Lagg – nowa destylarnia z Arran

Nowy producent whisky, Lagg Distillery z wyspy Arran, otworzył centrum dla zwiedzających. Produkcja zacznie się pod koniec tego roku, planowana jest mocno torfowa whisky. Destylarnia wyposażona jest w dwa alembiki i cztery drewniane kadzie fermentacyjne. Za pracę gorzelni odpowiada Graham Omand. Właścicielem jest The Isle of Arran, to ich drugi zakład na wyspie. W Polsce dystrybutorem Arran jest Pinot Wine & Spirits.

Regionalny Johnnie Walker

Diageo przygotowało niezwykła serię swojego dwunastoletniego Johnnie Walker Black, cztery różne butelki pokażą cztery różne regiony produkcji whisky: Highlands, Lowlands, Islay i Speyside. Edycja będzie limitowana, oferowana w kanale travel retail. Na każdą butelkę (poza Lowlands) złożą się wyłącznie mieszanki whisky single malt. W przypadku Johnnie Walker Black Label Highlands Origin to głównie destylarnie Clynelish i Teaninich, Islay Origin to Lagavulin i Caol Ila, Speyside Origin to Cardhu i Glendullan. Lowlands Origin jako jedyna jest blendem single malt i single grain z Glenkinchie i Cameronbridge. Każda butelka w sklepach wolnocłowych ma kosztować 46 USD.

Glenmorangie dla Loży Dżentelmenów

27 czerwca w Pałacu Sobańskich w Warszawie odbyła się niezwykła uroczystość. Artur Brzychcy, twórca Loży Dżentelmenów i Jakub Grabowski, ambasador whisky Glenmorangie w Polsce, zaprezentowali unikatową butelkę – dwudziestosiedmioletnią whisky Glenmorangie, która leżakowała piętnaście lat w beczkach po bourbonie i dwanaście lat w beczkach po sherry oloroso. Udało się zabutelkować 230 butelek z mocą beczki, czyli 55,9%. To najstarsza zabutelkowana beczka Glenmorangie dla prywatnego inwestora. W XXI wieku destylarnia z Highland sprzedała beczkę jedynie dla księcia Monako Alberta II Grimaldiego i była to znacznie młodsza whisky. Żadna inna prywatna osoba nie została w taki sposób wyróżniona, a butelkowania dla niezależnych bottlerów także nie były częste, w większości trafiały do Scotch Malt Whisky Society.

Czytaj więcej

Pierwsza szkocka whisky z owsa

Nowa destylarnia whisky InchDairnie z Fife wydestylowała owies z przeznaczeniem na whisky typu single grain. W przyszłości whisky z owsa ma zainaugurować serię o nazwie PrinLaws Collection, w której firma chce przedstawiać różne oblicza whisky, zrobione z różnych zbóż, z wykorzystaniem różnych beczek, a nawet różnych drożdży. Owies stanowił większość w zacierze, reszta to słodowany jęczmień, znacznie łatwiejszy w fermentacji. Pierwsza destylacja odbyła się w klasycznym alembiku, druga w lomond still, które jest aparatem hybrydowym – alembikiem wzbogaconym o trzypółkową kolumnę. Destylarnia Scapa wykorzystuje lomond still, ale odwrotnie – do pierwszej destylacji. Desty;lat trafił do beczek po bourbonie oraz po portugalskim muscatelu.

Diageo Gra o tron

Seria whisky single malt Game of Thrones budzi wiele emocji, na ogół negatywnych, ze względu na komercyjny charakter przedsięwzięcia, które wedle początkowych sygnałów miało mieć charakter kolekcjonerski i limitowany, a whisky trafiły do Lidla. Przypomnijmy, że premiera serii miała miejsce 14 kwietnia, wraz z początkiem ostatniego sezonu serialu „Gra o tron”. Z tej okazji Diageo przygotowało najpierw specjalną edycję whisky Johnnie Walker White, a w ślad za nią na rynku pojawiła się kolekcja ośmiu szkockich whisky single malt. Każda butelka z innej destylarni, dedykowana jednemu z siedmiu najważniejszych rodów Siedmiu Królestw, a ósma – Nocnej Straży. W większości są to whisky, których nie było dotąd na rynku, za wyjątkiem znanych Cardhu Gold Reserve i Royal Lochnagar 12YO. Dlaczego właściciel destylarni nie zdecydował się na osiem zupełnie nowych whisky, trudno dociec? Biorąc pod uwagę unikatowy charakter przedsięwzięcia było to zagranie mało fair w stosunku do konsumentów i kolekcjonerów, zwłaszcza, że nic nie stało na przeszkodzi, by pokazać nieco inne whisky.

Czytaj więcej

Degustacja whisky z Pernod Ricard

Degustacja odbędzie się 21 czerwca, pojawią się takie trunki jak: Ballantine’s 12YO, Ballantine’s 15YO Glentaucher, Chivas Regal Extra, Chivas Regal XV, Glenlivet 12YO. Każdy uczestnik otrzyma prezent miniaturka whisky Chivas Regal Estra. Bilet: 50 zł – kwota uprawnia do 10% rabatu w dniu degustacji na produkty Pernod Ricard. Liczba miejsc ograniczona. Godz. 18.30. Miejsce: Fire & Ice Alkohole Świata w Raculi.

