Ardbeg Grooves Committee Exclusive

Whisky leżakowana w beczkach, które zostały mocno wypalone od wewnątrz, tak, by na powierzchni drewna powstały głębokie bruzdy, butelkowana z mocą 51,6%. Eksperymentalnie dodano tu pierwszą w historii Ardbega single malt, która leżakowała w beczkach po czerwonym winie. Trunek aż ciężki od dymu, smoła, węgiel, ser pleśniowy. W ustach niesamowicie wyrazisty, gencjana, wytrawne. Finisz ziemisty, torfowy, liście, suszone trawy. Od czasów Aligatora nie było tak dobrego Ardbega. Niestety, do Polski trafiło kilkanaście butelek i zniknęły w ciągu pół godziny od rozpoczęcia ich sprzedaży w Ambasadzie Ardbega w Domu Whisky w Warszawie. Tego samego dnia wieczorem możne je było kupić w cenie już… trzykrotnie wyższej. To chyba inwestycyjny rekord, wart uwiecznienia w księdze rekordów Guinnessa.

Morskie opowieści

27 marca, w International Whisk(e)y Day, odbędzie się degustacja whisky single malt z pięciu nadmorskich destylarni. Będą to: Port Ellen 1983 27YO 59%, Jura 21YO 51,2%, Old Pulteney 17YO 46%, Bunnahabhain 16YO 48,4% i Tobermory 15YO 46,3%. Trzy edycje single cask (z jednej beczki) od niezależnych dystrybutorów, dobra zabawa i konkursy z nagrodami. Jedna osoba może zakupić maksymalnie dwie wejściówki. Miejsce: klimatyczne wnętrze Weles Bar, ul. Nowogrodzka 11.

Czytaj więcej

Whisky Niepodległa

Distinctive Distillations zaprasza 23 marca 2018 o godz. 19.30 do Restauracji Po Wiśle (Warszawa, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 43) na degustację czterech whisky od niezależnych firm (independent bottlers) i dodatkowej o nazwie Indepedence, czyli łącznie 5 porcji. Wśród degustowanych whisky będą: 25-latka z Lowland, z zamkniętej destylarni Bladnoch, dwie whisky ze Speyside, whisky o mocy beczki z destylarni Caol Ila plus powitalny dram niespodzianka. Przyjdź i sprawdź czy zgadniesz?

Czytaj więcej

Ardbeg Day 2018

W tym roku światowe święto Ardbeg Day odbędzie się w sobotę 2 czerwca. Ardbeg Day zakończy trwający przez tydzień, od 25 maja, Islay Festival of Malt and Music Fèis Ìle, który w tym roku obchodzi trzydziestolecie. Od 2012 roku Ardbeg jest partnerem festiwalu. Data polskich uroczystości Ardbeg Day nie została jeszcze ustalona.

Inchmurrin 2003 Sauternes Cask Loża Dżentelmenów

Kolejna whisky single cask z destylarni Loch Lomond, zabutelkowana z mocą 53,5% dla Loży Dżentelmenów. Mamy tu beczkę po bourbonie hogshead 250 l oraz finiszowanie w beczkach po sauternesie przez rok. Wypuszczono tylko 292 butelki. Nuty są zaskakujące, bo jest tu kwaśne siano, cytryny, limonki, mało tego – nuty mięsne, jak szynka parmeńska z melonem. Jeżeli coś słodkiego, to cytryna kandyzowana, no i dużo melona, mango. Jeszcze kwaśne zielone jabłko i odrobina lukru. W smaku delikatnie drożdżowa, sporo soli, wypieczona skórka chleba i miód. Finisz to chleb z solą i lutefisk – biała, mocno zasolona ryba, jedno z ulubionych dań Norwegów. Pełne zaskoczenie.

Whisky, Winsky i Loża Dżentelmenów

7 marca w Winsky Wine’n’Whisky Bar swoje najnowsze butelki zaprezentował Artur Brzychcy, twórca Loży Dżentelmenów. Wyselekcjonowane przez niego pojedyncze beczki są butelkowane w bardzo krótkich seriach, po 200-30 sztuk. Dwa najnowsze wypusty Loży Dżentelmenów, to whisky Glen Scotia 2008, butelkowana z mocą beczki 55,5%, beczki po raz pierwszy napełnione po bourbonie. Tylko 234 butelki. Druga whisky, to Inchmurrin 2003 Sauternes Cask o mocy 53,5%. Beczka po bourbonie i finiszowana w beczkach po sauternesie przez 12 miesięcy, ukazały się 292 butelki. Obydwie whisky pochodzą z destylarni należących do Loch Lomond.

