Święto wina na Śląsku

8 kwietnia odbędzie się 5. edycja NOE Festiwal. W imprezie udział wezmą wystawcy z całego świata. Gościem honorowym będzie Hiszpania. W programie przewidziano otwarte panele dyskusyjne: o degustowaniu wina, o łączeniu wina z jedzeniem, o kulturze i historii wina oraz konkursy z nagrodami. Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Pl. Sławika i Antalla 1. Godz. 11-19.00, Bilet: 15 zł.

Wina z Bułgarii

15 marca o godz. 18.00 w restauracji Winosfera w Warszawie (ul. Chłodna 31) odbędzie się degustacja win bułgarskich. Część win próbowanych będzie w ciemno obok znanych win z innych krajów. Łukasz Ostrowski, dziennikarz, socjolog i znawca regionu pokaże przemianę jaką przeszło wino bułgarskie od popularnej w latach 80. i 90. Sofii. Opowie też o najciekawszych bułgarskich regionach i producentach. Bilet: 200 zł od osoby. Zapisy na bulgaria.evenea.pl.

ProWein 2018

W tym roku targi w Dusseldorfie odbywają się 18-20 marca. Mocne alkohole będą prezentowane w hali nr 12, oczywiście nie należy zapominać o producentach spirytualiów wkomponowanych w krajowe stoiska. Tegoroczne ProWein pod hasłem „same but different” – po raz pierwszy udostępnią halę dla producentów alkoholi craftowych: destylatów, cydru, piwa. Producentów wyrobów rzemieślniczych będzie można spotkać w pawilonie nr 7.
Miejsce: Messe Düsseldorf GmbH.

Podróż w poszukiwaniu zapachów

9 marca odbędą się warsztaty – podróż w poszukiwaniu zapachów, które można odnaleźć w perfumach oraz w winie. Robert Wieprzkowicz-Rzewuski, kreator zapachów, poprowadzi uczestników przez świat aromatów. Warsztat będzie łączył złożone doznanie organoleptyczne z degustacją kilku wyselekcjonowanych win. Miejsce: Winosfera, ul. Chłodna 31, Warszawa. Godz. 18.00. Bilet: 140 zł. Zapisy na https://perfumywino.evenea.pl.

Tomasz Prange-Barczyński odchodzi z „Magazynu Wino”

Po piętnastu latach pracy z „Magazynem Wino” pożegnał się jego redaktor naczelny, Tomasz Prange-Barczyński. Powodem jest zła współpraca z nowym wydawcą, którym jest spółka Stilnovisti. Wcześniej z „Magazynem Wino” rozstała się zastępczyni redaktora naczelnego, Ewa Wieleżyńska. W tym roku nie ukazał się ani jeden numer „Magazynu Wino”. Stilnovisti wydaje też „Magazyn Whisky”, którego również w tym roku nie ukazał się żaden numer. Poniżej zamieszczamy list otwarty Tomasz Prange-Barczyńskiego, który zasilił od 1 marca redakcję kwartalnika o winach „Ferment”.

Czytaj więcej

Najlepsze brunello

Siedem najlepszych Brunello di Montalcino wg Tomasza Prange-Barczyńskiego, to niesamowity wieczór z redaktorem naczelnym „Magazynu Wino”, który co roku dzielnie próbuje setki toskańskich win w czasie Anterprima, gdzie wybrał roczniki i producentów najbardziej wartych uwagi. Podczas degustacji będą do spróbowania roczniki: 1997, 1998, 2004 i 2010, Romitorio Riserva, Mastrojanni Schiena D’Asino, Talenti i wiele innych. Tomasz Prange-Barczyńskiokrasi wszystko opowieściami o regionie, jedzeniu, wizytach u producentów.

Czytaj więcej

Nowy sklep Centrum Wina w Krakowie

Nowy sklep Centrum Wina otwiera się 23 lutego o godz. 10.00 w krakowskim Centrum Handlowym Serenada (ul. Tadeusza Bora-Komorowskiego 41). Na 28 mkw. znajdzie się 500 win i 100 whisky z całego świata. Sieć Centrum Wina ma już 26 sklepów w Polsce, w tym trzy w Krakowie. – Jesteśmy tam, gdzie domagają się tego klienci. Podążamy za rozwojem rynku wina – mówi prezes Ambra S.A. Robert Ogór. – Wino popularyzuje się, a jednocześnie konsumenci coraz chętniej sięgają po wina droższe. Potencjał sieci Centrum Wina rozszerza się więc społecznie i geograficznie. Dwa nasze sklepy w Krakowie to już dzisiaj za mało – mówi Robert Ogór. W pierwszy weekend nowy Sklep Centrum Wina zaprasza na wielkie otwarcie. Będą degustacje, oferty specjalne i powitalne rabaty.

Czytaj więcej

Najlepsze wina węgierskie

27 lutego Narodowa Rada Węgierskich Społeczności Winiarskich zaprasza na przekrojową degustację win z 13 regionów Węgier, nagrodzonych medalami w Narodowym Konkursie Win Wegierskich. Wstęp wolny, konieczna rejestracja: wegierskiewinathebestof.evenea.pl. Miejsce: The Westin Warsaw, Jana Pawła II 21, Warszawa. Godz. 10-18.00.

Cała prawda o różowych winach

19 lutego stowarzyszenie Kobiety i Wino zapraszają na winne spotkanie, które poprowadzi Joanna Poremba. Na gości czekają też odpowiedzi m.in. na pytania: Czy różowe wina są tylko dla kobiet?; Czy wino w kolorze łososiowym pasuje do ryb?; Skąd pochodzą?; Jak się je produkuje? Miejsce: SAM Żoliborz, ul. Rydygiera 9c, Warszawa, godz. 19.00-21.00. Bilet: 70 zł.

Vinisud 2018

W dniach 18-20 lutego odbędzie się 15. edycja imprezy winiarskiej Vinisud, skupiającej wystawców z basenu Morza Śródziemnego. Miejsce: Parc des Expositions de Montpellier, Route de la Foire – 34470 Pérols – France. Godziny otwarcia:18-19.02 9-19.00; 20.02 9-17.00.

Włoskie nowości z portfolio Vininova w Warszawie

12 lutego Vininova zaprasza na klasyczną degustację wina od trzech producentów: Allegrini – Veneto & Poggio Al Tessoro – Bolgheri, Masciarelli – Abruzzo, Feudi di San Gregorio – Kampania. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną inne nowości w portfolio Vininova jak Château de Riquewihr – Dopff & Irion – Alzacja. Miejsce: Hotel Bellotto, ul. Senatorska 13/15, Warszawa. Godz. 16-19.00. Wstęp wolny.

Czytaj więcej

Kolory Friuli Grave

7 lutego Le Barbatelle – Prosecco i Wina Włoskie zapraszają na degustację win z historycznej winnicy Piera Martellozzo. Degustacja zostanie przeprowadzona przez przedstawiciela winnicy, Massimiliano Masi. Szczepy autochtoniczne: Ribolla Gialla Spumante, Ribolla Gialla Spokojne, Friulano, Refosco dal Peduncolo Rosso. Szczepy międzynarodowe, lecz przystosowane do terenów Gravi: Tabbor – Rosso DOC Friuli, Milo – Bianco DOC Friuli.

Czytaj więcej