Glenfiddich w nowym opakowaniu

W październiku Glenfiddich zadebiutował w nowych butelkach dla wersji 12YO i 15YO. Jednym z detali nowego wzoru butelki jest wyraźnie wygrawerowany w szkle symbol doliny, nadający jej większej wyrazistości i honorujący wieloletnie dziedzictwo marki. Wytłoczony w złotym kolorze, symbol jelenia, dumnie prezentuje się pomiędzy ułożonymi w kształt litery V stokami doliny. Ozdobiony złotymi elementami podpis Williama Granta, znajduje się w górnej części butelki. Edycja dwunastoletnia ma nową nazwę Our Original Twelve, tradycyjnie leżakuje w beczkach po sherry oloroso i bourbonie. Piętnastolatka teraz nazywa się Our Solera Fifteen, sposób jej produkcji pozostaje neizmieniony – beczki po sherry i bourbonie ustawione w systemie solera. Sugerowana cena Glenfiddich Our Original Twelve w sklepach kanału handlu tradycyjnego to 149 zł za 700 ml, natomiast Glenfiddich Our Solera Fifteen – 239 zł za 700 ml.

Czytaj więcej

Bowmore 10YO Dark & Intense

edycja dla sklepów wolnocłowych. Beczki po sherry i ex-bourbon hogsheads. Zgodnie z nazwą – bardzo ciemna, barwa likieru kawowego. Zapach orzechów, figi, daktyli, rodzynek, domowego kominka. Bardzo ciekawy smak – ziemniak wyjęty z ogniska i orzechy, wędzone wiśnie, suszone śliwki i rodzynki. Finisz w pierwszej chwili cierpki, tytoniowy, potem słodszy – herbata, hibiskus, rodzynki. Moc – 40%.

Whisky i historia Szkocji

30 października w Salonie M&P Strzelecka 27 odbyła się prezentacja whisky z serii Battlehill, od niezależnego bottlera, firmy Duncan Taylor. Nazwa serii whisky nawiązuje do historycznego miejsca, gdzie rozegrały się krwawe wydarzenia szkockiej historii. Nawiązanie jest nieprzypadkowe, gdyż widniejące w nazwie „bitewne wzgórze”, położone jest w pobliżu Huntly (Aberdeenshire), gdzie mieści się siedziba Duncan Taylor. Degustację połączono z krótką historyczną pogadanką na temat wydarzeń, które dały nazwę kosztowanemu trunkowi. Wygłosił ją Maksymilian Wohl.

Czytaj więcej

Balblair masterclass

Destylarnia Balblair kilka miesięcy temu zadebiutowała z zupełnie nową linią whisky. Prezentację nowych butelek poprowadził Gregor Sterling, ambasador whisky w Inver House. Dotąd Balblair było znane z wersji rocznikowych, Vintage, swoich whisky. Przez ostatnich dziesięć lat wypuścili aż 34 edycje rocznikowe, więc sporym zaskoczeniem była zupełnie nowa linia: 12, 15, 18 i 25-letnich whisky. Na razie zaniechali edycji rocznikowych, choć nie wykluczone, że będą się pojawiały w wersjach dla sklepów wolnocłowych lub jako specjalne edycje.

Czytaj więcej

Bruichladdich – Progressive Hebridean Distillers

Fort Whisky zaprasza 6 listopada o godz. 19.00 na degustację whisky Bruichladdich. Spotkanie poprowadzi ambasador destylarni Bruichladdich – Mateusz Zabiegaj. Do spróbowania będą zarówno wersje podstawowe jak i wersji 100% Islay dwóch marek destylarni (Bruichladdich i Port Charlotte), a także wyjątkowa Octomore. Dodatkowo będzie to okazja by porównać współczesne Port Charlotte z perełką – 15 letnią edycją z beczki typu hogshead po sherry, destylowaną w roku 2002.

