Jeden z pionierów szkockiej blendowanej whisky. Według oficjalnego dokumentu, wydanego w 1901 roku przez księcia Kornwalii i York, Jerzego Alberta (od 1910 roku króla Anglii, znanego jako Jerzy V), założona w 1846 roku firma Robertson, Sanderson & Co., jako pierwsza w Zjednoczonym Królestwie oficjalnie przedstawiła blendowaną whisky („The government first sanctioned blending in bond, this firm was the first in the Kingdom to take adventage of it”).


Firma Robertson Sanderson Ltd działała w Leith i butelkowała whisky pod marką Mountain Dew (dwie zachowały się do naszych czasów). Firma William Sanderson & Son powstała nieco później, w 1863 roku i wchłonęła spółkę Robertson Sanderson Ltd. W 1882 roku William Sanderson opracował recepturę i wprowadził na rynek markę VAT 69, która do dzisiaj jest jedną z najlepiej sprzedawanych blendowanych szkockich (należy obecnie do Diageo). Inna jego marką była Sanderson’s Old Gold. W 1885 roku Sanderson został udziałowcem w wielkiej destylarni grain whisky – North British w Edynburgu. Zmarł w 1908 roku. W 1937 roku rodzina Sanderson sprzedała biznes do Distillers Company Limited (DCL).
Oprócz VAT 69 istnieją dzisiaj także whisky: Sanderson’s Mountain Dew, Sanderson’s Special Reserve oraz Sanderson’s Gold. Marki należą do Diageo, a dystrybuowane są wyłącznie na rynku… afrykańskim. To tania whisky, notująca ogromne wolumeny sprzedaży w Kamerunie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail