Stock w Białej Krakowskiej

Historia obecnej Śląskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych w Bielsku-Białej sięga 1827 roku, kiedy w śląskim Bielsku powstała Fabryka Najprzedniejszych Wódek i Likierów Jerzego Jenknera i Spółki. Także w XIX wieku w krakowskiej Białej powstała Fabryka Wódek, Koniaków i Vermouthu firmy Stock, jako oddział firmy działającej od 1884 roku w Trieście.


W destylarni Stocka w Białej powstawały głównie likiery i wermuty oraz prowadzono destylację win, leżakowanie i rozlew koniaków (m.in. Koniak Medicinal). W okresie międzywojennym firma reklamowała się hasłem: „Cały rok, tylko Stock!”.W destylarni Jenknera produkowano m.in. Markowy Starowin czy Żytniówkę Polską.
Obydwie firmy przetrwały lata I wojny światowej i działały również w latach II Rzeczpospolitej, choć wówczas zajmowały się zestawianiem i starzeniem alkoholi, w tym likierów, wódek gatunkowych i winiaków, bez produkcji czystej wódki, która obrót podlegał od 1924 roku Polskiemu Monopolowi Spirytusowemu. Destylarnie przetrwały też lata II wojny światowej, produkując alkohol na potrzeby niemieckie i działały niemal nieprzerwanie także zaraz po wyzwoleniu. Już w kwietniu 1945 roku Urząd Akcyz i Monopoli w Bielsku odnotowywał produkcję alkoholu. Z połączenia obydwu zakładów w PRL powstała Wytwórnia Wódek Gatunkowych Państwowego Monopolu Spirytusowego w Bielsku z oddziałem w Białej. Od 1991 roku firma kontynuuje dawne tradycje jako Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych w Bielsku-Białej.
Co ciekawe, Stock po latach ponownie zainwestował w Polsce, spółka Stock Polska przejęła Polmos w Lublinie, gdzie produkowane są dziś m.in. wódki: Lubelska, Żołądkowa Gorzka czy Orkisz. Stock Polska w Lublinie gromadzi pamiątki po dawnym zakładzie w Białej, stare butelki czy materiały reklamowe.
W moich zbiorach mam ciekawy rachunek wystawiony przez Stock Spółka Akcyjna dla Destylacji Wina, z grudnia 1939 roku, czyli zaraz po wkroczeniu wojsk niemieckich, wystawiony na Bernharda Wucika z Tych przy Hitlerstrasse (sic!, już przemianowali ulice) na sprzedaż: cherry brandy, wiśniowej wytrawnej, jarzębiaka, prawinu, tatrzańskiej gorzkiej i wiśniówki słodkiej. Czy którąkolwiek z tych receptur odtworzy Stock Polska lub może Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych?
Inna stara faktura w moich zbiorach pochodzi z 1933 roku i opiewa na sprzedaż słynnej Brandy Medical dla restauracji Stanisława Gruszki w Rozwadowie. Mam też z lat II wojny światowej, potwierdzające sprzedaż winiaku i wermutów.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.