Czytaj więcej

Rozbudowa destylarni Ardbeg

Destylarnia Ardbeg rozpoczęła rozbudowę. Do dotychczasowej pary alembików dodane zostaną dwa kolejne, inwestycja zostanie ukończona w 2019 roku. Nowe pomieszczenie do destylacji zostanie zbudowane w miejscu, gdzie stały stare, wyburzone magazyny. Budowa nie wpłynie na ruch turystyczny, ani na bieżąca produkcje whisky. Ardbeg, dziś jedna z najpopularniejszych torfowych whisky, jeszcze do 1997 roku stał zamknięty. I mimo swojej sławy jest jedna z najmniejszych szkockich destylarni.

Loża Dżentelmenów w Winsky

Loża Dżentelmenów i Winsky Wine’n Whisky Bar zapraszają 7 marca na degustację whisky pt. „Potęga single cask bottling”. W trakcie spotkania do spróbowania będą whisky pochodzące z beczek wyselekcjonowanych przez Lożę Dżentelmenów. Spotkanie poprowadzi Artur Brzychcy – master bottler Loży Dżentelmenów. Miejsce: Winsky Wine’n Whisky Bar, Wioślarska 10, Warszawa. Godz. 20.00.

Drugi Edradour

Do niedawna najmniejsza, oraz jedna z najbardziej urokliwych destylarni w Szkocji – Edradour – mieszcząca się w miasteczku Pitlorchly, od 2018 roku zwiększa moce produkcyjne. Projekt budowy drugiej, bliźniaczej destylarni – Edradour II – zakłada wierną kopię aparatury destylacyjnej ze starego budynku. Obie destylarnie będą działały równolegle. Tym samym możliwe będzie skrócenie trybu pracy z sześciu do pięciu dni, równocześnie ze zwiększeniem produkcji ze 125 tys. l do 200 tys. l spirytusu rocznie. Powstaje także nowy magazyn leżakowania, dzięki któremu będzie możliwe przechowywanie 25 tys. beczek whisky zamiast 6 tys. jak do tej pory. Dzięki połączonej mocy obu destylarni, potencjalne moce produkcyjne (być może w przyszłości) sięgną 500 tys. litrów spirytusu rocznie. Jest to odpowiedz destylarni na stałe wzrastający popyt na whisky.

Czytaj więcej

Serce blendu

23 lutego w restauracji Freta 33 odbyła się degustacja trzech whisky single cask z oferty Scotch Malt Whisky Society: Craigellachie, Tullibardine i Glenburgie, będących sercem stojących obok w kieliszkach blendów. Każdy z blendów miał dwanaście lat i moc 40%. Zabawa polegała na połączeniu maltów i blendów podczas degustacji w ciemno. Butelka SMWS 44.66 Craigellachie 11YO (56,3%), whisky wydestylowana w 2004 roku tworzyła parę z blendem Dewar’s 12YO, butelka SMWS 28.29 Tullibardine 10YO (55,5%) destylowana w 2005 roku pasowała do blendu Highland Queen 12YO, zaś SMWS 71.34 Glenburgie 13YO (56,8%) z 1998 roku była sercem blendu Ballantine’s 12YO. Spotkanie prowadził Stephen Swinney.

Czytaj więcej

W Józefowie z Ardbegiem

23 lutego w restauracji Bistro de La Tour przy ul. Sikorskiego 111 w Józefowie odbyła się degustacja whisky z destylarni Ardbeg. Organizatorem spotkania był sklep Cezar Wino i Alkohole Świata.
Główny bohater wieczoru, Ardbeg, został zaprezentowany w czterech odsłonach: Ardbeg Ten, An Oa, Ugeadail i Corryvreckan. W degustacji brały udział 53 osoby. – Nie spodziewaliśmy się tak dużej frekwencji – mówi Cezary Wochal, organizator spotkania.

