot zabytkowych Citroenów. Czas: 20-00.00. Nie ma możliwości rezerwacji. Czas zwiedzania: 60 min. Degustacja dla chętnych: 10 min. Osoby niepełnoletnie wchodzą tylko pod opieką dorosłych.

Noc Muzeów 2019 w Muzeum Wódki

Muzeum Wódki na pl. Teatralnym serdecznie zaprasza na Noc Muzeów – wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się już 18 maja. Z tej okazji zorganizowana będzie gra terenowa – odnajdź ukryte na wystawie specjalne obiekty i zgarnij nagrodę! Zasady: na wstępie otrzymasz kieliszek dobrego trunku na wzmocnienie sił oraz wydrukowane (w języku polskim i angielskim) przewodniki ze zdjęciami, które pomogą odnaleźć obiekty. Aby potwierdzić ich odnalezienie wykonaj zdjęcia obiektów w gablocie i pokaż obsłudze w strefie degustacyjnej. Na zwiedzanie i odnalezienie obiektów masz 30 minut. Zabawa zaczyna się o godzinie 19:00 i potrwa równo do północy. W jednej turze gry może brać udział maksymalnie 20 osób. Aby zapisać się do gry wyślij w wiadomości prywatnej informację do Muzeum Wódki, na którą godzinę chcesz się zapisać i z iloma osobami się pojawisz. Należy wskazać konkretną godzinę przybycia (co pół godziny – 19:00, 19:30, 20:00… ostatnie wejście o 23:30). Zgodnie z zasadami Nocy Muzeów, wejście jest bezpłatne.

Levi Serafino

destylarnia-muzeum. Można powiedzieć, że żywe muzeum, bo wszystkie stare urządzenia pracują i produkują grappę. Cały czas destylują w alembiku z 1920 roku. Jako jedyny producent we Włoszech opalają alembik ogniem. Sporą część muzeum stanowią pamiątki po ostatnim właścicielu z rodziny Levi, zmarłym w 2008 roku Romano Levim, który prowadził destylarnię z żoną Lidią. Romano był artystą, malarzem, w destylarni zebrano jego prace, w tym kolekcję 999 etykiet do grappy, które projektował. Na wielu z nich są tańczące kobiety, seria nazywa się Donna Selvatica che scavalca le colline, czyli Dzika kobieta skacząca po wzgórzach. Taką też nazwę ma linia butelkowanej tu grappy.

Czytaj więcej

Muzeum Piwa we Lwowie

Львиварня, czyli Muzeum Piwa we Lwowie, które miastu zafundował Carlsberg, właściciel miejskiego browaru. Pierwsza ekspozycja powstała w 2005 roku (290 lecie powstania browaru) i była dziełem pracowników. Obecnie kompleks jest po gruntownej rekonstrukcji i można go zaliczyć do najnowocześniejszych muzeów na Ukrainie. Zebrano tu eksponaty związane z lwowskim piwowarstwem, ale również z samym miastem i jego biesiadną historią. Szeroko została przedstawiona technologia produkcji. Zwiedzanie jest interaktywne, można niemalże stworzyć własne piwo, wsłuchać się w gwar lwowskiej ulicy, baciarskich melodii. Budynek jest trzykondygnacyjny. Na drugim piętrze stworzono przestrzeń kulturalną z salami wystawienniczymi i konferencyjnymi. Jest tu również obszerna sala degustacyjna. Za niewielką dopłatą do biletu można skosztować czterech piw: Lager (Lvivskie 1715), Unfiltered Lager (Biały Lew), Ale i Dark Lager (Ciemne Lwowskie).

Czytaj więcej

Z kieliszkiem przez stulecia – gra miejska

6 marca Muzeum Wódki zaprasza na zabawę – „Z kieliszkiem przez stulecia” to nowa oferta Muzeum Wódki, która pozwala poznać fascynujący i zapomniany świat wódczanej historii.
Zasady: pięcioosobowa grupa graczy musi zapamiętać jak najwięcej szczegółów z informacji wystawionych w specjalnych miejscach w przestrzeni muzeum. Na samym końcu przedstawić zebrane dane obsłudze muzeum. W grze mogą wziąć udział maksymalnie cztery grupy. Zwycięzcy zdobędą możliwość spróbowania cztery wyjątkowych wódek; na pokonanych czekać będzie rekompensata za ich trud włożony w stoczoną walkę. Każdy z uczestników podczas gry musi mieć w ręce pełny kieliszek wódki, której nie wolno wypić w trakcie jej trwania; nie wolno też kieliszka upuścić. Maksymalna liczba osób mogąca wziąć udział w zabawie: 20. Czas trwania: 60 minut. Bilet: 100 zł. Miejsce: Muzeum Wódki, ul. Wierzbowa 11 (wejście od ulicy Canaletta), Warszawa.

