Smaki i aromaty Meksyku

W mroźny poniedziałkowy wieczór 5 lutego zagościły meksykańskie smaki i aromaty w Kicie Koguta. Spotkanie poprowadził Łukasz Gołębiewski, redaktor naczelny magazynu „Aqua Vitae”. Dowiedzieliśmy się m.in., że wbrew rozpowszechnionym opiniom agawa nie jest kaktusem, biologicznie bliżej jej do szparagów niż kaktusów; agawa potrafi dożywać ponad stu lat, a zakwita pierwszy raz po 8-10 latach, od co najmniej 2000 lat wykorzystywana jest do produkcji alkoholu. Bohaterami wieczoru były trunki wytwarzane z agawy (tequila) i agavácea dasylirion, zwanej dziką agawą, choć nie należy do rodziny agaw – sotol. Krok po kroku poznawaliśmy proces powstawania tequili i sotolu. Każdy z uczestników otrzymał książkę o meksykańskich bandidos „Bandyci Rodrigues”, autorstwa Łukasza Gołębiewskiego, który wielokrotnie podróżował po Meksyku.

Czytaj więcej

Już dziś – degustacja alkoholi z Meksyku

Zapraszamy na arcyciekawą degustację trunków prosto z Meksyku >> tequila vs sotol. Już dziś o godz. 19.00 w Kita Koguta, ul. Krucza 6/14 Warszawa. Tequila Lunazul oraz jedyny sotol w Polsce – Sotol – Hacienda de Chihuahua.
Alkohole wieczoru:
• Hacienda de Chihuahua Sotol Mesteno (51% Agavacea)
• Hacienda de Chihuahua Sotol Añejo
• Lunazul Tequila Blanco 100% de Agave
• Reposado 100% de Agave
• Lunazul Tequila Añejo 100% de Agave

Brown-Forman

to jeden z czołowych koncernów alkoholowych, amerykańska spółka o zasięgu globalnym z siedzibą w Louisville. Właściciel m.in. tak znanych marek jak: Jack Daniel’s, Gentelman Jack, Finlandia Vodka, Maximus Vodka, Woodford Reserve Bourbon, Canadian Mist, Early Times, Old Forester, Korbel Champagne, Chambord, Casa Herradura, Pepe Lopez, El Jimador i wiele innych. Działając w wielu krajach Brown-Forman zatrudnia obecnie blisko 4000 ludzi.

Czytaj więcej

Pernod Ricard finalizuje przejęcie Avión Spirits

Avión Spirits, to producent popularnej, zwłaszcza w USA, a w Europie we Francji, marki tequili o tej samej nazwie. Historia tej transakcji sięga 2011 roku, kiedy Pernod Ricard uwtorzył spółkę joint venture z Avión Spirits, potem w 2014 roku koncern objął 84% udziałów w destylarni. Markę Avión stworzył Ken Austin, za produkcję odpowiada rodzina Lopez, od pięciu pokoleń związana z tequilą.
Pernod Ricard jest m.in. właścicielem marki tequili Olmeca i Olmeca Altos. Jesienią ubiegłego roku koncern przejął większościowe udziały w marce mezcalu Del Maguey.

Sierra w dymnej odsłonie

Marka tequili Sierra Milenario poszerzył gamę produktów o edycję dymną. Do produkcji trunku użyto procesu wędzenia drewnem mesquite. Tequila powstaje w rodzinnej destylarni Sierra Unidas w Jalisco. Po powolnym gotowaniu wyłącznie błękitnej odmiany agawy, przez 24 godziny w piecach ze stali nierdzewnej, pulpa zostaje umieszczona w perforowanym pojemniku ze stali nierdzewnej o podwójnym dnie. Pod pojemnikiem układa się szczapy mesquite i dębu meksykańskiego. Dym jeszcze przed fermentacją przez osiem godzin przechodzi przez perforacje i nasącza pulpę z agawy. Jak rekomenduje producent, Sierra Milenario Fumado Tequila ma czysty i ostry aromat agawy z owocowym smakiem i odrobiną chilli. Butelkowana z mocą 41,5%. Twórcą jest master distiller, Rodolfo Gonzalez.

WorldFood Warsaw

Jeszcze dziś można odwiedzić WorldFood Warsaw. Impreza odbywa się tradycyjnie w pawilonach Expo XXI na Prądzyńskiego. W tym roku część Wine&Spirits zajmuje większą przestrzeń, i jest więcej wystawców z ciekawą ofertą – łącznie ok. 40 firm. W imprezie bierze udział 300 wystawców z 25 krajów – m.in.: Grecji, Włoch, Portugalii, Tajlandii, Ukrainy, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czech, Bułgarii, Korei, Iranu, Sri Lanki, RPA, Rosji czy Chin.

