Wieczór z ginami

30 listopada odbyła się degustacja pt. „Świat ginu”. Przedstawionych zostało pięć bardzo różnych ginów z: Irlandii, Szkocji i Francji (Prowansja i Normandia). Jałowiec, najważniejszy składnik ginu – jałowiec, to roślina, która ma ok. 250 mln lat. Była na ziemi, kiedy jeszcze kontynenty były zrośnięte ze sobą, stąd występuje właściwie we wszystkich zakątkach świata.

Mistrzowie od mieszania i dobierania aromatycznych roślin, korzeni czy olejków (po angielsku składniki ginu nazywane są botanicals), lubią porównywać zestawianie ginu do przygotowywania perfum. podobno trzeba mieć równie dobry nos i wrażliwość na harmonię zapachów. A przecież perfum nie pijemy! Gin musi nie tylko ładnie pachnieć, musi też wybornie smakować, a więc macerowane czy destylowane składniki – owe „botaniki” – muszą nie tylko wzajemnie do siebie pasować, ale też dobrze rozpuszczać się w alkoholu.
Oto jak smakowały próbowane giny.

Name & Nature (40%)
Irlandzki gin, wśród botaników są: dużo jałowca, cytrusy, dzięgiel, lukrecja, cynamonowiec i korzeń irysa. Gin rześki i warzywny. Jest tu cała przydomowa grządka: pietruszka, seler, marchew, nawet pomidor. Wszystkie te nuty daje zapewne dzięgiel, którego w tym ginie nie żałowano. Do tego są aromaty wodorostów, które jak najbardziej pasują, z uwagi na bliskość portu i morza. W smaku dość mdły, nadal bardzo warzywny, tylko, że te warzywa są jakby rozgotowane, do tego przyjemnie mięta, szałwia, jakieś polne zioła. Ziołowy, orzeźwiający finisz, pełen mięty, jałowca i cytrusów.
4/5
24,5/24/24,5/7=80

Citrum Gin (40%)
Prowansalski gin, bardzo rześki, wiosenny, cytrusowy. Aromat trawy cytrynowej, kandyzowanej skórki cytryny, bergamotki, lawendy. Smak niezwykle cytrusowy – kandyzowane skórki cytryny i grejpfruta, do tego wyraźnie jałowiec, w tle kwiaty, polne zioła. Długi, bardzo lawendowy finisz, właściwie lawenda i cytryna, już nie słodka, a gorzkie albedo cytrusów, nuta eukaliptusa.
4/5
25,5/25,5/25,5/7,5=84

Tobermory Gin (43,3%)
Gin z Wyspy Mull, wśród botaników są: czarny bez, herbata i dzikie wrzosy. W aromacie bardzo wyraźnie herbata gunpowder, właściwie dominuje, a pod nią jałowiec, igliwie, delikatnie jabłka. Smak także herbaciany, przyjemny, dochodzą słodkie nuty pomarańczy, yuzu, rześkość igliwia, jałowca, mięty. Konsekwentnie herbaciany finisz, już nie gunpowder, a earl gray, czuć bergamotkę. Delikatnie sól, gin powstał tuż przy morskiej przystani.
4.5/5
26/26,5/26/8=86,5

Garnish Island Gin (46%)
Gin irlandzki, wśród botaników są: jałowiec, hibiskus, irys czy róże. Przyjemny, rześki zapach – bardzo dużo jałowca, igliwia, cytrusy, imbir. W smaku ostry, bardzo jałowcowy, przypomina jałowcówki z środkowej Europy, z regionów górskich, choć w tle pojawiają się słodkie kwiaty. Rozgrzewający finisz, do jałowca dochodzi pieprz, jest też pudrowość korzenia irysa, ale nie równoważy bynajmniej ostrości. Świetny, klasyczny, wytrawny gin.
4.5/5
27,5/27/28/9=91,5

Le Gin Small Batch 2020-F (42%)
Gin z Normandii. Małe partie destylowane w alembiku, tylko 2850 butelek. Destylat jest jabłkowy, wśród botaników: jałowiec, imbir, wanilia, cytryna, kardamon, rumianek, róże i migdały. Dziwny zestaw i unikatowy gin. Najpierw czujemy słodki aromat jabłek, a za jabłkami pojawiają się imbir i jałowiec, pieprz. W smaku także jabłka, ale już nie słodkie, raczej kwaśne i gorzkie, nuta ziołowa, rumiankowa, majerankowa, jest jałowiec, ale nie ostry, raczej czuć słodycz niż ostrość jagód. W finiszu znów słodkie jabłka, nuta korzenna: cynamon, kardamon, pieprz cubeba, jabłka, jabłka, jabłka. Fantastyczny gin.
4.5/5
28/28,5/28,5/9=94

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.