Graham’s to jedno z najbardziej cenionych win porto. Firmę założyli w 1820 roku dwaj przybysze ze Szkocji – bracia William i John – którzy handlowali winem i tekstyliami. Z biegiem lat zarzucili tę drugą gałąź i skupili się na winach, a w 1890 roku do handlu dołączyli produkcję. Kupili Quinta dos Malvedos w Dolinie Douro, w regionie Cima Corgo, a w Vila Nova de Gaia wybudowali skład porto. Są tu piwnice, w których dojrzewają wina w beczkach i butelkach. Jest także małe muzeum i elegancka przestrzeń do degustacji. W 1970 roku Graham’sów wykupili Symingtonowie – jeden z ich przodków pod koniec XIX wieku pracował u Graham’sów (Andrew James Symington). Do dziś jest w rękach rodziny Symington, a pięciu prawnuków Andrew J. Symingtona nadal tutaj pracuje. W latach 30. XX wieku poszerzyli ofertę o porto z winnic Quinta das Lages, które nadal jest ważną częścią portfolio. Quinta dos Malvedos dostarcza jednak ok. 75% win na butelkowane później porto Graham’sa.


Ich czołowy produkt to Graham’s Six Grapes Reserve Port – trzyletnie ruby, zestawiane z sześciu różnych odmian jakościowych winogron od A do F. W aromacie wiśnie w czekoladzie, czekolada z orzechami, słodki, bardzo wyrazisty. W smaku bardzo dużo soku z wiśni, orzechy. Na rynek brytyjski robią świetne Graham’s Crusted Port, z osadami, nie filtrowane, dużo tanin, gęste. Mają też znakomite porto klasy LBV, kolekcję Graham’s Single Harvest Tawny, Graham’s Vintage Port i Graham’s Tawny w klasycznych wersjach 10, 20, 30 i 40 lat oraz zupełnie wyjątkową edycję Tawny 90 lat, na której zabutelkowanie musieli uzyskać osobną zgodę Instituto do Vinho do Porto, gdyż najwyższa kategoria Tanwy to 40 lat.
Rodzina Symington to wielki potentat ziemski w regionie Porto. Do holdingu Symington należą winnice: Quinta do Bomfim, Quinta dos Malvedos, Quinta da Cavadinha, Quinta do Vesuvio, Quinta dos Canais, Quinta de Roriz, Quinta do Ataíde, Quinta da Senhora da Ribeira, Quinta do Tua, Quinta do Vale Coelho, Quinta da Perdiz, Quinta das Lages, Quinta da Madalena, Quinta do Retiro, Quinta da Telhada, Quinta da Canada, Quinta da Macieira, Quinta da Fonte Souto, Quinta da Fonte Branca, Quinta das Netas, Quinta do Alvito, Quinta da Vila Velha, Quinta do Cachão do Arnozelo, Quinta do Cabeço, Quinta da Cerdeira, Quinta do Santinho. Mają osiem zakładów produkujących wina na winnicach: Bomfim, Malvedos, Cavadinha, Vesuvio Winery, Senhora da Ribeira, Roriz, Sol i Ataíde. Poza marką porto Graham’s do Symingtonów należą też inne historyczne marki porto – Cockburn’s, Dow’s i Warre’s, a także kilka marek win stołowych, jak: Quinta do Vesuvio, Quinta do Ataíde, Altano czy Prats & Symington.
Łącznie do grupy Symington należy w dolinie Douro aż 26 quintas. Mają ponad 2200 ha ziemi, z czego ponad 1000 ha zajmują winnice. Mają też gaje oliwne i sady cytrusowe.
W Polsce dystrybutorem win Graham’s jest Ambra.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail