Whisky z Afryki

22 czerwca SingleMalt.pl zorganizowało degustację whisky Bain’s. Spotkanie prowadził ambasador marki Bain’s w Polsce – Michał Kaszuba. Do spróbowania były: Bain’s Single Grain, Bain’s 15YO Special Release, Bain’s Shiraz Cask Finish, Bain’s 21 YO 1999 Vintage Travel Retail Exclusive Double Cask Amontillado & Manzanilla Cask Finish i Three Ships 12YO Single Malt.

James Sedgwick Distillery
Destylarnia nosi imię kapitana Jamesa Sedgwicka, który był jednym z wielkich pionierów przemysłu alkoholowego w RPA. Urodzony w 1811 roku, bardzo wcześnie wstąpił do Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej jako kadet i miał zaledwie 22 lata, kiedy objął dowództwo nad swoim pierwszym statkiem w 1833 roku. Kompania Wschodnioindyjska została w tym czasie przejęta przez Holendrów i Francuzów, kontrolując główne szlaki handlowe na Dalekim Wschodzie. Jako dowódca jednego ze statków, James Sedgwick był stałym gościem w Kapsztadzie, gdzie poznał i poślubił Mary Bush Parke, której rodzice byli właścicielami hotelu Parke’s. Sedgwick zakończył służbę w 1850 roku i zaangażował się w transport herbaty z Chin. Napisał i opublikował kilka popularnych poradników dla żeglarzy. Po przejściu na emeryturę otworzył tawernę The Captain’s Rooms przy St. George’s Street w sercu Kapsztadu, zajął się też importem win wzmacnianych, cygar i tytoniu pod marką J Sedgwick & Co. Po jego śmierci w 1872 roku dwóch z jego czterech synów, Charles i Alfred, kontynuowali działalność. Oprócz sprzedaży lokalnych win i alkoholi firma importowała również whisky i inne alkohole. Z czasem otworzyli kilka własnych gorzelni, a w 1886 roku kupili gorzelnię nad brzegiem rzeki Berg, w miejscu znanym jako Dryf Catryntjes. To właśnie miejsce, w którym dziś znajduje się destylarnia James Sedgwick.
W 1919 firma została sprzedana Gerhardusowi Francois Jooste. Po jego śmierci w 1933 roku jego syn, Gerhard Danford Jooste, przejął biznes i dołączył do firmy swoich synów. W 1970 roku rodzina Jooste sprzedała biznes firmie Stellenbosch Farmers’ Winery, która jest dziś częścią grupy Distell. W 1990 roku uruchomiono produkcję whisky Three Ships w James Sedgwick Distillery w Wellington. Destylarnia James Sedgwick to obecnie jedyna komercyjna destylarnia w Afryce.

Marka Bain’s
Bain’s Cape Mountain Whisky to marka z destylarni James Sedgwick w Wellington, Western Cape w RPA. Wprowadzona na rynek w 2009 roku, Bain’s jest pierwszą w RPA whisky wyprodukowaną z jednego ziarna, w 100% z żółtej kukurydzy. Nazwana dla uczczenia Andrew Geddesa Baina, który w 1853 roku zbudował drogę Bainskloof, która łączy miasto Wellington z wnętrzem kraju. Sama destylarnia powstała w 1886 roku. Obecnie jest master distillerem jest Szkot, Andy Watts. W 2013 roku Bain’s została uznana za najlepszą na świecie whisky zbożową w konkursie World Whiskey Awards.

