Wizyta w Château du Breuil

Tradycje produkcji jabłkowego cydru w normandzkiej Château du Breuil sięgają XVI wieku. Dziś gorzelnia i piwnice tworzą zabytkowy kompleks, obejmujący m.in. zabytkowy pałac. Najstarsza jego część pochodzi z XV wieku, wieże są z XVI wieku, a fasada z XVII wieku, zbudowany jest w typowym normandzkim stylu. Obecnie tu mieści się dyrekcja, są tu też prywatne pokoje właściciela. Do producenta należy dziś ponad 22 tysięcy jabłoni w regionie Pays d’Age, a na litr kalwadosu zużywanych jest 27 kg jabłek. Château du Breuil oferuje szeroką gamę kalwadosów – od Fine Calvados starzonego w dębowych beczkach przez dwa lata po Calvados Royal, który leżakuje ponad 25 lat. Są też specjalne edycje, np. kalwadosy z wybranych beczek po szkockich whisky czy kalwadosy aromatyzowane oraz likiery na bazie kalwadosu o smakach: waniliowym, czekoladowym czy śliwkowym. Najtańszy Fine Calvados nie jest najbardziej udany, mało aromatyczny, ale już VSOP czy ośmioletni w pełni pokazują bogactwo smaku tego trunku. Degustacja dwudziestoletniego Château du Breuil Rèserve des Seigneurs, to prawdziwa radość dla ust i nosa, aromat pieczonych jabłek, a smak słodkiej śmietanki, pistacji, wiśni w czekoladzie, natomiast finisz ciężki, tytoniowy, a jest też jeszcze wspanialszy, trzydziestoletni – Royal. Mają też kalwadosy rocznikowe: 1973, 1994 i 2000, ten ostatni z mocą beczki – 53,8%. Eksperymentują z podwójną maturacją, 8 lat w beczkach po kalwadosie i 6 lat w beczkach po whisky ze Speyside. Mają też specjalny ośmioletni kalwados, dwukrotnie filtrowany, o kwiatowych aromatach, produkowany głównie z myślą o kobiecych upodobaniach. Firma butelkuje także wyborne Pommeau de Normandie Château du Breuil, leżakujące 18 miesięcy w dębowych beczkach.


Jabłka na kalwados samodzielnie fermentują przez 6-8 tygodni, po tym czasie powstaje cydr. W Normandii jest ponad 800 rodzajów jabłek na cydr, tu używają ok. 15 gatunków. Na kalwadosy, wszystkie z apelacją Pays d’Age, mieszają pięć odmian jabłek. Cydr jest dwukrotnie destylowany w alembikach szarentyjskich ogrzewanych gazem. Pierwsza destylacja trwa ok 10 godzin, druga ponad 8 godzin. Spirytus ma 72%, cydr używany do destylacji ma 5,5%. Firma ma dwa alembiki po 2500 l, po drugiej destylacji wychodzi ok. 700 l spirytusu z jednego nastawu. Moc obniżana jest do 40-41% po okresie leżakowania. Rocznie produkują ok. 380 tys. l kalwadosu, z czego 55% trafia na eksport. Właścicielem marki jest rodzina Bizouard, destylarnia powstała w 1951 roku, są na trzecim miejscu pod względem wielkości na rynku kalwadosu. Mają 18 magazynów trzypoziomowych, od niedawna używają nowych beczek z francuskiego dębu z Perche w Normandii, dawniej używali beczek z Limousin. Posiadłość odwiedza ok. 44 tys. turystów rocznie. Używają bardzo różnych beczek, największe mają 15 tys. l, najmniejsze 190 l. Wiele beczek ma ponad 100 lat. Mistrz kupażowania miesza destylaty o różnym wieku i z różnej wielkości beczek, po kilkanaście różnych na jeden blend. Dla uzyskania mocy 40% dodają wody destylowanej.

SONY DSC du Breuil (33) [Desktop Resolution] SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

 

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.