Vodquila

mieszanka zbożowej wódki i tequili, produkowana w USA przez firmę Red Eye Louie’s. W aromacie dużo tequili i nieco wanilii. Smak słodko-słono-ziemisty. Finisz też, słodycz przyjemna, śmietanowa. Moc – 40%. Firma ma też w ofercie Rumquila – połączenie tequili i odleżakowanego rumu z Portoryko.

AC/DC Thunderstruck

Fabrica de Tequilas Finos S.A. w połowie 2016 roku przygotowała dla grupy AC/DC trzy tequile – Blanco, Reposado i Añejo. „Thunderstruck” to tytuł jednego z przebojów grupy AC/DC z 1990 roku I tak nazywa się trunek z logo zespołu. Butelkowane z mocą 40%, w 100% z błękitnej agawy. Nie są to wybitne tequile. W wersji Blanco w aromacie czuć lakier, ziemistość, słodkie jagody, czarne porzeczki. Smak ziemisty, masło orzechowe. Finisz krótki, miodowy, liściasty. W wersji Reposado aromat jest bardzo delikatny, nuta orzecha laskowego, mokrych liści, liści porzeczki, glina. W ustach słona i ziemista, liście, solanka. Finisz lekko piekący – pieprz biały, wciąż liście.

Czytaj więcej

Degustacja tequili Milagro

Milagro to marka tequili z Jalisco, należy do szkockiego producenta whisky William Grant & Sons. Za jej produkcję odpowiada Pedro Juarez, master distiller z ponad trzydziestopięcioletnim doświadczeniem. Robiona jest wyłącznie z błękitnej agawy. Piñas agawy są gotowane w tradycyjnym ceglanym piecu przez 36 godzin. Fermentacja jest otwarta. Destylacja najpierw w alembiku, potem w kolumnie. Klasyczne wersje to: Silver, Reposado (3-6 miesięcy leżakowania w amerykańskim dębie) i Añejo (14-24 miesiące leżakowania). Jest też linia Reserve, gdzie dodatkowo wykorzystano leżakowanie w dębie francuskim, a wersja Barrel Reserve Silver spędziła 30 dni w beczkach z amerykańskiego i francuskiego dębu i potem została pozbawiono koloru przez filtrację. Najdroższa tequila Milagro Unico, to blend wersji Reposado i Añejo, poddany następnie specjalnej filtracji i utlenieniu.

Czytaj więcej

Gran Patrón Platinum

niezwykła biała tequila z segmentu superpremium, trzykrotnie destylowana, leżakowana przez krótki czas w dębowych beczkach, potem odfiltrowana by pozbawić ją koloru wyciągniętego z drewna. W aromacie ziemistość, wędzone śliwki, pieczone jabłka. Smak bardzo delikatny, zaskakujący – mięta, czekoladka z miętą, w finiszu dochodzi sól, mech, orzeszki piniowe. Moc – 40%.

Mayahuel

Prekolumbijska bogini pulque, czyli napoju alkoholowego wytwarzanego z przefermentowanego soku agawy. Postacie osób pijących pulque przedstawiają m.in. malowidła z piramidy w Cholula, datowanej na 200 rok n.e. Posąg przedstawiający Mayahuel znaleziono w Wielkiej Piramidzie w Tenochtitlan, stolicy azteckiego imperium. Według wierzeń Azteków, Mayahuel miała czterysta dzieci, przedstawianych jako pijane króliki, które poiła pulque zamiast mlekiem. Jak można wyczytać w Wikipedii, Centzon Totochtin (czyli w języku nahuatl czterysta królików) uosabia pijaństwo i poszczególne stopnie upojenia alkoholowego. „Czterysta królików odpowiadało ilości nastrojów, jakie może wywołać pijaństwo. Indiańskie przysłowie mówi, że każdy ma swojego królika. Królik odpowiada za to, czy pijany staje się smutny, wesoły, lubieżny, gadatliwy, agresywny, bezwstydny itp.”.

Degustacja tequili Padre Azul

Luksusowa marka tequili, stworzona w Innsbrucku, destylowana i butelkowana w Jasilico. Sprzedawana w pięknych ręcznie wykonanych butelkach, na które naciągnięto skórę, z masywnym korkiem zwieńczonym metalową czaszką. Oferowana także w specjalnych metalowych walizkach, w których umieszczono trzy warianty tequili i kieliszki. Mistrzem destylacji jest Alberto Partida Plascencia. Błękitne agawy pieczone są w tradycyjnym ceglanym piecu w niskich temperaturach, tak by zachować całość zawartych w roślinie cukrów. Otrzymany alkohol jest wyjątkowo delikatny i aromatyczny. Oferowane wersje to: Blanco, Reposado i Añejo oraz w bardzo limitowanych ilościach, w krysztale Swarovskiego – Extra Añejo.