Czytaj więcej

ProWein 2017 – relacja

Rekordowa liczba, ponad 58 tys. osób ze 130 krajów, odwiedziła odbywające się w dniach 19-21 marca w Düsseldorfie targi ProWein. W imprezie wzięło udział 6500 wystawców z 60 krajów, w tym ok. 300 firm reprezentujących branżę spirytusową. Nie zabrakło firm z Polski – AWW, Polanin, Piasecki, Tarpan, Jantoń, Bartex-Bartol, Toruńskie Wódki Gatunkowe, pokazaliśmy przede wszystkim bogatą ofertę wódek i nalewek, a także miody pitne, czyli tego, z czego Polska jest na świecie znana.

Czytaj więcej

Mezcal + tequila = mezquila

Sammy Hagar, były wokalista zespołu Van Halen oraz Adam Levine, gwiazda Maroon 5, nawiązali współpracę w celu stworzenia nowego trunku, który nazwali Santo Puro Mezquila. Na trunek składa się mieszanka 100% agawy niebieskiej odmiany Tequilana Weber i 100% agawy Espadon – odmiana wąskolistna. Jak rekomenduje producent, aromat jest intensywny – agawa (ziemisty, dymny i nuta ziół), smak łagodny, ziołowy, przydymiony, lekko kwiatowy, owocowy i delikatnie słony. Mezquila powstała w gorzelni El Viejito pod okiem master distillera Juana Eduarda Nuñeza.

Warsztaty kuchni meksykańskiej z tequilą

7 lutego Dos Tacos zaprasza na warsztaty kuchni meksykańskiej. Szefowa kuchni, Señora Isabela Balderas, będzie uczyć jak przyrządzać tradycyjne dania pochodzące z jej rodzinnych stron, a w przerwach zawodowy barman przygotuje degustację trzech gatunków tequili – blanco, reposado i añejo, oraz opowie kilka słów o historii i sposobach picia tego trunku. Uczestnicy otrzymają certyfikat i prezent. Trzy godziny zajęć praktycznych, przystawka, dania główne, salsy i deser. Miejsce: Jasna 22, Warszawa. Godz. 18.30-21.30. Koszt: 199 zł. Rezerwacja: kontakt@dostacos.pl.

Jubileuszowe Jose Cuervo

Edycja limitowana – Jose Cuervo 250 Aniversario – wypuszczona z okazji 250. rocznicy zalegalizowania pierwszej tequili na świecie. Trunek został stworzony w ukłonie dla zespołu Rolling Stones i ich piosenki „Tequila Sunrise”. Butelka ozdobiona jest symbolem zespołu – wystawiony język, który został wykonany z czternastokaratowego złota. Butelkę pokrywają kolce, a korek jest wykonany z dmuchanego szkła. Całość zapakowano w skórzany pokrowiec w kształcie gitary. Tequila dojrzewała w beczkach z francuskiego i amerykańskiego dębu przez okres co najmniej trzech lat plus dodatkowy rok spędziła w beczkach po sherry. Cena tej limitowanej edycji to 4000 USD, a wypuszczono jedynie 25 butelek.

Clase Azul

tequila z segmentu super premium. Każda ceramiczna butelka jest ręcznie robiona na niewielkim obrotowym kole. Agawy błękitnej odmiany pochodzą z organicznych plantacji na wzgórzach Jalisco (tzw. Highlands), przed zbiorem dojrzewają przez minimum dziewięć lat. Proces gotowania piñas przed fermentacją – w tradycyjnym piecu – trwa 72 godziny. Do fermentacji wykorzystywana jest własna, rodzinna, kolonia drożdży, która odpowiada za egzotyczne aromaty trunku. Destylowana w kolumnach, dojrzewa w beczkach po bourbonie i po sherry. Kolekcja obejmuje tequile: Clase Azul Plata, Clase Azul Reposado, Clase Azul Añejo oraz Clase Azul Ultra. Ta ostatnia dojrzewa przez pięć lat w beczkach po sherry, a wypuszczanych jest zaledwie 100 butelek rocznie – każda ozdobiona medalionem wykonanym ze złota i srebra. W nosie miód i lekka ziemistość, w ustach dodatkowo gorzka czekolada. Absolutna rewelacja.

