Wina z Rias Baixas

15 października o godzinie 20.00 odbędzie się 70. spotkanie Akademii Wina online, tym razem spróbujemy win Paco & Lola z Rias Baixas w Hiszpanii. Organizatorzy opowiedzą o winnicach, pokażą zdjęcia i poprowadzą komentowaną degustację win na platformie komunikacyjnej, która umożliwi zadawanie pytań i dzielenie się własnymi odczuciami smakowymi. Każdy uczestnik otrzyma kurierem butelki wybranych win.

Czytaj więcej

25 lat Domu Wina

W 1996 Polska była w trakcie transformacji ustrojowej. Naród pił wódkę, a szczytem luksusu był postradziecki szampan, którego kelnerzy, często nie potrafili prawidłowo otworzyć. Paweł Gąsiorek, obecny prezes Domu Wina i jeden z jego założycieli, miał prosty pomysł na biznes – zaszczepić w Polsce kulturę picia wina i sprzedawać jakościowe produkty. Wtedy brzmiało to jak utopia.

Czytaj więcej

Akademii Wina i wina z Sardynii

15 października o godzinie 20.00 odbędzie się 69. spotkanie Akademii Wina online, tym razem zawitamy do winnicy Vigneti Zanatta na Sardynii we Włoszech. Organizatorzy opowiedzą o winnicach, pokażą zdjęcia i poprowadzą komentowaną degustację win na platformie komunikacyjnej, która umożliwi zadawanie pytań i dzielenie się własnymi odczuciami smakowymi. Każdy uczestnik otrzyma kurierem butelki wybranych win.

Czytaj więcej

Październikowa Akademia Wina on-line

Nie musisz wychodzić z domu, martwić się jak wrócisz, ile zapłacisz za taksówkę. Możesz wygodnie usiąść w swoim ulubionym fotelu, otworzyć wino i połączyć się z ludźmi, którzy dzielą Twoją pasję. Co piątek od godz. 20.00 rozmawiamy online o winach. Opowiadamy o winnicy, o szczepach winorośli, a potem wspólnie rozmawiamy o smakach i aromatach. Przez trzy piątki będziemy rozmawiać z Wami o winach. Każdy uczestnik degustacji otrzyma kurierem zestaw win białych i czerwonych.

Czytaj więcej

Wizyta w H.M. Borges

Henrique Menezes Borges był handlarzem winem. W 1877 roku założył swój skład win w Funchal, Przeniesiony w 1924 roku do obecnego budynku. Jego specjalnością był eksport win do Rosji, ale także w Brazylii miał bardzo dobre kontakty handlowe. Do dzisiaj używanych jest osiem ogromnych kadzi z brazylijskiego drewna, które mają ponad sto lat. Ancesor zmarł w 1916 roku, przekazując firmę swoim dzieciom. Do dzisiaj marka i składy win są w rękach rodziny Borges.

Czytaj więcej

Wizyta w Blandy’s

Firmę założył John Blandy w 1811 roku w Funchal, lokując ją przy porcie w starej XVIII wiecznej posiadłości, niemal całkowicie drewnianej, w kolonialnym stylu. Do dzisiaj jest to jedna z wizytówek miasta i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Są tu skład beczek, bar, restauracja, sklepik, pokoje gościnne i muzeum. Od 1988 roku udziałowcem jest Symington Group, także rodzinna firma, posiadająca sześć winnic w regionie Douro, producent porto.

Czytaj więcej

Wizyta w Barbeito

Jeden z większych producentów madery, ich zakład i magazyny beczek położone są na wzgórzach ponad Funchal i Câmara De Lobos. Firma powstała w 1948 roku, założona przez handlarza winem, Mario Barbeito. Po II wojnie światowej Barbeito wrócił z Brazylii z kontaktem na 5000 skrzynek win madera i doszedł do wniosku, że nowe kontakty handlowe stawiają przed nim szansę na stworzenie własnych składów win. Kierował firmą do śmierci w 1985 roku, przekazując potem zarządzanie córce oraz dwóm wnukom. Obecnie połowę udziałów w biznesie ma japoński partner, firma Kinoshita, co niewątpliwie ułatwia eksport na rynki azjatyckie. Do 2008 roku działali w Funchal, obecny zakład jest w pełni skomputeryzowany, jeden z najnowocześniejszych na Maderze. Styl win Barbeito to nieco większa kwasowość, niż w przypadku klasycznej madery.

