Smaki Gruzji

25 maja odbyło się spotkanie pod patronatem Narodowej Agencji win z Gruzji (National Wine Agency of Georgia). To instytucja podlegająca Ministerstwu Rolnictwa Gruzji, utworzona w celu m.in. promocji gruzińskiego wina i budowaniu jego świadomości na świecie. Zaproszeni goście cieszyli podniebienia winami, przystawkami tradycyjnej kuchni gruzińskiej, były na stołach: badridżani, pchali, czarchali, prasi, lobio, cicaka, chaczapuri, blincziki i sałatka gruzińska. Nie mogło na suprze (gruzińska uczta) zabraknąć toastów. Według zwyczaju pierwszy toast był za boga, kolejny za pokój, kolejny…

Czytaj więcej

Wina Złotego Trójkąta

23 maja w Salonie M&P Strzelecka odbyła się degustacja sherry. Wina są tworzone w Andaluzji, w tzw Złotym Trójkącie – Jerez de la Frontera, Puerto de Santa Maria i Sanlucar de Barrameda. Unikalna gleba, składająca się głównie z białej kredy zwanej albariza rodzi wina szczególne. Victor Hugo miał o tym miejscu powiedzieć „miasto Jerez powinno być w niebie”.
Sherry jest winem wzmacnianym. Po okresie fermentacji dodawany jest mocny winogronowy alkohol, by zatrzymać działanie drożdży i zachować wyższą koncentrację cukru. Najważniejszym szczepem winogron przy produkcji sherry jest palomino, inne to pedro ximénez i muscat.

Czytaj więcej

M&P w Opolu

19 maja przy ulicy Ozimskiej 47 w Opolu, w kamienicy z przełomu XIX i XX wieku, otwarty został 51 salon M&P. Szeroki wybór win i mocnych alkoholi na 55 mkw. To salon franczyzowy, prowadzi go Adam Dymarczyk. Ulica Ozimska to jedna z głównych arterii miasta, łączy Plac Wolności ze wschodnimi dzielnicami Opola, kiedyś stał tu znany Hotel Monopol. (ł)

Gorszy kwartał Grupy Ambra

Ambra raportuje spadek sprzedaży w trzecim kwartale rok do roku o 1,8%, do 130,2 mln zł. Największe spadki sprzedaży odnotowały wina w hiper- i supermarketach, czego rezultatem był spadek przychodów na tym rynku o 5,5%. Liderem sprzedaży grupy w Polsce jest wino Dorato i ta sprzedaż ciągle dynamicznie rośnie.
– Rosnące koszty zakupu stanowią wyzwanie dla rentowności naszej działalności. Dlatego wprowadzamy znaczące podwyżki cen sprzedaży naszych produktów – komentuje Robert Ogór, prezes Grupy Ambra.

II FESTIWAL WINA POMORZA ZACHODNIEGO

Stowarzyszenie Winnice Pomorza Zachodniego, Województwo Zachodniopomorskie oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na II Festiwal Wina Pomorza Zachodniego w dniach 20-22 maja. Na festiwalu będzie można poznać ofertę 10 producentów wina zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winnice Pomorza Zachodniego: Winnica Bekasiak, Winnica Binowo, Winnica Darłowo, Winnica Kojder, Winnica Rajkowo, Winnica Sydonia, Winnica Tecławska Góra, Winnica Turnau, Winnica Zodiak oraz Manufaktura Skarb Templariuszy. Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich (dziedziniec), Szczecin. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Otvorené pivnice na sv. Urbana 2022

W dniach 20-21 maja odbędzie się 15 edycja Otvorené pivnice na sv. Urbana 2022 – 121 winnic otwartych dla miłośników słowackiego wina. Cena biletu: 50 € (bilet zawiera 25 € bonusu na zakup wina). Bilety mozna kupić on-line lub w sklepach z winami w Bratysławie, Svätý Jur, Pezinok i Modra. Lista winiarzy.https://mvc.sk/precitajte-si/zoznam-vinarov-na-otvorenych-pivniciach-na-sv-urbana-2022?fbclid=IwAR3TEK7xRWi4d3fn5sAYEr4YBjmF1jrndg8TQkXZ1CBIaTPVP9RAHQe1Yx4

IV Kaliski Festiwal Wina M&P

4 czerwca odbędzie się IV edycja Kaliskiego Festiwalu Wina, organizowanego wspólnie z Chleb i Wino. Do degustacji będzie ponad 130 gatunków win, whisky, cognac, grappy, rumu i wielu innych destylatów. W tym roku po raz pierwszy specjalne stoisko cygarowe. Miejsce: Patio w Calisia ONE przy ulicy Chopina 9 w Kaliszu. Godz. 12-19.00. Kontakt tel: 690 489 641, e-mail: kaliszzamkowa@wina-mp.pl

