Anglicy chcą definicji dla English Whisky

Angielskie destylarnie chcą osobnego oznaczenia geograficznego dla angielskiej whisky. Obecnie działa już 16 destylarni skupionych w organizacji nazwanej English Whisky Guild (EWG), które wystąpiły o ustanowienie prawnej definicji dla angielskiej whisky. Łącznie w Anglii jest już 30 destylarni whisky w różnym stopniu organizacji. Plany zmierzają ku temu, by nazwa English Whisky dotyczyła kategorii single malt, dla której cały proces produkcji miałby odbywać się w Anglii, od zacierania ziarna, po butelkowanie.

Jednorazowe butelki szklane nie będą objęte systemem kaucyjnym

Zgodnie z proponowanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przepisami dotyczącymi systemu kaucyjnego, jednorazowe butelki szklane nie będą nim obejmowane. Takie założenia popiera m.in. Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy uznając je za najbardziej efektywne oraz zgodne z założeniami dyrektywy SUP, czyli tzw. „dyrektywy plastikowej”.

Czytaj więcej

Stare banderole ważne do końca 2022 roku

Stare banderole ważne do końca 2022 roku
Prezydent podpisał nowelizację Ustawy o podatku akcyzowym. Wśród zmian znajduje się zapis, który wydłuża do końca przyszłego roku ważność starych banderol, licząc od dnia zakończenia stosowania dotychczasowego wzoru. Do tej pory było to 12 miesięcy od daty wprowadzenia nowego wzoru. Minister finansów ma możliwość wydłużenia okresu ważności banderol w drodze rozporządzenia.

Czytaj więcej

59% Polaków rozważa zakup alkoholu z czarnego rynku

W czwartek Sejm zagłosuje za przyjęciem lub odrzuceniem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Projekt Ministerstwa Finansów podnosi akcyzę na alkohol w 2022 roku o 10%, a następnie przewiduje tzw. kroczące podwyżki – przez kolejne 6 lat (2023-2027) rok po roku o 5%. Rząd argumentuje, że planowane zmiany mają charakter wyłącznie zdrowotny, jednak najnowsze badania pokazują, że ich efekt może być odwrotny od zamierzonego.

Czytaj więcej

O akcyzie w Senacie

24 listopada na Sali Plenarnej w Senacie odbyła się dyskusja na temat planowanej podwyżki akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe – w związku z procedowaniem rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Opozycja wnioskuje o odrzucenie projektu w całości. Co ciekawe, mimo że to projekt rządowy, Zjednoczona Prawica jest w sprawie podzielona. Senator Jan Maria Jackowski (PiS) powiedział, że zagłosuje przeciwko ustawie.

Czytaj więcej

Mniejsza akcyza dla małych producentów

Jak podał PAP, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Projekt dostosowuje polskie przepisy do unijnych dyrektyw dotyczących podatku akcyzowego. Wprowadzone zostaną m.in. preferencje podatkowe dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych.

Czytaj więcej

Amerykanie definiują single malt

American Single Malt Whiskey Commission (ASMWC) zapowiada, że w grudniu tego roku ogłosi definicje prawną amerykańskiej whiskey single malt. Dotąd nie ma żadnych reguł, które by określały, co oznacza napis American single malt whiskey na butelce. Zgodnie z uzgodnieniami między ASMWC i urzędem legalizacyjnym Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau American single malt whiskey ma być w 100% ze słodowanego jęczmienia, pochodzić z jednej destylarni z USA, ma być leżakowana na terenie USA w dębowych beczkach o pojemności maksimum 700 l i butelkowana z mocą 40%. Nie ma mowy na temat minimalnego okresu leżakowania. Przepisy mają zacząć obowiązywać od wiosny 2022.

Polskie wina będą dosładzane

Minister Rolnictwa wydał zgodę na wzbogacanie wina (w praktyce dodanie cukru lub syropu gronowego), czyli zabieg, który pozwoli osiągnąć wyższy poziom alkoholu. W imieniu rodzimych winiarzy wnioskował o to Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa, a wszystko w związku z tegorocznymi, wyjątkowo niesprzyjającymi, warunkami pogodowymi. „Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa zwraca się z prośbą o wyrażenie zgody na zwiększenie o 3% naturalnej objętościowej zawartości alkoholu świeżych winogron, moszczu winogronowego, moszczu winogronowego w trakcie fermentacji, młodego wina w trakcie fermentacji oraz wina uzyskanego z odmian winorośli zgodnie z art. 81 rozporządzenia nr 1308/2013, uzyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Polski” – czytamy we wniosku.