Czytaj więcej

Polskie wina będą dosładzane

Minister Rolnictwa wydał zgodę na wzbogacanie wina (w praktyce dodanie cukru lub syropu gronowego), czyli zabieg, który pozwoli osiągnąć wyższy poziom alkoholu. W imieniu rodzimych winiarzy wnioskował o to Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa, a wszystko w związku z tegorocznymi, wyjątkowo niesprzyjającymi, warunkami pogodowymi. „Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa zwraca się z prośbą o wyrażenie zgody na zwiększenie o 3% naturalnej objętościowej zawartości alkoholu świeżych winogron, moszczu winogronowego, moszczu winogronowego w trakcie fermentacji, młodego wina w trakcie fermentacji oraz wina uzyskanego z odmian winorośli zgodnie z art. 81 rozporządzenia nr 1308/2013, uzyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Polski” – czytamy we wniosku.

Czytaj więcej

Rekordowe wyniki Grupy Ambra

Przychody ze sprzedaży na rynku polskim wzrosły o 8,3% do 493,0 mln zł. Rosnącym powodzeniem cieszyły się zarówno nowe propozycje produktów takie jak Winiarnia Zamojska, czy bezalkoholowy Cin&Cin Free, jak i znane konsumentom od lat wina Fresco, Portada, Cono Sur, czy napoje bezalkoholowe Piccolo. Dynamicznie rosnąca sprzedaż w sklepach spożywczych pozwoliła z nadwyżką zrekompensować spowodowany pandemią COVID-19 spadek sprzedaży do gastronomii.

Czytaj więcej

Drugi Dom Wina we Wrocławiu

Dom Wina otworzył nowy sklep we Wrocławiu. Lokal mieścić się na pierwszym piętrze Galerii Handlowej Wroclavia przy ul. Suchej 1 (w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP). Na półkach znajdziemy kilkaset pozycji od ponad 80 dostawców ze wszystkich najważniejszych regionów winiarskich świata, w tym wiele luksusowych marek. Dom Wina jest wyłącznym, polskim dystrybutorem większości z nich. Entuzjaści polskich win mają do dyspozycji ich cały regał, a na nim mocną reprezentację takich dolnośląskich winnic jak: Moderna, Silesian i Jadwiga.

Czytaj więcej

Spotkanie z Marques del Atrio

17 września o godzinie 20.00 odbędzie się 68. spotkanie Akademii Wina online, tym razem zawitamy do winnicy Marques del Atrio z Rioja w Hiszpanii. Organizatorzy opowiedzą o winnicach, pokażą zdjęcia i poprowadzą komentowaną degustację win na platformie komunikacyjnej, która umożliwi zadawanie pytań i dzielenie się własnymi odczuciami smakowymi. Każdy uczestnik otrzyma kurierem butelki wybranych win.

Czytaj więcej

Zmiany w konsumpcji wina

W ostatnich latach wyraźnie widać zmiany w konsumpcji napojów winiarskich. Sztandarowym przykładem są wina musujące – do niedawna kojarzyły się tylko z okresem świąteczno-noworocznym, dziś spożywane są na co dzień, zwłaszcza latem. Czy taka ewolucja – a właściwie rewolucja – może też spotkać inne kategorie winiarskie? Na ile sezonowość odgrywa ważną rolę w sprzedaży poszczególnych produktów? Które wina i kiedy są szczególnie chętnie wybierane przez polskich konsumentów? O opinią dzielą się eksperci Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

Czytaj więcej

Wermuty z Padro & Co

10 września o godzinie 20.00 odbędzie się 67. spotkanie Akademii Wina online, tym razem zawitamy do wytwórni wermutów Padro & Co z Katalonii w Hiszpanii. Organizatorzy opowiedzą o wytwórni, pokażą zdjęcia i poprowadzą komentowaną degustację wermutów na platformie komunikacyjnej, która umożliwi zadawanie pytań i dzielenie się własnymi odczuciami smakowymi. Każdy uczestnik otrzyma butelki, kurierem.

Czytaj więcej

Spotkanie z winami De Stefani

20 sierpnia o godzinie 20.00 odbędzie się 66. spotkanie Akademii Wina online, tym razem zawitamy do winnicy DeStefani z Veneto we Włoszech. Organizatorzy opowiedzą o winnicach, pokażą zdjęcia i poprowadzą komentowaną degustację win na platformie komunikacyjnej, która umożliwi zadawanie pytań i dzielenie się własnymi odczuciami smakowymi. Każdy uczestnik otrzyma kurierem butelki wybranych win.

Czytaj więcej