WOW Wine Fest i WOW Craft Fest 2022

Taste It All organizuje w tym roku cztery festiwale WOW Wine Fest i WOW Craft Fest 2022 w Warszawie. W ramach imprezy: degustacja win i mocnych alkoholi rzemieślniczych. Nie zabraknie dobrego jedzenia, warsztatów edukacyjnych, muzyki.
Miejsce: Elektrownia Powiśle, Dobra 42, Warszawa. Terminarz: 14-15 maja, 24-25 czerwca, 20-21 sierpnia, 4-5 grudnia. Godz. 11-21.00.
Wśród uczestników edycji 14-15 maja są: Wine & Fashion, Winnica Dwórzno, Bezapelacyjni, Winnica Terra, Diwine, kultowealkohole.pl / CEDC, Wina z Tejo, Wina Mołdawskie, Delikatesy Cykoria, Republika Wina, Jasss oraz producenci mocnych alkoholi: Manufaktura Cieleśnica, Destylarnia Podole Wielkie, Destyl, OVII Spirits / Drake, Jakob Haberfeld, Jonston Gin, Ima Distillery / Wielkopolska Manufaktura Wódek, Wolf & Oak, Veles Distillery, Legacy, Duch Sadu, Herbarium Gin, ponadto: Dziki Miód i Augustowska Miodosytnia.
Goście będą mieli okazję do degustacji, zakupów alkoholi na kieliszki i butelki, a także do rozmów z ekspertami i do udziału w czterech warsztatach tematycznych. Podczas imprezy działać będzie sklepik z festiwalowymi kieliszkami do wina i destylatów, a także grami planszowymi o tematyce alkoholowej i akcesoriami winiarskimi sprowadzonymi z USA.

Nowe szaty Marqués del Real Tesoro

Zapraszamy 23 maja o godz. 19.30 na degustację wyjątkowych butelek sherry.
Pojawiły się wreszcie w Polsce wprowadzone w Hiszpanii w 2017 roku nowe sherry z piwnic Grupo Estévez, w ramach ich linii Marqués del Real Tesoro. Amontillado del Príncipe i Oloroso Almirante tpo sherry w wieku ponad 15 lat, opatrzone oficjalną pieczęcię Consejo Regulador. Te wina są wyjątkowej jakości. Firma reaktywowała dwie marki z przeszłości: La Capitana dla Cream Sherry i Eminencia dla Pedro Ximénez, które mają po ok. 10 lat. Kolekcję uzupełnia wytrawne Fino Tio Mateo. Tytuł Marqués del Real Tesoro został przyznany Don Joaquínowi Villenie, generałowi porucznikowi marynarki hiszpańskiej, przez króla Carlosa III w 1760 roku w podziękowaniu za obronę statku przed piratami i ochronę królewskiego skarbu. W 1897 roku jego wnuk założył bodegę, która od 1989 roku należy do Grupo Estévez.
Podczas degustacji spróbujemy wszystkich pięciu sherry Marqués del Real Tesoro. Koszt udziału w degustacji 50 zł. Degustacja obejmuje pięć próbek po 50 ml, odbędzie się w salonie M&P Strzelecka w Warszawie oraz online przez platformę Zoom (koszt wysyłki zestawu degustacyjnego 15 zł). Zapisy: biuro@spirits.com.pl.

II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic

W dniach 29.04-3.05 odbędzie się II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic. Organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Będzie można zwiedzać 17 historycznych piwnic winiarskich i posmakować trunków z 28 lubuskich winnic. W programie: ocena win lubuskich – „Wino warte zachodu”, spacery szlakiem zabytków winiarskich Zielonej Góry,, wycieczki indywidualne i zorganizowane do lubuskich winnic, wydarzenia kulturalne, koncerty, zwiedzanie z przewodnikiem Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze. Zwiedzanie piwnic, koncerty i inne wydarzenia kulturalne związane z festiwalem – bezpłatne. Degustacje w piwnicach na podstawie płatnych karnetów. Link do wydarzenia.https://www.facebook.com/events/339995264829806

Akademia Wina On-Line w maju

Nie musisz wychodzić z domu ani martwić się jak wrócić, koszt taksówki też jest bez znaczenia. Możesz wygodnie usiąść w swoim ulubionym fotelu, otworzyć wino i z naszą pomocą spotkać się z ludźmi, którzy dzielą Twoją pasję. W trzy piątki maja od godz. 20.00 rozmawiamy online na temat Geografii Wina – zawitamy do Ameryki Południowej, do Argentyny, Chile i Urugwaju. Opowiemy o winnicach, szczepach winorośli a potem wspólnie porozmawiamy, o smakach i aromatach. Każdy uczestnik degustacji otrzyma kurierem zestaw win. Jest też możliwość degustacji na miejscu w Salonie M&P przy ul. Strzeleckiej 27/29.
13 maja – Argentyna
Pascual Toso Rose 2021 (0,75 l, 59,99 zł)
Zuccardi Malbec 2019 (0,75 l, 69,99 zł)
20 maja – Chile
Casas Patronales Merlot 2020 (0,75 l, 49,99 zł)
Casas Patronales Carmenere 2020 2018 (0,75 l, 49,99 zł)
27 maja – Urugwaj
Vina Salort Chardonnay Reserva 2018 (0,75 l, 58 zł)
Vina Salort Tanat Reserva (0,75 l, 66 zł)