Czytaj więcej

E-commerce dla alkoholu – jeśli nie teraz, to kiedy?

Polskie przepisy z czasów PRL nie pozwalają na handel alkoholem przez Internet. Podczas XXVII edycji forum gospodarczego Welconomy w Toruniu, prelegenci przekonywali że wprowadzenie tego kanału dystrybucji to szansa na rozwój dla regionalnych producentów kraftowych piw, polskich win, nalewek i innych trunków, którymi możemy pochwalić się także za granicą. – Na całym świecie handel alkoholem przez Internet jest stosowany, a u nas funkcjonuje w podziemiu – mówił były poseł, prezes Federacji dla Rzeczypospolitej Marek Jakubiak. – Pytanie nie brzmi czy należy zalegalizować e-handel alkoholem, tylko kiedy i na jakich zasadach. Nie uciekniemy przed tym – podkreślał przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos.

Czytaj więcej

Misiewiczówka bez zezwolenia

Jak podały media, do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy trafił akt oskarżenia przeciwko Bartłomiejowi Misiewiczowi za reklamowanie i sprzedawanie wódki Misiewiczówka bez wymaganego zezwolenia. Postawiono zarzuty z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Według oskarżyciela, „w okresie od 31 stycznia 2020 roku do 17 września 2020 roku na ogólnodostępnym profilu na portalu twitter.com i stronie internetowej www.misiewiczówka.pl publicznie reklamował wódkę Misiewiczówka i sprzedawał ją bez wymaganego zezwolenia”.

Czytaj więcej

Projekt ustawy o wyrobach winiarskich

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt ustawy o wyrobach winiarskich. Zakłada on uproszczenie i ujednolicenie wymagań dotyczących wpisu do rejestru działalności związanej z wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich oraz zwiększenie limitu produkcji wyrobów winiarskich do 100 tys. l. Dostosowuje polskie prawo do nowych przepisów dotyczących wspólnej organizacji rynku wina wprowadzonych w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Jakość, znakowanie i kontrola wódek

9 czerwca w Muzeum Polskiej Wódki odbył się webinar „Jakość, znakowanie i kontrola wódek na polskim rynku”, który zorganizowało Stowarzyszenie Polska Wódka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda oraz Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Partnerami wydarzenia zostały Związek Gorzelni Polskich i Muzeum Polskiej Wódki.

Czytaj więcej

KIG wspiera sprzedaż alkoholu przez internet

Krajowa Izba Gospodarcza stanęła na czele multibranżowej koalicji, na rzecz legalizacji sprzedaży alkoholu przez internet. Ma to dać szansę na wyjście z pandemicznego kryzysu regionalnym producentom wyrobów alkoholowych, którzy do tej pory mieli ograniczone możliwości dotarcia do klientów w kraju i zagranicą. Trwający kryzys znacząco pogorszył ich sytuację.

Czytaj więcej

E-sprzedaż alkoholu szansą

Szansą na przetrwanie pandemii COVID-19 dla małych i średnich przedsiębiorców może być unormowanie sprzedaży alkoholu przez Internet. W ostatnich latach e-handel w Polsce stał się jednym z wiodących kanałów sprzedaży, wpisując kraj w światowe trendy cyfryzacji. Jednak w Polsce sprzedaż alkoholu online wciąż nie jest jednoznacznie uregulowana, ponieważ ustawa o wychowaniu w trzeźwości, która definiuje ten obszar, pochodzi jeszcze z lat 80.

Czytaj więcej

USA zawiesza cła na alkohole z UE

Na cztery miesiące zostały zawieszone wzajemne cła na alkohole między USA a UE. Dotyczy to wyrobów amerykańskich trafiających na rynek UE oraz alkoholi europejskich wysyłanych do USA, ale z wyłączeniem amerykańskiej whiskey. Ta wciąż pozostanie obłożona podatkiem 25% przy wjeździe do Europy, przynajmniej do czasu rozpoczęcia negocjacji na temat ceł na europejską stal i aluminium.