Czytaj więcej

Wyprawa do Balmenach

W dniach 21-24 października firma International Beverage, właściciel marki Inver House i pięciu destylarni w Szkocji, zorganizowała wyjazd studyjny dla laureatów konkursu barmańskiego Hankey Bannister. Do Szkocji polecieli: Mateusz Bala z Six Coctails, Michał „Mycek” Stasiak z Domu Whisky i Aleksander Pelowski z Małej Sztuki, a także Łukasz Gołębiewski z „Aqua Vitae”.

Czytaj więcej

Nowa odsłona Diageo Special Releases

Na całym świecie odbyły się już premierowe degustacje tegorocznego wyboru whisky w serii Diageo Special Releases. W tym roku jest to zestaw ośmiu butelek z destylarni Diageo, które wyselekcjonował do serii master blender dr Craig Wilson, a temat przewodni w 2019 roku to „Rzadkość w naturze”, każda butelka oddaje unikatowość, ale i charakter destylarni. Najtańsza whisky w zestawie kosztuje 85 funtów, najdroższa – 1500 funtów, najmłodsza whisky ma 12 lat, najstarsza – 30. Wszystkie to single malts.

Czytaj więcej

Kichoman Rocznik 2010

Ukazała się czwarta w tym roku – i jak zapowiada destylarnia ostatnia – limitowana edycja whisky Kilchoman. Jest to dziewięcioletnia Kilchoman 2010 Vintage, zestawiona z 45 beczek, z czego 42 to beczki po bourbonie i trzy po sherry oloroso. Zabutelkowany z mocą 48% bez filtrowania na zimno. Łącznie do sprzedaży trafi 15 tys. butelek. W Polsce dystrybutorem whisky Kilchoman jest M&P.

Czytaj więcej

Szkocja & whisky

30 października o godz. 19.00 w salonie M&P Strzelecka 27 odbędzie się spotkanie poświęcone historii pewnej bitwy, która rozegrała się w Szkocji pod miasteczkiem Huntly w 1307 roku. O tym wydarzeniu w historii Szkocji opowie Maksymilian Wohl, a pogadance towarzyszyć będzie whisky Craigellachie 10YO z serii Battlehill. Whisky butelkowana jest w Huntly, przez niezależnego bottlera Duncan Taylor, a cała seria powstała dla uczczenia wydarzeń z początku XIV wieku.
Bilet na degustację w cenie 40 zł/os. będzie można odliczyć przy zakupie dowolnej butelki whisky z kolekcji Battlehill.

Kilchoman 100% Islay 8th Edition

ósma edycja, mniej torfowa (ok. 20 ppm) od poprzedniej. Zestawiona z 23 beczek po bourbonie i 7 beczek typu butt po sherry, napełnionych w latach 2008-2012. W aromacie jod, torf, morska bryza – sól. Koherentnie w smaku – sól, solone wędzone mięso, dużo jodu, dużo dymu, wędzenia, nawet zwęglenia. I trochę wanilii. Cierpki finisz – taniczne czerwone wino, szynka parmeńska, tytoń, lekko drożdże, lekko wiśnie. W Polsce w ofercie M&P.

Eksperymentalna edycja z Kininvie

Trzy nowe whisky sygnowane marką Kininvie, to nowa propozycja William Grant & Sons. Pracująca w cieniu Glenfiddich i Balvenie, destylarnia Kininvie nie jest w pełni są, oddzielnym zakładem i produkuje whisky głównie do blendów William Grant & Sons. Kilka dotychczasowych edycji single malt z Kininvie ukazało się w limitowanych edycjach i są to butelki bardzo drogie. Tym razem cena jest niezwykle atrakcyjna, 35 funtów. Seria nazywa się The Kininvie Works. Mamy w niej KVSM001 – pięcioletnią single malt, która była trzykrotnie destylowana i leżakowana w beczkach po bourbonie, zabutelkowana z mocą 47%. Kolejna butelka, to KVSG002, whisky single grain, z dodatkiem słodowanego żyta, leżakowana trzy lata w beczkach z dziewiczego amerykańskiego dębu. Butelkowana z mocą 47,8%. I jeszcze KVSB003, whisky blendowana, z dużym udziałem destylatów słodowych, w wieku trzech lat. Butelkowana z mocą 48,2%.

