Stowarzyszenie Winiarzy Dolnej Wisły to grupa hobbystów, którzy prowadzą przydomowe winnice w okolicy miejscowości Kozielec w obrębie Zespołu Parków nad Dolną Wisłą, w Dolinie Fordońskiej, na lewym brzegu Wisły. Łączna powierzchnia winnic to zaledwie ok. 80 arów. Ekspozycja winnic jest południowa, południowo-zachodnia lub zachodnia, nachylenie stoków wynosi od 4 do 18%. {anuje tu swoisty mikroklimat, jest cieplej niż w innych miejscach nad Wisłą. Uprawa i zbiory prowadzone są w ramach nieformalnej Kooperatywy Kozielec, skupiającej właścicieli winnic, ich rodziny i przyjaciół. Stowarzyszenie działa od 2008 roku.

Niewielka część win produkowana jest w wersji jednoszczepowej np. pinot noir, traminer. Dominują pinot gris, hibernal, kerling, gewürztraminer, pinot noir, regent, cabernet cortis, rondo. Uprawy są ekologiczne, winifikacja na najprostszym sprzęcie, kilka tysięcy butelek rocznie. Wina są wspólnie prezentowane, etykietowane i promowane.
Miejsce jest o tyle ciekawe, że winnice w Kozielcu były znane już w średniowieczu. Ponad 700 lat temu, kiedy na sąsiadujących z Wisłą kozieleckich zboczach rosły rzędy owocowych drzew i winorośli, książę pomorski Mściwoj II spotkał się z księciem wielkopolskim Przemysłem II. Arcybiskupem gnieźnieńskim był wówczas Jakub Świnka, bliski współpracownik Przemysła II. Nabył Kozielec z winnicą i sadami – Kozlec cum vinea et pomeriis. Ten spory majątek zajmował wówczas powierzchnię 1154 mórg pruskich (czyli ponad 654 dzisiejsze hektary).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail