9 maja w salonie M&P Strzelecka odbyła się prezentacja pięciu kolumbijskich rumów Dictador. Spotkanie prowadził Dawid Typa, ambasado marki. Kolumbijska destylarnia została zbudowana przez rodzinę Parra, która nadal dogląda beczek i destylacji, natomiast większościowy kapitał mają inwestorzy z Polski, którzy stworzyli z Dictador markę globalną, będącą w pierwszej dziesiątce najbardziej rozpoznawalnych marek rumów. Aktualnie uruchamiana jest druga destylarnia, by sprostać zapotrzebowaniu na rumy Dictador.

Wszystkie rumy Dictador powstają z przefermentowanego syropu trzciny cukrowej. Jest to produkt delikatniejszy niż melasa i bardziej słodki niż sok z trzciny cukrowej, nazywany jest potocznie miodem melasowym. Destylacja odbywa się w kolumnach do mocy 92% oraz w alembikach. Wszystkie rumy łączone są w proporcjach 7:3 – kolumna:alembik. Proces starzenia to swoista solera, tyle, że beczki nie są uzupełniane destylatami młodszymi, lecz angel’s share uzupełnia się destylatami z tej samej partii, z innej beczki. Pozwala to zmniejszyć odparowanie i ubytek destylatów, a jednocześnie rum zawsze jest w tym samym wieku. To znaczy, że jeżeli na butelce rumu Dictador jest 12YO lub 20YO, to nie jest to wiek najmłodszego z destylatów, ale wiek jest dokładnie taki, bo całość jest w tym samym wieku.

Dictador 12YO (40%)
Rum leżakował jedenaście lat w beczkach po bourbonie i dodatkowo rok w beczkach po sherry. Lekki aromat kakao, kawy, kawy z mlekiem, wanilia, tiramisu, suszone morele, rodzynki, figi, maliny, wiśnie, czekolada, śliwki w czekoladzie, słodki tytoń, cynamon, orzechy włoskie, orzechy laskowe, kokos. W smaku dużo orzechów laskowych, śliwki, gorzkie wiśnie, marcepan, makowiec, tarta z orzechami, kajmak, miód, kokos, migdały, gorzka czekolada z orzechami, crème caramel, toffie, włoskie suche orzechy, rodzynki, wytrawne winogrona. Finisz to gorzkie orzechowe nuty, gorzka czekolada z migdałami, tarta orzechowa, lukier, skóra, tytoń, trochę soli, ale też z wyraźną nutą wanilii i orzecha laskowego, kakao i słodkiej kawy z mlekiem.
4
24,5/24/23,5/7,5=79,5

Dictador 20YO (40%)
Leżakowany osiemnaście lat w beczkach po bourbonie i dwa lata w beczkach po porto. Aromat kawy, kakao, wanilii, gorzkiej czekolady z rodzynkami i orzechami laskowymi, migdałów, śliwki kalifornijskiej, drewna, miodowo-ziołowy, nuty tytoniu, egzotycznego drzewa i przypraw korzennych – cynamonu, gałki muszkatołowej. Do tego soczyste figi, bardzo soczyste i słodkie pomarańcze, maliny. Smak słodki, bakaliowy, kakao, herbata, lukrecja, sól, zioła, nawet jałowiec. Ponadto: miód, propolis, ale dla przeciwwagi są nuty wytrawne – skóra, tytoń, imbir, do tego pomarańcze, lukrecja i cynamon gorzka czekolada z wiśnią, kawa i kawa z mlekiem. Finisz elegancki, kakao i wanilia, kokos, daktyle, rodzynki, mleczna czekolada, lukrecja, figi, orzechy włoskie i laskowe, kawa i orzeźwiająca nuta mięty.
4.5
26,5/26,5/26/8=87

Dictador XO Aurum (40%)
Rum w wieku 25-35 lat, krótko finiszowany w beczkach po sherry, wcześniej pod marką Dictador XO Perpetual. Aromaty kawy, pomarańczy, czekolady, wanilii, cynamonu, rodzynek, orzechów, wiśni, śliwek, surowego drewna, igliwia, sadzy, słodkiego tytoniu, kakao. W smaku dość lekki: pomarańcze, pomelo, ale też owoce bakaliowe – suszone wiśnie, dużo rodzynek, suszone morele, migdały, marcepan. Poza tym miód, słodki tytoń, cynamon, skóra i popiół. Delikatnie sól. Bakaliowy, lekki finisz, sporo orzechów, suszonych owoców, daktyle i rodzynki, nuta herbaciana, skóra, tytoń, śliwki, stare drewno oraz gorzka czekolada z pomarańczą.
4.5
27/28/27,5/8,5=91

Dictador XO Platinum (40%)
Rum w wieku 25-35 lat, przed zabutelkowaniem na dwa lata trafia do beczek pierwotnie po porto, ale już wcześniej leżakował w nich rum. Wcześniej pod marką Dictador XO Insolent. Aromat: kakao, kawy, mleka, orzechów, startej czekolady, czekolady z rodzynkami, śliwek, kokosów, wanilii. W tle delikatnie tytoń. W smaku – czekolada mleczna z rodzynkami, dużo orzechów włoskich i laskowych, migdały, kokos. Długi i bardzo przyjemny finisz czekolady z orzechami, rodzynek, lekko przyprawy korzenne – imbir, gałka muszkatołowa, cynamon, do tego cappuccino, lekko tytoń.
4.5
27,5/28/28/8,5=92

Dictador Episodio I Port Cask 2001 (44%)
Episodio to jedna z kilku nowych serii rumów Dictador z półki super premium. W tym przypadku mamy rum z beczki typu port pipe (numer beczki PC-553), napełnionej w 2001 roku, zabutelkowany w 2021 roku. Łącznie do sprzedaży trafiło 891 butelek. Zapach bardzo słodki, dużo drożdży, śliwki, wiśnie, czekolada z wiśnią, imbir, papryka, lekko octany, vinegar śliwkowe. Smak pełen suszonej papryki, śliwki, gorzka czekolada, wanilia, tytoń, herbata, wiśnie. W finiszu czekolada z chili, suszona papryka, suszone śliwki, drożdże, nuty herbaciane, dużo tytoniu. Finisz bardzo długi, z czasem coraz bardziej wytrawny, skórzano-tytoniowy.
4.5
28/28,5/28/9=93,5

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail