Magia dojrzewania

22 sierpnia Coctail Bar Max & Dom Whisky na Nowym Świecie 32 w Warszawie zaprasza na masterclass, które poprowadzi John Quinn – global brand ambassador Tullamore Dew. Do degustacji: Tullamore DEW Original, Tullamore DEW XO, Tullamore DEW 12yo i premierowa Tullamore DEW 15yo + Demerara Rum, używanych do finiszowania Tullamore DEW XO. Cena: 100 zł (dla każdego w cenie biletu butelka Tullamore DEW XO w prezencie).

Czytaj więcej

The Irishman Founder’s Reserve

Mieszanka 70% single malt i 30% single pot still whiskey jest swego rodzaju wizytówką marki. Butelkowana z mocą 40%. Aromat lekki, słodki, nuty toffi, słodkich jabłek, brzoskwini czy marmolady z tych owoców. Delikatna nuta dymna, jak z wypieczonego pieczywa tostowego. W ustach whiskey także jest lekka, owocowa – głównie brzoskwinie i słodkie morele, także słodkie jabłka. Finisz krótki, ale przyjemny, wciąż duża owocowość, na pierwszym planie jabłka. Zgodnie z nazwą, ta whiskey dobrze oddaje irlandzki styl.

Spotkanie z Glendallough

31 lipca w wiktoriańskich wnętrzach Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów odbyła się prezentacja destylarni Glendalough. Położona w pobliżu samotni świętego Kewina, w górach Wiklow, godzinę drogi od Dublina, destylarnia specjalizuje się w whiskey, ginie i tradycyjnym irlandzkim bimbrze, czyli poitin. Symbolem firmy jest św. Kewin z rozpostartymi ramionami, trzymający w dłoni ptaka. Degustację w Warszawie poprowadził Kevin Keenan, współwłaściciel i założyciel Glendalough, a gospodarzami byli Patryk Le Nart, twórca Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów oraz Sławomir Kojło, prezes firmy Cerville Investments, która jest wyłącznym polskim dystrybutorem marki Glendalough. Pokazano najważniejsze produkty, a także przedpremierową nowość, prosto z beczki – pierwszą whsikey pot still leżakowaną w irlandzkim dębie.

Czytaj więcej

Diageo otwiera nową destylarnię whiskey w Dublinie

Należąca do Diageo destylarnia Roe & Co rozpoczęła produkcję w Dublinie. Nazwa nawiązuje do postaci George’a Roe, legendy irlandzkiej whiskey z czasów jej świetności w XIX wieku. Otwarcie destylarni kosztowało 25 mln euro, a ulokowano ją w odrestaurowanych budynkach elektrowni browaru Guinnessa przy Thomas Street. Są tu trzy alembiki, które mogą pracować razem, ale też tylko w parze do podwójnej destylacji, roczne moce produkcyjne to 500 tys. l. Wszystkie kierownicze stanowiska w destylarni objęły kobiety, zarządza nią Gráinne Wafer, master blenderem jest Caroline Martin, zaś master distillerem Lora Hemy. 21 czerwca destylarnia zostanie otwarta dla odwiedzających.

Czytaj więcej

Quiet Man z niespodzianką

3 czerwca odbyło się spotkanie z irlandzką whiskey The Quiet Man w koktajl barze Kita Koguta. Prowadzący, Bogusław Pawlak, wyłączny dystrybutor marki i właściciel specjalistycznego sklepu z alkoholami Świat Whisky, bardzo ciekawie opowiadał o historii irlandzkiej whiskey, wplatając anegdoty. – Szkoci od dawna kłócą się z Irlandczykami, kto wynalazł whisky, zapominając, że wodę życia wynaleźli Arabowie. Na temat sztuki degustacji whisky, Bogusław Pawlak mówił: – Trunek trzeba trzymać na języku tyle sekund, ile ma on lat.

Czytaj więcej

Teeling Plantation Rum 2018

irlandzka whiskey mieszana, leżakowana przez sześć lat w beczkach po bourbonie, a następnie finiszowana w beczkach po rumie Plantation z Jamajki, Gujany i Barbadosu. Rumy Plantation to marka Maison Ferrand i po okresie leżakowania w tropikalnym klimacie trafiają do Francji do beczek po koniaku, mamy zatem wyjątkowo złożoną mieszankę drewna. Aromat whisky jest lekki, drożdżowy, jest siarka, jest przyjemna słodycz brzoskwini. W ustach – słód, wypieczony chleb, maliny. Finisz również słodki – poziomki, maliny i ziarno. Edycja limitowana, rocznikowana, 12 tys. butelek. Moc – 46%.

Osiemnastoletnia Tullamore D.E.W. w ofercie CEDC

Polska oferta dystrybucyjna CEDC została poszerzona o kolejny wariant irlandzkiej whiskey – Tullamore D.E.W. 18YO Single Malt. Dojrzewająca w tradycyjnych beczkach po bourbonie, a przez ostatnie pół roku jest finiszowana w starannie dobranych czterech typach beczek: po bourbonie, sherry, porto i winie madera. Dostępna będzie w sprzedaży w sklepach specjalistycznych i sklepie internetowym KultoweAlkohole.pl w rekomendowanej cenie 480 zł.