Bain’s Single Grain (40%)
James Sedgwick Distillery. Kukurydziana whisky z lokalnego przesuszonego słońcem ziarna, dojrzewająca w beczkach po bourbonie, po trzech latach przelewana jest jeszcze na dwa lata znów do beczek first fill po bourbonie by aromat był bardziej intensywny. Zapach gotowanej kukurydzy, nuty lakieru, octanów – gruszki w occie. Dużo słodyczy – wanilia, czekolada z orzechami laskowymi, toffie, wiórki kokosowe, jest też lekko aromat rozmarynu. W smaku – czekolada z wiórkami kokosowymi, kokosanka, fistaszki i trochę goryczki. W finiszu dochodzą nuty wiśni, śliwek, prażonych migdałów, dużo prażonej kukurydzy.
2.5/5
20/19/18,5/5,5=63

Bain’s Special Release 15YO (52,5%)
Dedykowana na rynek travel retail – klasyczny Bain’s przelany do mniejszych beczek po bourbonie drugiego napełnienia i zabutelkowany z wyższą mocą. Zapach śliwek, gruszek w occie, kokosanki, maliny, truskawki, wiśni, nuty rumowe, nawet lekko naftowe. W smaku słodko – czekolada z orzechami, kokos, ale też imbir, tytoń, wiśnie, śliwki. W posmaku dużo kokosa i mleczka kokosowego, fistaszki, czekolada, śliwki, wiśnie i rodzynki.
3/5
21/22/20,5/6,5=71

Bain’s Special Release 10YO Shiraz Cask CS (63,5%)
Jedna z pierwszych afrykańskich whisky cask strength, finiszowana w beczkach po lokalnym winie shiraz. Zapach głęboki, interesujący, nuty korzenne i owocowe, wiśnie, liście wiśni, drewno wiśni w zapachu, do tego gruszki w occie i dużo słodkiej kukurydzy, czekolady, ale też maliny, truskawki. Mocno wyczuwalny alkohol. W smaku cierpko, owocowe, jest też nuta drożdżowa, dużo kwaśnych wiśni, kwaśny agrest, dużo czarnej porzeczki, do tego sól, tytoń, skóra. Słodko-cierpka czarna porzeczka w finiszu, agrest, liście porzeczki, a jest też wanilia i biała czekolada z orzechami oraz solony popcorn.
3/5
22/24/24,5/7=77,5

Bain’s 21YO Double Cask 1999 Amontillado & Manzanilla (46,8%)
Ta whisky kilka razy zmieniała beczki: najpierw trzy lata w beczkach first fill po bourbonie, potem jeszcze dwa lata znów w beczkach first fill po bourbonie by aromat był bardziej intensywny, potem dziesięć lat w beczkach kolejnego napełnienia po bourbonie, by jeszcze sześć lat spędzić w beczkach częściowo po sherry amontillado i częściowo po sherry manzanilla, a potem całość połączono razem. W zapachu orzechy włoskie, migdały, kwaskowe jabłka, pieczone jabłka, śliwki, nuty słone i skórzaste, tytoniowe. W smaku kwaskowo, ale też ściągająco, taniny: tytoń, wiśnie, śliwki, sól, migdały, suszone wiśnie. Słony finisz – słone ciasto, solony popcorn, tytoń fajkowy, aromatyczna herbata, wędzone śliwki.
4.5/5
27,5/27,5/27/8=90

Three Ships 12YO Single Malt (46,3%)
Three Ships to pierwsza marka whisky single malt z RPA, z James Sedgwick Distillery. To najbardziej znana i najlepiej sprzedawana whisky z RPA, na rynku od lat 70. XX wieku. Są w tej serii whisky: blended, blended malt i single malt w różnym wieku, a także likier na bazie whisky.
Słód sprowadzony ze Szkocji. Whisky torfowa, ok. 30 ppm. Zapach mineralny, korzenie, ściółka leśna, mech, tymianek, mięta i słodki syrop piniowy. W ustach delikatnie torf, mięta, nuta mięsna, długo sezonowanej wędliny i znów słodycz syropu sosnowego. W finiszu – sól, lukrecja, mięta, anyż, nuty wędzone, leśne, igliwie, jałowiec, do tego korzenność – goździki, gałka muszkatołowa.
4/5
26,5/26,5/26/7=86

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.