Czytaj więcej

Ardbeg An Oa

nowy Ardbeg, bez podania wieku, nie filtrowany na zimno, butelkowany z mocą 46,6%. Leżakowany przez ok. dziesięć lat w beczkach po sherry pedro ximenez, bourbonie i american virgin oak, a na koniec mariażowany w specjalnie zaprojektowanych wielkich kadziach po 30 tys. l, zwanych Gathering Vat, gdzie kontakt z drewnem był już minimalny. Została nazwana dla uczczenia skalistego półwyspu, stanowiącego część Wyspy Islay – Mull of Oa. Aromat delikatny, znacznie delikatniejszy niż klasyczny Ardbeg Ten. Wyraxne nuty słodowe, morskie, medyczne. Smak bardziej wyrazisty – tytoniowy, cierpki, taniczny, sadza, jodyna. Finisz zdominowany przez pokłady torfu.

Benromach w Gliwicach

25 lutego będzie miała miejsce degustacja whisky Benromach. Spotkanie poprowadzi Jan Sokołowski, technolog żywności, ekonomista, miłośnik whisky, brand ambasador marki Benromach. Do degustacji zostaną zaprezentowane: Organic, 10YO, Proof, Peat Smoke i niespodzianka z serii Wood Finish. Miejsce: Dobry Zbeer, ul. Górnych Wałów 30, Gliwice. Godz. 18.00-20.00. Bilet: 50 zł.

Czytaj więcej

Sensoryka i whisky

19 stycznia w Kita Koguta odbyły się warsztaty sensoryczne z whisky Glenmorangie i Ardbeg, które prowadził Jakub Grabowski, ambasador obydwu marek. Ponad trzydziestu uczestników z opaskami na oczach odgadywało umieszczone w kieliszkach aromaty – wanilii, pomarańczy, moreli, cynamonu, kokosu, kakao i wiele innych. Trzeba było je odgadnąć i zapamiętać.

Czytaj więcej

Rozbudowa Glenmorangie

Destylarnia whisky Glenmorangie zapowiedziała rozbudowę i dodanie dwóch nowych alembików. Mają to być najwyższe alembiki w Szkocji. Powstanie także nowy budynek, w którym umieszczone zostaną kadzie zacierne i fermentacyjne. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku i zostaną ukończone w przyszłym. – To odpowiedź na wzrost zainteresowania naszą whisky, chcemy produkować więcej – powiedział prezes Glenmorangie, Marc Hoellinger.

Ambasada Ardbega w Warszawie

16 lutego w Coctail Bar Max & Dom Whisky przy ul. Nowy Świat 32 w Warszawie Hamish Torrie, globalny ambasador marek Ardbeg i Glenmorangie, dokonał uroczystości otwarcia nowej polskiej ambasady Ardbega. Stylowa przestrzeń degustacyjna, unikatowe butelki i elementy charakterystyczne dla marki, jak posąg psa Shortie, który na co dzień pilnuje destylarni, budują atmosferę tego miejsca. Uroczystości otwarcia towarzyszyło huczne przyjęcia z udziałem kilkuset miłośników dymnego smaku z wyspy Islay. Wcześniej – w latach 2013-2016 – ambasada Ardbega działała w Barze 88 w Poznaniu.

Czytaj więcej

Kameralna Degustacja Creative Whisky

24 lutego w Karczmie Stodoła będzie miała miejsce degustacja wyjątkowych wypustów Creative Whisky Company – trzy butelki szkockiej whisky w całości. Po degustacji przewidziano gorącą kolację, na której serwowana będzie dziczyzna. Maksymalna liczba miejsc: 12. Rezerwacja i szczegółowe informacje simonsayswhisky@gmail.com. Miejsce: Karczma Stodoła, Okrzei 63, Mikołów. Godz. 18-21.00.

Degustacja whisky Benromach

SingleMalt.pl zaprasza 1 marca o godz. 19.00 do MISH MASH Cocktail & Food, ul. Koszykowa 54 w Warszawie na degustację whisky z szkockiej destylarni Benromach. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować pięciu wyjątkowych edycji z bogatego portfolio producenta: Benromach 10YO, leżakowana w beczkach po bourbonie i sherry w klasycznej odsłonie 43%, jak i wydaniu 100 Proof (57%), Benromach Organic, gdzie zastosowano rzadko spotykane dojrzewanie destylatu wyłącznie w świeżych beczkach, w których wcześniej nie leżakował żaden alkohol, Benromach Peat Smoke o zawartości fenoli, której nie powstydziłyby się destylarnie z wyspy Islay, oraz Benromach 15 YO, odznaczającą się głębokim i rozbudowanym smakiem. Podczas wydarzenia, każdy uczestnik będzie miał możliwość zdobyć atrakcyjne nagrody, wśród nich butelkę whisky Benromach.

Czytaj więcej