Czytaj więcej

Patron Burdeos

Wspaniała tequila, minimum dwudziestoletni destylat, amerykański i francuski dąb, a potem finisz w beczkach po winach bordeaux. Niesamowity aromat rodzynek, starego koniaku, miodu i bardzo delikatna nutka ziemistości. W smaku miód, ziemistość, wiśnie, finisz to czekoladki z wiśniówką, ziemistość, orzeszki ziemne. Butelkowana z mocą 40%.

Jose Cuervo Reserva de la Familia 2014

Jeden ze skarbów piwnic Jose Cuervo. Aromat bardzo delikatny, najpierw czujemy strony starej księgi, egzotyczne drewno (heban), egzotyczne suszone, kandyzowane owoce (może papaja), aromatyczne herbaty, orzeszki coli, rześkość amerykańskiego dębu. Smak niezwykle delikatny, mineralny, oleisty, morskie trawy, w finiszu trochę soli i bataty. Wspaniała. Butelkowana z mocą 38%.

Jose Cuervo Platino

Znakomita tequila, rocznikowana, wypuszczona w serii Reserva de La Familia, wydestylowana z wyselekcjonowanych, starych pinii agawy. Butelkowana z mocą 40%. W nosie: miód, żywica, ziemistość, melon, pieczony banan, podsumowując jest bardzo słodko. W smaku delikatna, słodka, orzeźwiająca, jak sok ze słodkiej pomarańczy, pomelo. Finisz to woda z miodem i mineralność, ziemistość.

Zymomonas mobilis

Specyficzna bakteria, która przyspiesza fermentację alkoholową. Lubi klimat ciepły i tropikalny, występuje m.in. na agawie, w trzcinie cukrowej, palmach czy kakaowcach. Korzystają z jej upodobań w Meksyku, dzięki zymomonas mobilis fermentacja pulque trwa tylko 24 godziny, dotyczy to wszystkich alkoholi destylowanych z różnych odmian agawy, jak: tequila, mezcal, sotol i inne. Także w Afryce uczestniczy w fermentacji wina palmowego. Daje specyficzny aromat gnijących jabłek, lubiany przez niektórych kraftowych producentów piwa czy cydru, którzy specjalnie wprowadzają do brzeczki zymomonas mobilis. Ten aromat, to efekt przerabiania cukru, obecność bakterii prowadzi do powstawania kwasu pirogronowego, towarzyszącego fermentacji.

Jose Cuervo Reserva de la Familia The Rolling Stones Tour Pick

W lutym 2016 roku Jose Cuervo wypuściło dwie specjalne edycje butelek w hołdzie zespołowi Rolling Stones i jego tournée po Ameryce w 1972 roku. The Rolling Stones smakowali koktajli Cuervo Tequila Sunrise w barze The Trident w San Francisco, podczas swojej trasy koncertowej i został on przyjęty jako „oficjalny koktajl trasy”. Drink towarzyszył zespołowi w 32 miastach, na 48 koncertach. Wypuszczono dwie tequile, białą The Special Edition Rolling Stones Jose Cuervo Especial i starzoną Collector’s Edition Reserva de la Familia. Butelki są ręcznie numerowane, zamknięte w pamiątkowej czerwonej skrzynce z symbolem zespołu.

Czytaj więcej

Smaki i aromaty Meksyku

W mroźny poniedziałkowy wieczór 5 lutego zagościły meksykańskie smaki i aromaty w Kicie Koguta. Spotkanie poprowadził Łukasz Gołębiewski, redaktor naczelny magazynu „Aqua Vitae”. Dowiedzieliśmy się m.in., że wbrew rozpowszechnionym opiniom agawa nie jest kaktusem, biologicznie bliżej jej do szparagów niż kaktusów; agawa potrafi dożywać ponad stu lat, a zakwita pierwszy raz po 8-10 latach, od co najmniej 2000 lat wykorzystywana jest do produkcji alkoholu. Bohaterami wieczoru były trunki wytwarzane z agawy (tequila) i agavácea dasylirion, zwanej dziką agawą, choć nie należy do rodziny agaw – sotol. Krok po kroku poznawaliśmy proces powstawania tequili i sotolu. Każdy z uczestników otrzymał książkę o meksykańskich bandidos „Bandyci Rodrigues”, autorstwa Łukasza Gołębiewskiego, który wielokrotnie podróżował po Meksyku.

Czytaj więcej

Już dziś – degustacja alkoholi z Meksyku

Zapraszamy na arcyciekawą degustację trunków prosto z Meksyku >> tequila vs sotol. Już dziś o godz. 19.00 w Kita Koguta, ul. Krucza 6/14 Warszawa. Tequila Lunazul oraz jedyny sotol w Polsce – Sotol – Hacienda de Chihuahua.
Alkohole wieczoru:
• Hacienda de Chihuahua Sotol Mesteno (51% Agavacea)
• Hacienda de Chihuahua Sotol Añejo
• Lunazul Tequila Blanco 100% de Agave
• Reposado 100% de Agave
• Lunazul Tequila Añejo 100% de Agave