Douglas Laing na Wielkanoc

Niezależny bottler, forma Douglas Laing, przedstawia wielkanocną whisky – Old Particular Easter Edition. To whisky w wersji cask strength, single grain, z destylarni Invergordon, w wieku 22 lat. Tylko 155 butelek. Wydestylowana w maju 1997, zabutelkowana w marcu 2020 z mocą 48,9%. Cena – 85 funtów. Whisky można zamawiać bezpośrednio u bottlera: https://www.douglaslaing.com/shop/old-particular-easter-edition-invergordon-22-years-old.

Czytaj więcej

Historyczna degustacja

2 kwietnia Dom Whisky i Mateusz Zabiegaj, brand ambasador marki Bruichladdich, przeprowadzili pierwszą w Polsce degustacje whisky on-line. Prowadzona przez Skype dla 24 uczestników, degustacja przejdzie do historii polskiej whisky. Trwała ponad dwie godziny, pokazała, że doskonale może przebiegać interakcja na odległość, na wysokim poziomie dyskursu. Daniel Szydłowski z Domu Whisky już zapowiada, że takich degustacji będzie znacznie więcej, także z udziałem zagranicznych prowadzących. Chętnych było kilkakrotnie więcej niż miejsc, wszystkie bilety w cenie 240 zł za osobę wyprzedały się w 20 minut.

Czytaj więcej

Longrow 21YO Peated

aromat torfu, miodu, fiołków i skóry. W smaku przyjemny torf, dym, pieczone w ognisku ziemniaki otulone miodem, ale też nieco cierpka nuta papierówki. Finisz delikatnie apteczny i słodki – daktyle, powidła mandarynkowe, a do tego… wędzona na ruszcie ryba, popiół. Moc – 46%. W ofercie M&P.

Glengarry Peated and Smoky

marka Glengarry jest na rynku od 2015 roku. Destylatów dostarcza Loch Lomond, kierując produkt głownie na eksport, m.in. do: USA, Francji, Hiszpanii, ale także do Polski. Dymna wersja jest czwartą whisky pod tą marką. Aromat bardzo intensywny – torf, leśne poszycie, leśne grzyby, propolis, ciasto drożdżowe. W smaku lekka, zdominowana przez torf, dużo dymu, wędzone śliwki. Finisz szorstki – popiół, pieczony w ognisku ziemniak, nuta septyczna. Moc – 40%. W ofercie Cerville.

Czytaj więcej

GlenAllachie inwestuje

Właściciele destylarni GlenAllachie otrzymali linię kredytową o wartości 30 mln funtów na inwestycje w rozwój i pozyskiwanie nowych rynków. W maju ma trafić na rynki blendowana whisky GlenAllachie White Heather Scotch. Będzie to kolejny, po MacNair’s Lum Reek, powrót na rynek dawnej marki. Dobrym wskaźnikiem wzrostu marki GlenAllachie jest wzrost liczby zatrudnionych pracowników w ciągu roku – z 7 do 22.

GlenAllachie 2004 PX Hogshead 14YO

whisky z beczek po sherry pedro ximenez, butelkowana z mocą beczki 58,5%. Edycja z 2019 roku dla M&P, wypuszczono 332 butelki. Aromat orzechów włoskich i orzechów laskowych, rodzynek i fig. Bardzo dużo sherry. W smaku drożdże, wiśnie, śliwki wędzone, mocno wypieczone ciasto drożdżowe z rodzynkami. W finiszu słodycz daktyli, fig, syropu gruszkowego, ale też skóra, tytoń i sadza. Moc – 58,5%.

Czytaj więcej

Glenlivet 12YO Double Oak

The Glenlivet 12YO powrócił po długiej przerwie, na etykiecie pojawiła się informacja „double oak”, dojrzewa w dębie europejskim i amerykańskim. Aromat słodki, owocowy: pomarańcze, nektarynki, morele i banany. W smaku dużo pomarańczy, imbir, ziarno, kaszka bananowa. W finiszu imbir i pomarańcze, grejpfrut, rozgrzewające nuty pieprzu. Moc – 40%.

Bruichladdich Family online

Dom Whisky zaprasza na degustację online z udziałem Mateusza Zabiegaja brand ambasadora marki Bruichladdich. Do spróbowania będą: Bruichladdich The Classic Laddie, Bruichladdich Islay Barley 2011, Bruichladdich Bere Barley 2010, Port Charlotte 10YO, Port Charlotte Islay Barley 2012. Koszt degustacji wynosi 240zł/os. W cenie butelka Port Charlotte Islay Barley 2012, zestaw 5 sampli 0,20ml oraz kieliszek degustacyjny Dom Whisky.

Czytaj więcej

Spirit of Speyside odwołane

Tegoroczny festiwal Spirit of Speyside został odwołany, impreza odbędzie się w 2021 roku w dniach 28 kwietnia-3 maja. Konkurs Spirit of Speyside, którego preeliminacje mają odbyć się także w Polsce, odbędzie się 29 sierpnia. O terminie polskiego spotkania konkursowego będziemy informować, kiedy tylko możliwa będzie ponowna organizacja wydarzeń degustacyjnych.

Tamnavulin Double Cask

single malt ze Speyside bez podania wieku, beczki po bourbonie i sherry. Aromat maślany, jabłka, gruszki, brzoskwinie i słód. W smaku gorzka czekolada, pieprz i sól, dobrze wypieczona skórka chleba. Finisz – krakersy i wiśnie. Moc – 40%. Przyjemna, niezobowiązująca whisky. W ofercie Polmosu Bielsko-Biała.