W Åhus znajdują się zakłady produkujące wódki Absolut, zarówno czyste jak i smakowe. Jest tu własny zakład rektyfikacji, jest zestawialnia, gigantyczna linia do butelkowania. Jest też muzeum dedykowane marce i jej twórcy.
W 1879 roku Lars Olssnow Smith założył w Sztokholmie gorzelnię, w której początkowo produkował odmianę zbożowej brandy – Tiodubbelt Renadt Brännvin, potem: Absolut Rent Brännvin, nazwa vodka używana jest w Szwecji dopiero od 1958 roku, zaś marka Absolut Vodka pojawiła się dopiero w 1979 roku i odniosła wielki sukces dzięki oryginalnej butelce projektu G. Bomana i świetnym kampaniom promocyjnym. Lars Olssnow Smith opracował unikatową technologię oczyszczania spirytusu w swoim zakładzie, dzięki czemu jego alkohol zdobył renomę. Zmarł w 1913 roku, siedem lat później przemysł spirytusowy w Szwecji został znacjonalizowany, zakład przejęło państwo.
Od 2008 roku marka należy do grupy Pernod-Ricard, kupiona za 5,6 mld euro. Jest to druga marka na rynku wódek, sprzedawana w 126 krajach w liczbie blisko 12 mln dziewięciolitrowych skrzynek, wyprzedza ją jedynie Smirnoff.
Absolut powstaje z zimowej odmiany pszenicy (ponad kilogram na każdy litr wódki) oraz wody głębinowej. Dziś występuje w ponad 20 odmianach. Marka sozpoznawalna dzięki kreatywnym kampaniom reklamowym: Absolut Originals, Absolut Generations, Absolut Fashion, Absolut Cities czy Absolut Art, plakaty dla Absoluta projektowało wielu wybitnych artystów, m.in. Andy Warhol.
Muzeum Absolut House powstało przy zakładzie produkcyjnym w Åhus w starej willi. Zwiedzających witają trzy filmy o marce, potem wizyta na linii butelkowania, degustacja czystego Absoluta oraz wody, z którą wódka jest zestawiana, a na koniec warsztaty koktajlowe, każdy może przygotować swój Cosmopolitan na wódce Absolut. Jest tu też bar i świetna restauracja.