Writers’ Tears z beczek po marsali

Walsh Whiskey Distillery wypuściła limitowaną edycję swojej whiskey finiszowanej przez rok w beczkach typu hogshead po winie marsala. To trzykrotnie destylowana whiskey, blend single malt i single pot still, butelkowana z mocą 45%. Wcześniej alkohol dojrzewał w beczkach po bourbonie, producent nie podaje wieku whiskey. Beczki po marsali pochodzą z winnic Florio na Sycylii. Wcześniej Walsh wprowadził limitowaną wersje innej swojej whiskey, The Irishman, finiszowaną w beczkach po tym samym winie. Nowa edycja to 2430 butelek z pięciu beczek, z czego większość trafi do Australii oraz na rynek lokalny. W Polsce wyłącznym dystrybutorem destylarni Walsh jest M&P.

The Dubliner w ofercie Stock Polska

Oferta irlandzkiej whiskey Stock Polska została poszerzona o markę The Dubliner, dostępną w dwóch wariantach. The Dubliner Irish Whiskey (40%) to trzykrotnie destylowana blendowana whiskey, przechowywany przez 3 lata w specjalnie dobieranych, dębowych beczkach po bourbonie. oraz The Dubliner Irish Whiskey Liqueur (30%) – połączenie irlandzkiej whiskey z miodem i karmelem, kremowe i gładkie.

Czytaj więcej

Millars

irlandzki blend, firmowany przez Adam Millar and Co. Był to sprzedawca z Dublina, który wprowadził tą markę w 1843 roku jako The Millars Special Reserve Irish Whiskey. Była dostępna do początku lat 70. XX wieku. Wskrzeszona w 1987 roku w The Kilbeggan Distillery Company, alkohol pochodzi z destylarni Cooley – jest to mieszanka słodowanego jęczmienia i kukurydzy. Markę odkupiono od spadkobierców Adama Millara, nie odniosła jednak sukcesu, bo to niskiej klasy whiskey. Wiek destylatu i leżakowanie nie są znane. W aromacie czekolada, drożdże, maliny. Smak słodu i malin. Finiszu w zasadzie brak – słodowy. Moc – 40%.

Różne oblicza Tullamore Dew

12 marca w Domu Whisky w Warszawie odbyła się prezentacja kilku whisky z oferty Tullamore Dew. Spotkanie prowadził Kevin Piggott, ambasador marki. Do spróbowania było kilka ekspresji irlandzkiej whiskey – klasyczna wersja trzykrotnie destylowanej Tullamore Dew, finiszowana w beczkach po rumie, wersja dwunastoletnia a także niespodzianka – single pot still whiskey z nowej destylarni w Tullamore.

Czytaj więcej

Spotkanie z Tullamore DEW

12 marca o godz. 18.00 w Coctail Bar Max & Dom Whisky na Nowym Świecie w Warszawie odbędzie się prezentacja whiskey Tullamore DEW, którą poprowadzi Kevin Piggott, ambasador destylarni. Prezentacja whiskey będzie połączona z food pairingiem. Do degustacji będą: Tullamore DEW Original, Tullamore DEW 12YO, Tullamore DEW XO oraz niespodzianka – eksperyment przywieziony specjalnie na tę okoliczność prosto z destylarni.

Czytaj więcej

Otwarcie destylarni Liberties w Dublinie

20 lutego nastąpiło uroczyste otwarcie Dublin Liberties Distillery. Zbudowana w starej robotniczej dzielnicy, niedaleko dublińskiej katedry i dosłownie na tyłach nowej destylarni Teeling. Właścicielem destylarni jest Quintessential Brands, które na rynku irlandzkiej whiskey butelkuje marki The Dubliner, Liberties czy rozmaite Irish-whiskey cream. 25% udziałów w Quintessential Brands ma grupa Stock Spirits.

Czytaj więcej

Whiskey Proper No. Twelve dostępna w ofercie Świat Whisky w Poznaniu

Długo wyczekiwana i poszukiwana przez wielu irlandzka whiskey Proper No. Twelve jest już do nabycia w sklepie internetowym i stacjonarnym Świat Whisky – Poznań. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na swiat-whisky.sklep.pl/blended-whiskey-irlandzka/3137-proper-no-twelve-irish-whiskey-40-07l.html oraz do sklepu stacjonarnego przy ul. Rakoniewickiej 10 w Poznaniu.

Czytaj więcej

Whisky w Poznaniu

22 lutego Świat Whisky zaprasza na degustację whisky: Naked Grouse, Bushmills 16YO, Highland Park 12YO, Highland Park 18YO, The Macallan 12YO i The Macallan 15YO. Miejsce: Świat Whisky, ul. Rakoniewicka 10, Poznań. Godz. 18.30. Bilet: 50 zł (do wykorzystania przy zakupie prezentowanych produktów).