Dom Wódki z godłem „Teraz Polska”

W poniedziałek, 18 czerwca, w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się XXVIII uroczysta Gala „Teraz Polska”, podczas której nagrodzone zostały najlepsze polskie firmy, usługi, innowacje i samorządy. Po raz dziewiąty przyznane zostały również tytuły Wybitnego Polaka. W tym roku Kapituła Konkursu „Teraz Polska” nagrodziła Godłem dwanaście produktów, dziesięć usług, dwa przedsięwzięcia innowacyjne oraz dwie gminy.

Czytaj więcej

Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa i przedpremierowe zwiedzanie Muzeum Polskiej Wódki. Ulokowane pod adresem Plac Konesera 1 w pięknie odrestaurowanym budynku Rektyfikacji Warszawskiej, będzie jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Nie mam co do tego wątpliwości. Skazane na sukces, a będzie to przecież też sukces Warszawy, na pewno przyciągnie na Pragę tłumy turystów. Oficjalne otwarcie nastąpi już 12 czerwca, visiting tour odbywać się będzie tylko z przewodnikiem co 20 minut, zatrudniono ośmiu przewodników. Zwiedzanie rozpoczyna film. Kończy degustacja trzech wódek, z trzech różnych surowców. Całość trwa ok. godzinę.

Czytaj więcej

Wkrótce otwarcie Muzeum Polskiej Wódki

12 czerwca zostaną otwarte bramy Muzeum Polskiej Wódki. Na gości czekać będzie masa atrakcji. Wirtualna pracownia średniowiecznego alchemika, rekonstrukcja szlacheckiego dworu czy miejsce pracy dawnego gorzelnika. Główna ekspozycja Muzeum będzie znajdować się w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji. Na gości czekać będą polskie wódki z możliwością ich degustacji i zakupu. To jednak tylko część z przygotowanych atrakcji.

Czytaj więcej

Noc Muzeów w Muzeum Wódki

Muzeum Wódki zaprasza na Noc Muzeów – wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się już 19 maja. Z tej okazji będzie zorganizowana gra terenowa – odnajdź ukryte na wystawie specjalne obiekty i zgarnij nagrodę. Na wstępie każdy otrzyma kieliszek dobrego trunku na wzmocnienie sił oraz wydrukowane (w języku polskim i angielskim) przewodniki ze zdjęciami, które pomogą odnaleźć obiekty. Aby potwierdzić ich odnalezienie należy wykonać zdjęcia obiektów w gablocie i pokazać obsłudze w strefie degustacyjnej. Na zwiedzanie i odnalezienie obiektów będzie 30 minut. Zabawa zaczyna się o godzinie 19:00 i potrwa równo do północy. W jednej turze gry może brać udział maksymalnie 30 osób. W związku z tym należy wskazać konkretną godzinę przybycia w wiadomości prywatnej (co pół godziny – 19:00, 19:30, 20:00… ostatnie wejście o 23:30). Zgodnie z zasadami Nocy Muzeów – zarówno wejście jak i alkohol są bezpłatne. Miejsce: Muzeum Wódki, ul. Wierzbowa 11 (wejście od ulicy Canaletta), Warszawa.

Poszukiwani przewodnicy po Muzeum Polskiej Wódki

Potrafisz wymienić pięć rodzajów zbóż używanych do produkcji Polskiej Wódki? Wiesz, co oznacza „wypić dla kurażu”? Znaczenie słów „rektyfikacja” i „destylacja” masz w małym palcu? Jeśli tak, to jesteś idealnym kandydatem na przewodnika po Muzeum Polskiej Wódki. To pierwsze tego typu miejsce, które późną wiosną otworzy się w Warszawie. Rekrutacja właśnie wystartowała. Muzeum poszukuje prawdziwych znawców historii Polskiej Wódki, którzy potrafią z pasją opowiadać o jej tradycjach i kulturze.

Czytaj więcej

Historia i kultura – wódki i narodu

Wczoraj w The Roots przy Placu Teatralnym odbyła się prezentacja prasowa poświęcona Muzeum Wódki. To prywatna inicjatywa dwóch kolekcjonerów, Piotra Popińskiego i Adama Łukawskiego. Łącznie zgromadzili ponad 10 tys. obiektów: druki, etykiety, butelki, karafki, kieliszki, szejkery i inne zabytki związane z kulturą konsumowania wódki. Będą udostępniane w formie wystaw okresowych, ok. 2000 obiektów jednorazowo. Oficjalne otwarcie muzeum dla publiczności nastąpi 16 grudnia, czynne od 13.00 do 21.00. Najstarsze eksponaty nawiązują do Gdańskich Likierów z XVI wieku, zaś najstarsza pełna butelka to Oldfater z Fabryki Gesslera w Białej z XVIII wieku. W części współczesnej prezentowany jest m.in. projekt Virtual Bartender – zakłada się specjalne gogle i mamy virtual reality za barem. Bilet do muzeum bez degustacji kosztuje 19 zł, planowane są bilety z pakietami degustacyjnymi, zarówno w muzeum, jak i w restauracji Elixir, albo z warsztatami koktajlowymi w The Roots.

Czytaj więcej