Pieśń lodu i ognia

We współpracy z HBO i w nawiązaniu do tytułu cyklu powieściowego George’a Martina, na podstawie którego powstał serial „Gra o tron”, Diageo wypuściło dwie limitowane edycje Johnniego Walkera – A Song of Ice i A Song of Fire. Białą butelkę „lodu” zdobi rysunek Wilkora Starków, a na purpurowo-czerwonej butelce „ognia” znalazł się smok Targarienów.

Czytaj więcej

Duncan Taylor w M&P

6 czerwca w Whisky & Cognac Club w Wesołej odbyła się degustacja nowych szkockich whisky w ofercie M&P. Poszerzyła się ona m.in. o butelki niezależnego bottlera z Huntly, firmy Duncan Taylor. To marka obecna na rynku od 80 lat. W imporcie M&P pojawiły się na razie cztery butelki z serii Battlehill. To seria młodych whisky single cask, o mocy alkoholu obniżonej do 46%. Nazwa pochodzi od wzgórza, gdzie w XIV wieku rozegrała się jedna z bitew podczas pierwszej wojny o niepodległość Szkocji. Degustację prowadził Mariusz Masiak, który na koniec zaprezentował także nową edycję whisky Glen Scotia, która została przygotowana na tegoroczny festiwal w Campbeltown, o wyraźnie torfowym charakterze. Poprzednia edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem i jest już niedostępna.

Czytaj więcej

Ardbeg Drum

W dniach 5-6 czerwca w Domu Whisky w Warszawie odbył się cykl prezentacji najnowszych edycji whisky Ardbeg, wypuszczonych z okazji międzynarodowych obchodów Ardbeg Day. Dwie whisky Ardbeg Drum The Ultimate oraz Ardbeg Drum The Ultimate Committee były przez dwa lata finiszowane w beczkach po rumie. Nie wiadomo, ile czasu wcześniej whisky spędziła w beczkach po bourbonie, ich barwa jest nieco jaśniejsza niż Ardbeg Ten, nie wiadomo też jaki to był rum, ani z jakiego kraju. Degustacje w ekspresowym tempie przeprowadzał ambasador marki Ardbeg – Stanisław Domin. Dom Whisky przystrojony był owocami tropikalnymi, były dymne koktajle ze świeżymi ananasami i kokosami.

Czytaj więcej

Spotkanie z Lożą Dżentelmenów

4 czerwca Wielkopolski Klub Sympatyków Whisky wraz ze Squad Whisky zaprasza na kolejną degustację wypustów Loży Dżentelmenów. Spotkanie poprowadzi Artur Brzychcy, który przedstawi najnowsze propozycje Loży, a także kilka starszych bottlingów. Degustacja jest bezpłatna dla osób, które wykupiły członkostwo w Klubie Loży Dżentelmenów, dla pozostałych wstęp płatny przed degustacją w wysokości 60 zł. Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Miejsce: Squad Whisky, ul. Wojskowa 4, 60-792 Poznań. Godz. 20.-23.00.

Ardbeg Drum na Ardbag Day

5 i 6 czerwca w Ambasadzie Ardbega, znajdującej się w Coctail Bar Max & Dom Whisky przy ul. Nowy Świat 32 w Warszawie, odnajdziecie wyjątkowy klimat dymu i owoców tropikalnych. Będą dymne koktajle ze świeżymi ananasami i kokosami, muzyka bębnów i marakasów i, oczywiście, długo wyczekiwanego – Ardbeg Drum!
Z okazji Ardbeg Day Carnival destylarnia z Islay przygotowała specjały: Ardbeg TEN, Ardbeg Drum Festival Release oraz Ardbeg Drum Committee Release. Na darmowe degustacje członkowie komitetu Ardbega mogą zapisać się przez stronę: Ardbegday.reservio.com. Degustację prowadzić będzie ambasador marki Ardbeg – Stanisław Domin.
Po raz pierwszy w historii destylarni, whisky z beczek po bourbonie została dodatkowo starzona w beczkach po rumie. Wszystko po to, aby wydobyć z niej tropikalne smaki.
Dress code: Kwiaciaste koszule i karaibskie klimaty. Kontakt: Facebook.com/ArdbegPoland.

Czytaj więcej

Òrdha

whisky blended malt z beczek należących do William Grant, zestawiona na rynek holenderski w 2015 roku w liczbie 4900 butelek, w wieku 21 lat, z mocą 47,4%. Słowo òrdha po gaelicku oznacza skarb. W aromacie: wiśnie, jagody, toffi, czekolada z rodzynkami. Smak lekko słony, słodowy, zbożowy, finisz – budyń waniliowy, solony karmel.

Czytaj więcej

Stacja Dalbeallie

Tamdhu Distillery wypuściło limitowaną whisky Dalbeallie II, będącą kontynuacją single malt zabutelkowanej rok temu. Nazwa nawiązuje do stacji kolejowej, zbudowana w czasach wiktoriańskich, pełniła ważną rolę przy przeładunku i transporcie szkockiej whisky na przełomie XIX i XX wieku. Whisky Dalbeallie II w 100% była leżakowana w beczkach po sherry oloroso, nie filtrowana na zimno, butelkowana z moca beczki 61,1%. Tylko 10000 butelek. Polskim dystrybutorem Tamdhu jest Vininova.

Czytaj więcej