Moët Hennessy inwestuje w tequilę

Moët Hennessy wraz z rodzinną destylarnią Gallardo połączą się w realizacji wspólnego przedsięwzięcia, którego efektem będzie wypuszczenie tequili Volcan de mi Tierra. W pierwszej połowie 2017 roku powinny pojawić się na rynku wersje Blanco i Cristalino. Destylarnia leży nieopodal wulkanu Tequila. Znajdują się tu idealne gleby do uprawy niebieskiej agawy. Gorzelnia w ramach współpracy ma przejść gruntowną modernizację.

Dwa dni z M&P

Firma M&P Wina i Alkohole Świata w dniach 5-6 października zapewniła miłośnikom dobrych trunków dwa dni niezapomnianych wrażeń. Po raz siódmy w warszawskiej Fortecy odbył się Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P. Skład wystawców raczej sugerowałby nazwę Międzynarodowy, a nie Ogólnopolski, bo choć goście przyjeżdżają z całego kraju, to wystawcy są z całego świata, ze wszystkich kontynentów, bo i z Nowej Zelandii, i z USA, Meksyku, i z Urugwaju, Argentyny, Chile czy Dominikany, i z RPA, i z Japonii czy Indii, z Izraela, Armenii, i niemal z całej winiarskiej Europy (brakuje tylko Bałkanów). Najwięcej stoisk miały firmy z: Włoch, Hiszpanii i Francji. Dzień wcześniej odbył się IV Salon Degustacyjny Luksusowych Alkoholi M&P, gdzie prezentowano głównie najwyższej klasy mocne alkohole: whisky, koniak, armaniak, brandy, kalwados, ale i wódkę, grappy, okowity, likiery czy wina likierowe.

Czytaj więcej

Tequila Rammstein

Zespół Rammstein z Niemiec wypuścił swoją tequilę klasy reposado. Trunek leżakował w beczkach z francuskiego dębu co najmniej osiem miesięcy. Jak rekomenduje zespół Rammstein na swojej stronie www, ma aromat konserwowanych owoców, agawy, wanilii, karmelu, a smak gładki i słodki. Butelka „ubrana” jest w skórzany pokrowiec, sznurowany ręcznie z tyłu. Zakrętka została zrobiona z żeliwa i opatrzona logo zespołu. Dostępna w Niemczech i niektórych krajach Europy oraz na stronie zespołu www.shop.rammstein.de/en/catalog/product_info.html?products_id=1410. Cena 79 euro.

Montezuma

tania tequila typu mixto, produkowana przez firmę o takiej samej nazwie, butelkowana w USA i dedykowana na tamtejszy rynek z myślą o koktajlach. W wersji Sliver: aromat bardzo delikatny, lekko ziemisty, ziemniaczany, cytrusowy, smak delikatny, słodki, z nutą nugatu. W wersji Gold: aromat lekko rumowy, posmak kukurydziany, ziarnisty, do tequili to nie jest podobne.

Czytaj więcej

Herencia Mexicana

tequila klasy premium, produkowana przez Distillery Agave Tequilana Productores y Comercializadores, w 100 % z błękitnej agawy, pieczonej w tradycyjnych piecach z cegły, następnie destylowanej w starych kotłach i leżakowanej w dębowych beczkach. Destylarnia powstała w 1892 roku w Jalisco. Tequila dostępna jest w wersjach: Blanco, Reposado, Añejo i Extra Añejo. Ta ostatnia sprzedawana jest w wersjach rocznikowych, w numerowanych butelkach.

Czytaj więcej

Don Anselmo

flagowy produkt Destiladora de Agave Azul, firmy założonej w 1930 roku w San Juanito de Escobedo przez Don Anselmo Garcia. Firma cały czas pozostaje w rodzinnych rękach, wytwarza tequile w 100% z błękitnej agawy, a poza Don Anselmo maja marki: El Pial, La Tarea i Chulavista. Agawy na tequilę gotują się przez 12 godzin, a potem przez 72 godziny trwa proces ich fermentacji. Destylowana jest w dużych stalowych kolumnach, a do starzenia wykorzystywane są głównie beczki po bourbonie. Tequila Don Anselmo oferowana jest w wersjach: Blanco, Reposado i Añejo. W aromacie toffi i mleczna czekolada z orzechami, dużo orzechów laskowych. W ustach w pierwszej chwili słodka, potem szorstka, na koniec landrynkowa. W finiszu mleczna czekolada, ziarna kakao.

Czytaj więcej