Nowy Highland Park

Ukazała się nowa edycja whisky Highland Park 21YO, tym razem zestawiona z: sześciu pierwszy raz napełnionych beczek po sherry z europejskiego dębu, czterech pierwszy raz napełnionych beczek po sherry z amerykańskiego dębu i pięciu ponownie napełnionych beczek po sherry z amerykańskiego dębu. Butelkowana z mocą 46%. Cena to 230 funtów za butelkę.

Deanston Virgin Oak

młoda, ale wyrazista whisky, po okresie leżakowania w beczkach po bourbonie trafiła do beczek z dziewiczego amerykańskiego dębu. Butelkowana z mocą 46,3%. Zapach surowego sosnowego drewna, lasu, jałowca. Smak cierpki, leśny, żywica, jałowiec i wanilia. Cierpki finisz, sok z wiśni, tarnina, tytoń. Polskim dystrybutorem marki Deanston jest MV Poland.

Trzecia edycja GlenAllachie 10YO CS

GlenAllachie Cask Strength 10YO Batch 3 była leżakowana w ponownie napełnionych beczkach po bourbonie (1st & 2nd fill), beczkach ex-sherry PX puncheon, ex-sherry oloroso hogshead oraz z dziewiczego dębu. Wyselekcjonowana przez Billy Walkera. Zabutelkowana z mocą 58,2%, w liczbie limitowanej do 3500 butelek. W Polsce whisky pojawi się w ofercie M&P, podobnie jak dwie poprzednie edycje Batch 1 i 2.

Premiera DSR 2019 w Polsce

25 października Whiskymywife zaprasza na oficjalną premierę w Polsce whisky z serii Diageo Special Releases 2019. Koszt uczestnictwa w degustacji to 380 zł. Zgłoszenia: daniel@whiskymywife.pl (zgłoszenia przyjmowane wyłącznie na adres mailowy). Dostępnych jest wyłącznie 35 miejsc. O udziale w degustacji decyduje kolejność zgłoszeń. W ramach degustacji whisky z serii Diageo Special Releases 2019 należy spodziewać się 9 pozycji. Do tej pory znanych jest tylko 8 z nich: Cardhu 14YO, Cragganmore 12YO, Dalwhinnie 30YO, Lagavulin 12YO, Mortlach 26YO Pittyvaich 29YO, Talisker 15YO, The Singleton of Glen Ord 18YO.

Ardbeg Supernova powraca

Ardbeg ponownie wypuszcza wersję swojej whisky Supernova. SN2019 to mocno torfowana whisky, z aromatami: słodkiego toffi, anyżku, eukaliptusa i intensywnego zapachu ogniska wyłaniającego się z mgławicy dymu i torfu. Ardbeg Supernova 2019 jest oficjalnie dostępny w najlepszych sklepach specjalistycznych i Ambasadzie Ardbega. Wypuszczono także niewielką ilość butelek Komitetowych.

GlenAllachie 10YO Port Wood

whisky finiszowała ok. 15 miesięcy w beczkach po porto, butelkowana z mocą 48%. Aromat słodki, gruszki, jabłka – rześko, do tego sporo wiśni, rodzynek, ciasta drożdżowego z rodzynkami. Także smak jest bardzo owocowy, banany, pomarańcze, gruszki, likierowe wino, głęboko pod spodem nuta dymna, pieczona. W finiszu nuty mineralne, nadal dużo bananów, ananas, jabłka, marakuja. Bardzo przyjemna edycja, nie czuć w ogóle mocy alkoholu. Polskim dystrybutorem jest M&P.