Na obrzeżach Sanoka znajduje się winnica, którą prowadzi pan Józef Bodziak wraz z synem Mariuszem. „Z opowiadań moich rodziców wiem, że przed II wojną światową w okolicach Sanoka były uprawiane winorośle i okoliczna ludność produkowała wino. W 2007 roku zasadziłem 300 sztuk sadzonek, które zakupiłem z licencjonowanych szkółek z Austrii i Niemiec” – mówi pan Józef.

Pierwsze nasadzenia pojawiły się w 2006 roku. Winnica mieści się na wzgórzu. Winiarnia powstała w dawnym domu, rozbudowano piwnicę, dobudowano salę degustacyjną. Część zagospodarowano na pokoje gościnne. Pan Józef jeździł na zbiory winogron do Niemiec przez siedem sezonów.
Postanowił sam spróbować. Teraz winnica ma powierzchnię 1,6 ha. Odmiany to m.in.: regent, zweigelt, blanca, muskat, cabernet sauvignon, gewurztraminer, solaris, pinot noire, blaufrankisch. Przyjemne białe wino Blanca Muscat, ale przede wszystkim pan Józef robi wyborny destylat z wytłoczyn. Delikatny, aromatyczny.
Plany na przyszłość to powiększyć winnicę do areału 2,5 ha. Jak mówi, cały czas się uczy, aby wina z roku na rok coraz bardziej cieszyły miłośników wina.

Komentarze

Autor: Gabriela Duszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail